تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتدرباره نشر احسان

نشراحسان با بیش از سی سال سابقه (از سال 1366) در حوزه‌ی چاپ و نشر آثار فرهنگی به زبان‌های فارسی، عربی و کردی، با مخاطب قرار دادن کلیه‌ی علاقه مندان مشغول به فعالیت است.

نشراحسان متعهد است با تکیه بر اهداف اصلی خود (برنامه ریزی، هدایت، نظارت و همکاری) و با توجه به موقعیت خاص اجتماعی به عنوان یکی از برجسته‌ترین مراکز فرهنگی- انتشاراتی در کشور، در حفظ و گسترش دین مبین اسلام و آیین راستین پیامبراسلام (صلی الله علیه و سلم) فعالیت نماید و با تهیه، تولید و انتشار آثار مربوطه با بهترین کیفیت و کمیت بسترسازی مناسب جهت رشد و تعالی جوانان با نگرش به ارزش‌های والای دینی و انسانی و مطابق با جهان امروز را فراهم نماید.

 

فعالیت نشراحسان بیشتر در حوزه علوم قرآنی، تفسیر و تبیین مفاهیم قرآن، علوم حدیث، ترجمه و تحقیق در احادیث پیامبر گرامی اسلام، فقه و اصول فقه و بیان مسائل فقهی به زبان ساده، اخلاق و مبانی تربیت اجتماعی و خانوادگی، تاریخ و بیان درس‌های آموزنده از سیره‌ی رسول اکرم و شرح حال بزرگان به ثمر نشسته است. ارائه آثار با رویکرد میانه‏ گرایی و تبیین اسلام صحیح برای مخاطبین، انتشار آثار و مراجع اسلامی به زبان فارسی و یا عربی و در برخی موارد به زبان‏های محلی (مانند کردی – بلوچی و ...)، جهت تسهیل و در دسترس بودن برای علما و صاحب‌نظران و عموم علاق‏مندان، انتشار آثار دینی- عقیدتی به اقتضای شرایط و زمان‌ها، انجام پژوهش‌های ساختاری و جامعه شناسی ایران، ایجاد شوق و انگیزه‌ی مطالعه - خصوصا مطالعات دینی- در میان اصحاب دین و دوستداران علم و عموم مردم با استفاده از تشویق مبلغان، مدرسین و اساتید، اهمیت به بخش کودکان و نوجوانان، ارتقای سطح کمی و کیفی کتاب‌ها، از جمله اهداف نشراحسان است. تولید بیش از یکهزارودویست عنوان، که اغلب نیز از استقبال خوبی برخوردار بوده‏اند، مایه‌ی فخر و مباهات نشراحسان است و این را از توفیقات الهی می‌داند.

نشراحسان هم با پشتوانه هیئت علمی خود، اقدام به تولید و تالیف آثار می‌نماید و هم از آثار کلیه‌ی نویسندگان و مترجمان برای چاپ و انتشار، استقبال می‌کند. نشراحسان همچنین آماده است تا با تشویق اصحاب فکر و اندیشه و صاحبان قلم و دارندگان ذوق و هنر از هر قشر، گروه و تفکر خاصی که تعهدات دینی را حفظ کرده و چارچوب‌های ارزشی را محترم می‌شمارند، اقدام به نگارش و تدوین آثار مناسب برای جامعه‌ی امروز نماید. شیوه‌های مختلف تولید و نشر در سال‌های اخیر در برنامه‌ی نشراحسان قرار داده شده است و إن‌شاءالله به زودی شاهد نتایج این تلاش‌ها خواهیم بود.

نام کتاب
پژوهشی پیرامون تدوین احادیث نبوی (از دیدگاه اهل سنت)
نویسنده ساجدالرحمن صدیقی
مترجم عبدالصمد مرتضوی
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 160
سال انتشار 1392
قطع  رقعی

نگارنده کتاب «پژوهشی پیرامون تدوین احادیث نبوی» در ابتدا بابی را به برخی مباحث که به کتابت و نوشتن حدیث مربوط است اختصاص داده و سپس به هدف و ماهیت تدوین حدیث و مراحلی را که پشت سر گذارده پرداخته است. آنگاه در باب دوم کتاب؛ کتابت حدیث توسط صحابه تحلیل و بررسی شده و در این بخش مؤلف ابتدا به خلفای راشدین (به عنوان کاتبین حدیث) و سپس صحابی را که دارای صحیفه‌ها و مجموعه‌هایی از حدیث بوده، نام برده و به توضیحاتی در مورد آنان پرداخته است.
در کتاب پیش رو سعی شده است تا وضعیت احادیثی که کتابت آن در عصر رسول اکرم صلّی الله علیه وسلّم و در عصر اصحاب  وی -که برخی از آنان احادیث را در صحیفه‌هایی ویژه کتابت و تدوین نموده و گروهی دیگر به طور عمومی به کتابت آن می‌پرداختند- انجام گرفته، بررسی شود. در این کتاب به سه موضوع محوری شامل 1- کتابت (نوشتن) قبل از اسلام و بعد از آن 2- بررسی احادیثی که در مورد نهی از کتابت حدیث وارد شده و احادیثی که دال بر عدم ممنوع بودن کتابت آن می‌باشد 3- نامه‌ها و مکتوباتی که به دستور پیامبر صلّی الله علیه وسلّم انجام گرفته است، پرداخته شده است.
در ادامه مباحث به آنچه از احکام و نامه‌ها که به دستور پیامبر برای عمان و پادشاهان سرزمین‌های مختلف ارسال شده و نیز مجاهدات و عهدنامه‌های مزبور که میان پیامبر و دیگران امضا شده را مورد بررسی و سپس آنچه از احادیث را که صحابه در صحیفه‌های اختصاصی خویش یا به طور عمومی نگاشته‌اند، مورد بررسی قرار داده است.
تعداد اصحابی که ثابت شده که به کتابت حدیث پرداخته‌اند در این کتاب به چهل نفر می‌رسد.
در این کتاب برای جمع آوری نصوصی که دال بر کتابت حدیث توسط هر یک از اصحاب می‌باشد به کتب معتمد و معتبر حدیثی نزد امت اسلامی اتکا شده و به علاوه در برخی موارد از کتب رجالی موثق و معتمد نیز کمک گرفته شده است.

پژوهشی پیرامون تدوین احادیث نبوی
واحد نگهداری انبار 001-187
15,000 تومان
12,000 تومان
معرفی به دوستان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید