تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اسرائیلیات معاصر (مجموعه گنجینه های قرآن)

اسرائیلیات معاصر (مجموعه گنجینه های قرآن)

15,000 تومان
ISBN : 9786003494572
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان

«اسرائیلیات معاصر» عبارت است از همه شایعات و خرافات و دروغ‏‌ها و اباطیلی که در این زمانه بین مردم پخش شده و نقشی مهم و مستقیم در تخریب و تباه نمودن زندگی این عصر دارد.

 

اسرائیلیات به چه معناست؟

«اسرائیلیات» اصطلاحی خاص است که علمای پیشین آن را بر تمامی خرافات و اسطوره‌ها و دروغ‏‌ها و شایعه‌ها و اخبار و روایاتی که صحیح نیستند، اطلاق نموده‌اند؛ به ‏خصوص در آنچه که در ارتباط با داستان‌های پیشینیان و اخبار گذشتگان است. اسرائیلیات منسوب به بنی اسرائیل است، البته بعضی مصدر مسیحی و رومی هم دارند اما به خاطر غلبه و ظهور صبغه و رنگ یهودیت، عنوان «اسرائیلیات» بر آن‏ها اطلاق شده است. اسرائیلیات دو گونه است: پیشین و معاصر. پیشین مطالبی در رابطه با داستان‏‌های پیشینیان و اخبار و رویدادهای گذشتگان است؛ اخبار و معلوماتی مانند اصل دنیا و جزئیات آفرینش، اباطیلی منسوب به پیامبر اسلام و شبهات بسیاری که کینه‌توزان بر ضد اسلام برانگیخته‌اند. معاصر هم شامل هر گفتار و کردار نادرست و دروغی که میان مردم اعم از مسلمان و غیر مسلمان منتشر می‌شود.

پیوندی مستحکم میان اسرائیلیات و یهودیان وجود دارد، زیرا اسرائیلیات منتسب به آنان بوده و در بیشتر مواقع از آنان نشأت گرفته است. همه‌ی اخبار و علوم یهود جزء اسرائیلیات است اما همه‌ی اسرائیلیات از آنِ یهودیان نیست بلکه بخشی از آن‏‌ها از غیر یهودیان است. اسرائیلیات عام‏‌تر از چیزی است که در نزد یهودیان است؛ همه‏‌ی علوم و روایات یهودیان از اسرائیلیات است. پس، از این اسرائیلیات هر سخن باطلی و هر کلام دروغ و اندیشه ناصوابی، گوینده آن هر کس که باشد، جزو اسرائیلیات است.

این کتاب ابتدا ارتباط میان یهود و اسرائیلیات و نشانه‏‌های علم و دانش یهودی را بیان می‏‌کند، سپس از اسرائیلیات معاصر که در عصر سیطره و چیرگی یهودیت گسترش یافته سخن گفته است. مروجین معاصر اسرائیلیات معرفی شده و هم‏چنین هفت عرصه بارز اسرائیلیات در این کتاب معرفی و شـرح داده شده است. نمونه‌هـای آشکار اسرائـیلیات در حـوزه اندیشه و جـهان‌بینی، حـوزه وجودگرایی، حوزه اقتصادی، حوزه سیاسی، حوزه مسائل اجتماعی و نحوه تعامل زن و مرد، اسرائیلیاتی در نگرش به اسلام، اسرائیلیاتی در حوزه مبارزه با یهود و... .

اغلب مطالب کتاب «اسرائیلیات معاصر (مجموعه گنجینه های قرآن)» موضوع سخنرانی دکتر صلاح عبدالفتاح خالدی در مرکز فرهنگی اسلامی در کشور عمان بوده است.

نویسنده

صلاح عبدالفتاح خالدی

مترجم

مجتبی دوروزی

سال انتشار

1397

قطع

رقعی
ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0