تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتدرباره نشر احسان

نشراحسان با بیش از سی سال سابقه (از سال 1366) در حوزه‌ی چاپ و نشر آثار فرهنگی به زبان‌های فارسی، عربی و کردی، با مخاطب قرار دادن کلیه‌ی علاقه مندان مشغول به فعالیت است.

نشراحسان متعهد است با تکیه بر اهداف اصلی خود (برنامه ریزی، هدایت، نظارت و همکاری) و با توجه به موقعیت خاص اجتماعی به عنوان یکی از برجسته‌ترین مراکز فرهنگی- انتشاراتی در کشور، در حفظ و گسترش دین مبین اسلام و آیین راستین پیامبراسلام (صلی الله علیه و سلم) فعالیت نماید و با تهیه، تولید و انتشار آثار مربوطه با بهترین کیفیت و کمیت بسترسازی مناسب جهت رشد و تعالی جوانان با نگرش به ارزش‌های والای دینی و انسانی و مطابق با جهان امروز را فراهم نماید.

 

فعالیت نشراحسان بیشتر در حوزه علوم قرآنی، تفسیر و تبیین مفاهیم قرآن، علوم حدیث، ترجمه و تحقیق در احادیث پیامبر گرامی اسلام، فقه و اصول فقه و بیان مسائل فقهی به زبان ساده، اخلاق و مبانی تربیت اجتماعی و خانوادگی، تاریخ و بیان درس‌های آموزنده از سیره‌ی رسول اکرم و شرح حال بزرگان به ثمر نشسته است. ارائه آثار با رویکرد میانه‏ گرایی و تبیین اسلام صحیح برای مخاطبین، انتشار آثار و مراجع اسلامی به زبان فارسی و یا عربی و در برخی موارد به زبان‏های محلی (مانند کردی – بلوچی و ...)، جهت تسهیل و در دسترس بودن برای علما و صاحب‌نظران و عموم علاق‏مندان، انتشار آثار دینی- عقیدتی به اقتضای شرایط و زمان‌ها، انجام پژوهش‌های ساختاری و جامعه شناسی ایران، ایجاد شوق و انگیزه‌ی مطالعه - خصوصا مطالعات دینی- در میان اصحاب دین و دوستداران علم و عموم مردم با استفاده از تشویق مبلغان، مدرسین و اساتید، اهمیت به بخش کودکان و نوجوانان، ارتقای سطح کمی و کیفی کتاب‌ها، از جمله اهداف نشراحسان است. تولید بیش از یکهزارودویست عنوان، که اغلب نیز از استقبال خوبی برخوردار بوده‏اند، مایه‌ی فخر و مباهات نشراحسان است و این را از توفیقات الهی می‌داند.

نشراحسان هم با پشتوانه هیئت علمی خود، اقدام به تولید و تالیف آثار می‌نماید و هم از آثار کلیه‌ی نویسندگان و مترجمان برای چاپ و انتشار، استقبال می‌کند. نشراحسان همچنین آماده است تا با تشویق اصحاب فکر و اندیشه و صاحبان قلم و دارندگان ذوق و هنر از هر قشر، گروه و تفکر خاصی که تعهدات دینی را حفظ کرده و چارچوب‌های ارزشی را محترم می‌شمارند، اقدام به نگارش و تدوین آثار مناسب برای جامعه‌ی امروز نماید. شیوه‌های مختلف تولید و نشر در سال‌های اخیر در برنامه‌ی نشراحسان قرار داده شده است و إن‌شاءالله به زودی شاهد نتایج این تلاش‌ها خواهیم بود.

نام کتاب
تاریخ فقه اسلامی از دیدگاه اهل سنت
نویسنده محمدعلی سایس
مترجم عبدالاحد فضلی
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 240
سال انتشار 1394
قطع  

دیدگاه‌ها و برداشت‌های متفاوت از اسلام به خصوص در باب مسائل فقهی، از دیرباز مورد اختلاف دانشمندان این علم بوده است. در برخی موارد، فقها از دیدگاه پیشین خود منصرف شده و یا به اصطلاح آن همت گمارده‌اند و گاه شاگردان و یا دیگر فقها و متخصصین، دیدگاه‏‌ها، آرا و نظرات آنان را به چالش کشیده‌اند. به هر حال اساس این تلاش‏‌ها رسیدن به معنا و مفهوم صحیح‌تری از احکام و قوانین اسلامی بوده است.
از آنجا که هیچ یک از فقها معصوم نبوده‌‌‌‌اند، می‌توان به مطالعه و بررسی کلیه آرای آنان پرداخت. به یقین به چالش کشیدن آرای بزرگان فقهی، نیازمند رسیدن به درجات بالای علمی است. و این نقد و بررسی‌ها نباید از حوزه تخصصی و علمی خالص خارج شود و نباید بازیچه دست معاندان یا کم‌سوادان قرار گیرد. در نهایت باید ارتقای دین و وحدت مسلمانان را در پی داشته باشد.
این نوشتار مجموعه‌ای درباره‌ی تاریخ شریعت اسلامی است که ظهور و پیدایش دوره‌های فقه اسلامی را نشان داده و باعث دریافت آگاهی‌های لازم پیرامون منابع مذاهب فقه اسلامی خواهد گردید، مزایا و مقاصد قانون‌گذاری اسلامی را بیان خواهد کرد و در پی آن است تا رنج‌های پیامبر صلّی الله علیه وآله وسلّم و یارانش در راه پی‌ریزی ستون‌های محکم فقه اسلامی را به تصویر کشد و نشان دهد چگونه پیشینیان مسلمانان توان خویش را در خدمت این شریعت و بررسی ریشه‌ی اسرار آن و جستجوی احکام اسلام تقدیم نموده‌اند. همچنین این کتاب، اخبار و زندگی‌نامه‌های فقها و تاریخ علمی زندگی بزرگ‌مردان اسلام را بازگو می‌کند تا امت اسلامی به پیروی از آن‏ها علاقه‌مند شوند و بپذیرند که آن‏ها مردمانی بوده‌اند که به پیمان خویش با خداوند جامه‌ی عمل پوشانده‌اند.
نویسنده کتاب «تاریخ فقه اسلامی»، محمد علی سایس در این کتاب، موضوعات و دیدگاه‌های خویش را با روش نوینی که به دانشجویان سال دوم دانشکده‌ی شریعت اسلامی دانشگاه الازهر ارائه شده بیان نموده است.

تاریخ فقه اسلامی
واحد نگهداری انبار 001-445
23,000 تومان
18,400 تومان
معرفی به دوستان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید