تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتدرباره نشر احسان

نشراحسان با بیش از سی سال سابقه (از سال 1366) در حوزه‌ی چاپ و نشر آثار فرهنگی به زبان‌های فارسی، عربی و کردی، با مخاطب قرار دادن کلیه‌ی علاقه مندان مشغول به فعالیت است.

نشراحسان متعهد است با تکیه بر اهداف اصلی خود (برنامه ریزی، هدایت، نظارت و همکاری) و با توجه به موقعیت خاص اجتماعی به عنوان یکی از برجسته‌ترین مراکز فرهنگی- انتشاراتی در کشور، در حفظ و گسترش دین مبین اسلام و آیین راستین پیامبراسلام (صلی الله علیه و سلم) فعالیت نماید و با تهیه، تولید و انتشار آثار مربوطه با بهترین کیفیت و کمیت بسترسازی مناسب جهت رشد و تعالی جوانان با نگرش به ارزش‌های والای دینی و انسانی و مطابق با جهان امروز را فراهم نماید.

 

فعالیت نشراحسان بیشتر در حوزه علوم قرآنی، تفسیر و تبیین مفاهیم قرآن، علوم حدیث، ترجمه و تحقیق در احادیث پیامبر گرامی اسلام، فقه و اصول فقه و بیان مسائل فقهی به زبان ساده، اخلاق و مبانی تربیت اجتماعی و خانوادگی، تاریخ و بیان درس‌های آموزنده از سیره‌ی رسول اکرم و شرح حال بزرگان به ثمر نشسته است. ارائه آثار با رویکرد میانه‏ گرایی و تبیین اسلام صحیح برای مخاطبین، انتشار آثار و مراجع اسلامی به زبان فارسی و یا عربی و در برخی موارد به زبان‏های محلی (مانند کردی – بلوچی و ...)، جهت تسهیل و در دسترس بودن برای علما و صاحب‌نظران و عموم علاق‏مندان، انتشار آثار دینی- عقیدتی به اقتضای شرایط و زمان‌ها، انجام پژوهش‌های ساختاری و جامعه شناسی ایران، ایجاد شوق و انگیزه‌ی مطالعه - خصوصا مطالعات دینی- در میان اصحاب دین و دوستداران علم و عموم مردم با استفاده از تشویق مبلغان، مدرسین و اساتید، اهمیت به بخش کودکان و نوجوانان، ارتقای سطح کمی و کیفی کتاب‌ها، از جمله اهداف نشراحسان است. تولید بیش از یکهزارودویست عنوان، که اغلب نیز از استقبال خوبی برخوردار بوده‏اند، مایه‌ی فخر و مباهات نشراحسان است و این را از توفیقات الهی می‌داند.

نشراحسان هم با پشتوانه هیئت علمی خود، اقدام به تولید و تالیف آثار می‌نماید و هم از آثار کلیه‌ی نویسندگان و مترجمان برای چاپ و انتشار، استقبال می‌کند. نشراحسان همچنین آماده است تا با تشویق اصحاب فکر و اندیشه و صاحبان قلم و دارندگان ذوق و هنر از هر قشر، گروه و تفکر خاصی که تعهدات دینی را حفظ کرده و چارچوب‌های ارزشی را محترم می‌شمارند، اقدام به نگارش و تدوین آثار مناسب برای جامعه‌ی امروز نماید. شیوه‌های مختلف تولید و نشر در سال‌های اخیر در برنامه‌ی نشراحسان قرار داده شده است و إن‌شاءالله به زودی شاهد نتایج این تلاش‌ها خواهیم بود.

این کتاب پژوهشی است بر سیمای پیروان و پیشوایان در قرآن کریم.

پرداختن به داستان پیامبران و پیشوایان و همچنین احوالات عامه مردم یا همان پیروان و دنباله‌روان آنان، درس‌ها و پندهایی را برای مخاطبان در برداشته است. قرآن کریم نیز در جای جای آیات نورانی خود و در سوره‌های مختلف، به احوالات مردم و پیروان و همچنین اوضاع پیشوایان و سروران هر قوم پرداخته است و در خلال بیان این احوالات، به نکات ارزشمند و والای تربیتی اشاره کرده است.

بیان احوالات تبعیت‌کنندگان و تبعیت‌شوندگان در سراسر قرآن تأمل‌برانگیز است. این اشارات گاهی بطور مجمل و مختصر بیان شده‌اند و گاهی نیز بطور مفصل و مبسوط به آن پرداخته شده است. تدبر و تأمل در این آیات، و بررسی احوال کسانی که با طرح مسائل و مباحثی مانع راه پیشوایان صالح و حتی انبیای الهی می‌شدند و نتیجه سوء آن را چشیدند، بسیار آموزنده است. همچنین بیان روند حمایتی از پیشوایان صالح و انبیای الهی از سوی پیروانشان و پاداش و جزای خیر آنان نیز در نقطه مقابل دسته پیشین نیز جای بسی تأمل است.

این کتاب توسط قرآن پژوه جلیل القدر جناب استاد صلاح عبدالفتاح الخالدی تدوین و توسط برادر فعال و دلسوز جناب آقای مجتبی دوروزی ترجمه شده است.

