تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آموزه هایی از قصص قرآنی

آموزه هایی از قصص قرآنی

150,000 تومان
ISBN : 978-600-349-180-8
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان

قصص قرآنی، یکی از روش‌های این کتاب هدایت‏گر برای جلب توجه خردها و دل ها به دعوت پیامبرانی در تبلیغ رسالت آسمانی است. آگاهی از سیره و روش پیامبران، به خصوص پیامپر اسلام صلّی الله علیه وسلّم برای دعوت‏گران اسلامی ضروری است تا معروف و منکر را از یکدیگر تشخیص داده و به روشی درست و سودمند، مردم را به سوی خدا فراخوانند. به همین منظور، دعوت‏گر باید موضوع دعوت را خوب بفهمد و درک کند، زیرک، با یقین و پابرجا باشد، به دعوت و مدعوین و دوستان و دشمنانی که در اطرافش هستند و حوادثی که رخ می‌دهد، چشم‌انداز روشنی داشته باشد، تمام این مفاهیم در مفهوم بصیرت جای می‏‌گیرند که خداوند، دعوت‏گران را بدان ملزم کرده است. کتاب «آموزه هایی از قصص قرآنی» بر آن است که این مهم را به شکل مطلوب و جذابی در اختیار مخاطب به خصوص دعوت‏گران قرار دهد؛ بدین صورت که از نقاطی که تأثیر بهتری بر ذهن مخاطب می‌گذارند بهره می‌جوید و با خواندن کتاب نقاطی تازه از قصص قرآنی بر خواننده آشکار می‏‌شود که ممکن است خود تا به حال به این نکات نرسیده و یا آن‏‌ها را فهم نکرده باشد.

در این کتاب قصه‏‌های گوناگونی از سرگذشت پیامبران و مؤمنان و همچنین کافران و مفسدان پیشین در قرآن کریم وجود دارد. بی ‏شک قصه‏‌هایی که خداوند متعال حکایت فرموده‌اند، نیکوترین سرگذشت‌ها هستند. گاهی یک قصه در قرآن تکرار می‌شود، اما این تکرار شدن‌ها فوایدی دارد و در هر مورد درس‏‌هایی است که در مورد دیگر وجود ندارد، بدون اینکه در مجموع تعارضی به وجود آید؛ زیرا برای عبرت و اندرزگیری و تأثیر در خردها و دل‏‌ها نازل شده است؛ به این دلیل گاهی ایجاز و گاهی اطناب به کار رفته و در برخی موارد، مفاهیم و فوایدی بیان شده که در برخی دیگر نیست تا لفظ و معنا ملال‌آور نباشد.

حکمت قصص قرآن کریم از جهات گوناگون پدیدار می‌شود. از جمله درک اخبار و واقعیت‏‌ها و مفاهیم و روش‏‌های مدافعه میان پیروان حق و باطل و عبرت‌گیری از آن‏‌ها و نیز بیان سنت‌های خداوند در مخلوقاتش - امت‌ها و گروه‌ها و افراد - این سنت‏‌ها در گذشتگان جریان داشته و در کسانی که پس از آنان می‏‌آیند نیز جاری است تا مؤمنان از آن‏‌ها پند و عبرت گیرند. همچنین بیان روش‌ها و پایبندی و شکیبایی پیامبران و تأسی از آنان در دعوت به سوی خداوند متعال و بیان الگوهایی از مؤمنان شکیبا و پایدار در حق و بیان چگونگی برخوردشان با کافران جنایت‏کاری که دشمنی با این مؤمنان را به خاطر ایمان‏شان به خدا و کفرشان به طاغوت آشکار کردند.

بیان انواع غرایز و صفات انسان که خدا در سرشت آدمی نهاده و بیان تأثیر این غرایز در روش‏‌ها و اعمال و روابط انسان با دیگران و بیان حالت‏‌های انسان و سرکشی‏‌اش به سبب مال و قدرت و سایر مضامین این قصص که بخش بزرگی از کتاب ارزشمند الهی را تشکیل می‌دهند.

 در انتها بیان اطلاعات درست علمی مربوط به انسان و حیوانات و گیاهان و زمین و ستارگان و آسمان که در این هستی قرار دارند و تا عصر حاضر این اطلاعات ناشناخته مانده بودند.

شناخت این موارد بر علم می‌افزاید و مفاهیم ایمان را که اسلام آن‏‌ها را آورده تقویت می‌نماید.

از آنجا که فواید مذکور در قصص قرآن وجود دارد، این کتاب تألیف شده است تا برخی از درس‏‌های این قصص را برای دعوت‏گران نمایان کند، زیرا خداوند متعال هیچ قصه‌ای از قصص قرآن را حکایت نفرموده است مگر برای اندرز و عبرت‏‌گیری و فایده بردن و چه کسی از دعوت‏گران به سوی حق به این مهم سزاوارتر؟

روش بحث و بخش‌بندی موضوعات در این کتاب به صورتی است که در موضوع قصص قرآن، آیات مربوط به هر قصه را که در سوره‌های گوناگون آمده، به اندازه‌ی ضرورت آمده است، سپس چکیده‏‌ای از قصه‌ی مورد نظر از طریق تفسیر این آیات بیان شده و پس از آن درس‏‌ها و فواید قصه برای دعوت و دعوت‏گران از طریق اقوال مفسران در تفسیر آیات و از طریق مفاهیم و مقاصد قصه ارائه شده است.

این کتاب در دو باب مرتب شده است:

این کتاب، در دو باب مرتب شده است؛ در باب اول، قصص قرآنی مربوط به پیامبران پیشین الهی و غیر آنان که پیش از بعثت محمد (ص) می‌زیسته‏‌اند آمده است. در باب دوم، قصص قرآنی مربوط به پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) و اصحاب گرامی ایشان و منافقانی که در جامعه اسلامی دوران پیامبر بوده‌اند گنجانده شده است. هر یک از این دو باب را به چند فصل، هر فصل را به چند مبحث، هر مبحث را به چند مطلب و هر مطلب را به چند فرع به اندازه نیاز هر فصل، تقسیم شده و برای هر فصل یک قصه انتخاب شده است.

نویسنده پس از قصص پیامبران، قصص پیروان مؤمن‏شان، سپس قصص افراد دیگری غیر از آنان را که خدا سرگذشت‏شان را حکایت فرموده، به خاطر عبرتی که در این قصه‏‌ها وجود دارد ارائه کرده است و تمام این موارد، محتوای باب اول کتاب را تشکیل می‏‌دهند. این شیوه را در بیان قصه‏‌های قرآنی مربوط به حضرت محمد (ص) و جهاد طولانی و منافقانی که در آن جامعه پاک اسلامی زندگی می کردند، به کار گرفته است و تمام این موارد، محتوای باب دوم کتاب را تشکیل می‏‌دهند.

نویسنده کتاب « دکتر عبدالکریم زیدان» در سال ۱۹۱۷ میلادی در شهر بغداد به دنیا آمده و پس از اتمام مقطع متوسط وارد دانش‌سرای آموزش ابتدایی شد سپس در دانشکده حقوقی بغداد پذیرفته شد و از آن جا با موفقیت فارغ التحصیل گردید. چند سال بعد به دانش‏‌سرای شریعت اسلامی دانشگاه قاهره راه یافت و با رتبه‌ی ممتاز، مدرک کارشناسی ارشد را دریافت کرد و در سال ۱۹۶۲ موفق به اخذ دکتری از دانشگاه قاهره گردید.

نویسنده

دکتر عبدالکریم زیدان

تعداد جلد

2

مترجم

جمال الدین علی خواجه

سال انتشار

1397

قطع

وزیری
ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0

کتاب‌های مرتبط