واحد نگهداری انبار 001-660
22,000 تومان

کتاب «در پرتو نور» در واقع پژوهشی از دکتر مصطفی خرم دل مترجم و مفسر معاصر در پنج زمینه مختلف است که به صورت مجموعه مقالات به چاپ رسیده است که در فصل اول این کتاب نویسنده به «سیمای محمد  از دیدگاه قرآن» پرداخته و نیز در فصل دوم «حقوق زن در اسلام» با تکیه بر آیات و احادیث و در فصل سوم «اهمیت مقام معلم در اسلام» و در فصل چهار «نگاهی گذرا به اعجاز علمی قرآن» و در نهایت در فصل پنجم «کار و تلاش از دیدگاه قرآن و حدیث» مورد بررسی قرار داده است.

واحد نگهداری انبار 001-331
30,000 تومان
Out of stock

کتاب «موضع‏ گیری ‏های انبیاء در قرآن: تحلیل و توجیه» موضوعش: 1- (بیان و توجیه) ابهاماتی است که پیرامون سرگذشت پیامبران و فرستادگان در قرآن مطرح می‌شود، 2- (پاسخ گویی) به سوالاتی که پیرامون معنی و مفهوم آیاتی که از آنان سخن می‌گویند. 3- سخنان و عمل‏کردهایی که به آنان نسبت می‌دهند و نیازمند فهم و تفسیری صحیح‌اند.

روش این کتاب بیان آیه یا آیاتی است که از آن نبی یا رسول سخن می‌گوید، و بیان آن اشکالی که پیرامون او مطرح شده، و سوالاتی که متوجه موضع ‏گیری و موقعیت اوست، و مشخص نمودن ابهام.

سپس رمزگشایی و تجزیه و تحلیل، توضیح و توجیه، تاویل و تفسیر آن در تحلیل موقعیت‌ها و موضع‏گیری‌ها و رمز گشایی و تفسیر ابهامات، بسیار تلاش شده است. آیاتی که از آن‌ها سخن به میان می‌آید خوب درک و فهم شود و آنها را با آیاتی دیگر و یا با احادیثی صحیح تفسیر کرد، سپس آن آیات را به خوبی تأویل نمود و معنا و مفهوم آن را ارائه کرد.

نویسنده خود را ملزم دانسته که به هنگام سخن گفتن از این موقعیت‌ها و موضع‏‌گیری‌ها، اسرائیلیات و خرافات را ثبت و ضبط نکند، در این کتاب خبر یا اطلاعلاتی بیان نشده مگر این که دلیلی از قرآن یا حدیث صحیحی برای اثبات آن بیان شده است. این کتاب عاری از اسرائیلیات است.

 ابراهیم گفت: من به سوی پروردگارم می‌روم، او مرا رهنمود می‌کند.

پروردگارا فرزندان شایسته‌ای به من عطا کن: ما او را به پسری بردبار و خردمند مژده دادیم. وقتی که (او متولد شد و بزرگ گردید و) به سنی رسید که بتواند با او به تلاش (در پی معاش) ایستد، ابراهیم به او گفت: فرزندم من در خواب چنان می‌بینم که باید تو را سر ببرم ( و قربانیت کنم) بنگر نظرت چیست؟ گفت: ای پدر کاری که به تو دستور داده می‌شود، بکن.

به خواست خدا مرا از زمره‌ی شکیبایان خواهی یافت. هنگامی که (پدر و پسر) هر دو تسلیم ( فرمان خدا) شدند (و ابراهیم پسر را روی شن‌ها دراز کشاند) و رخساره‌ی او را بر خاک انداخت، فریادش زدیم که: ای ابراهیم تو خواب را راست دیدی و دانستی (و برابر فرمان او عمل کردی) ما این‏گونه به نیکوکاران پاداش می‌دهیم. این (آزمایش بزرگ که ذبح فرزند با دست پدر است ) مسلما آزمایشی است که بیانگر ( ایمان کامل و یقین صادق به خداوند هستی ) است. ما قربانی بزرگ و ارزشمندی را فدا و بلا گردان او کردیم و نام نیک او را در میان آیندگان باقی گذاردیم. درود بر ابراهیم ما به این‏گونه نیکوکاران پاداش خیر خواهیم داد، چرا که او از بندگان با ایمان ما بود. ما او را به (تولد) اسحاق که پیغمبر و از زمره‌ی صالحان بود، مژده دادیم. ما به ابراهیم و (فرزندش) اسحاق خیر و برکت دادیم؛ از دودمان این دو افرادی نیکوکار به وجود آمدند، و هم افرادی که (به خاطر عدم ایمان) آشکارا به خود ستم کردند. ( صافات: 113-99 )

 

 

واحد نگهداری انبار 001-051
35,000 تومان

علم دعوت از نظر موضوع یکی از مهم‌ترین علوم اسلامی و از جدیدترین علوم شرعی به شمار می‌رود. دعوت اسلامی کاری ناآگاهانه و بی‏تأمل و تفکر نیست و تنها به پند و اندرز و یادآوری فضایل خلاصه نمی‌شود؛ بلکه همان گونه که در شکل گیری نخستین‌اش حرکت علمی و عملی است، در مبادی و اصول و اهذاف، با دیگر دعوت‌ها متفاوت است.

دعوت اسلامی بهترین برنامه‌ها را برای تحقق اهداف بر می‌گزیند، و استوارترین روش‌ها و بهترین وسایل را برای پیشبرد آن به کار می‌گیرد. به منظور آشنایی فعالان و رهروان راه دعوت، با علم دعوت؛ نگارنده در کتاب «درآمدی بر علم دعوت» کوشیده است تا مسائل دعوت را به صورت کارشناسانه و بر دلایل و شواهد شرعی و قواعد علمی بیان کند و تقدیم جویندگان نماید.

دعوت اسلامی بر خلاف گمان بسیاری از مسلمانان و عده‌‌ی زیادی از دعوتگران معاصر، کاری ناآگاهانه و بی تأمل و تفکر قبلی نیست و تنها به پند و موعظه و یادآوری فضایل خلاصه نمی‌شود، بلکه این دعوت همان‏گونه که در شکل‏‌گیری اولیه‌اش حرکتی علمی و عملی است؛ در مبادی و اصول و اهداف یا دیگر دعوت‌ها متفاوت است. این دعوت، بر پایه ضوابط شرعی معینی تنظیم شده که خود بر قواعد علمی اندیشیده‌ای استوار است  و بهترین برنامه‌ها را برای تحقق اهداف بر می‌گزیند و استوارترین روش‌ها و بهترین وسایل را برای پیشبرد آن به کار می‌گیرد.

این دعوت‌ کار بهترین مخلوقات یعنی سرور کائنات محمد مصطفی و نیز کسانی است که در هدایت و بینش از او پیروی کرده‌اند؛ و همچنین کار تمام پیامبران بزرگوار است. این کتاب دارای یک مقدمه‌ و شش فصل و خاتمه است که فصل‌های آن به تربیت به شرح زیر است:

فصل اول: تاریخ دعوت و مراحل پیشرفت

فصل دوم: اصول دعوت

فصل سوم: برنامه‌ی دعوت

فصل چهارم: روش‌های دعوت

فصل پنجم: وسایل دعوت

فصل ششم: مشکلات و موانع دعوت

واحد نگهداری انبار 001-127
30,000 تومان
Out of stock

کتاب «قرآن و رد شبهات» یکی دیگر از مجموعه کتاب‏‌های «گنجینه قرآن» است که به دفاع از قرآن در برابر حمله‏‌های بی‌امان دشمنان و راهبان می‌پردازد.

 

کتاب رد شبهات ملحدین | شبهات علمی قرآن

هدف از تألیف این کتاب جانب‏‌داری از قرآن در برابر اتهامات و افتراهای یکی یا مجموعه‌ای از کشیشان است که ادعا کرده‌اند قرآن عاری از خطا و اشتباه نبوده، بلکه دربردارنده مجموعه‏‌ای از خطاهاست که بالغ بر ده‏‌ها اشتباه در زمینه‏‌های مختلف و موضوعات گوناگون است. نویسنده نیز به فراخور اتهامات، تمام موارد را ذیل اتهام مربوطه رد کرده که هم پاسخ افترادهندگان باشد و هم ابزاری برای قوت قلب مسلمانان.

قرآن کفار را به تدبیر و اندیشیدن در خود و یافتن اشتباه و اختلاف در آن فرا نمی‏‌خواند مگر آنکه مطمئن باشد که هیچ اختلاف و اشتباهی در آن نیست؛ اگر اشتباه و اختلافی در آن می‏‌بود، قرآن وارد معرکه‏‌ی مبارزه‏‌جویی و به چالش طلبیدن نمی‌شد. کفار پیوسته در آن نگریسته‏‌اند تا اشتباهی بیابند و اشتباهاتی را که به پندار خود یافته‏‌اند ارائه داده‏‌اند، علما نیز در آن نگریسته و دیده‏‌اند که مباحث آن‏ها خیلی ضعیف و پیش پا افتاده است؛ چیزی که هیچ وزن و ارزشی نداشته و تاب ایستادن در برابر نقد و پاسخ را ندارد. بی‏‌شک دشمنان معاصر قرآن، شبهات‏شان بر ضد قرآن را به اوج رسانده و بسیار حریص‌اند که آن را میان مسلمانان پخش کنند.

نگارش و عرضه این کتاب بدین دلیل است که شبهه افکنان با مطالعه و  بررسی استدلال‌های موجود در آن بیشتر به حقانیت و الهی بودن قرآن پی ببرند و مسلمانان نیز در برابر معاندان مستدل پاسخ دهند و تمام شک‏‌هایی که از طرف معاندان و مخالفان قرآن در ذهن آنان ایجاد شده شفاف شود و به یقین بیشتری برسند.

کتاب به ده فصل تقسیم شده است که هر فصل آن پاسخ افتراهایی است که مخالفان تحت عنوان خطاهای قرآنی از آن‏ها نام برده‌اند.

واحد نگهداری انبار 001-748
80,000 تومان