تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اسلام و حقوق شهروندی و ضمانت‌های اجرایی آن

اسلام و حقوق شهروندی و ضمانت‌های اجرایی آن

15,000 تومان
ISBN : 9-148-349-600-978
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان
نام کتاب
اسلام و حقوق شهروندی و ضمانت‌های اجرایی آن
نویسنده محمّد احمدیان
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 116
سال انتشار 1396
قطع  

گاهی حق و تکلیف قراردادی بین دو طرف به صورت توافقی تنظیم و تدوین می‌شود، و گاهی نظام حاکم ‌يک جانبه، هم حقوق و هم تکالیف را مشخص می‌کند. در نظام اسلامی شارع مقدّس با توجّه به شناخت کامل و مطلق که از انسان دارد، ـ و آگاه به تمام نیازهای درونی و بیرونی، فردی و جمعی اوست ـ ‌يک نوع حقوق و تکالیف را برای انسان در نظر گرفته است. امّا همچنانکه حقوق و تکالیف در نظام‌های سیاسی حاکم، از طریق پارلمان و نمایندگان مردم قابل جرح و تعدیل است، در نظام دینی هم مفهوم «متغیرات» با توجّه به شرایط و نیاز زمانی و مکانی، قابل تغيير است؛ البته مشروط به اینکه پارلمانی تخصصّی و جامع الشرایط صلاحیّت حقوقی و شرعی برای این امر مهّم را دارا باشد.
نگارنده بر این باور است حقوق و تکالیفی را که شارع مقدّس برای انسان‌ها در نظر گرفته است، با توجّه به شناخت کافی که از انسان دارد؛ در راستای مصالح عاجل و آجل اوست، و در صورت رعایت آنها از طرف افراد به ویژه در «محور تکالیف» هم حقوق فردی و هم حقوق جمعی در جامعه رعايت مي‌شود.
رساله‌ي پیش روی خوانندگان ارجمند، جستاری است پیرامون «حقوق شهروندان در اسلام» و ضمانت‌های اجرایي آن که از منظر کتاب و سنت و آرای صاحب‌نظران در حوزه‌ی حقوق سیاسی به نگارش در آمده است. اگر شناخت از تکالیف، شناخت صحیح باشد ـ چه در حوزه‌ي مسئولیت‌پذیری شهروندان و چه در حوزه‌ی اجرایی فرمانروایان ـ و عموم شهروندان در عرصه‌ی اجرا و عمل رسالت خویش را حفظ نمایند؛ انجام تکالیف، همان احقاق حقوق دیگران است. و از طرف دیگر شناخت حقوق و تلاش جدّی در راستای دسترسی به آن‌ها، مکملی برای حفظ حقوق فردی و جمعی می‌باشد. چون چرخه‌ي «حق و تکلیف» همانند زنجیری مرتبط و متصل به همدیگر هستند؛ رعایت این چرخه و تداوم حیات مطلوب برای انسان در این کره‌ی خاکی، و حفظ حقوق سیاسی و اجتماعی انسان‌ها، ضرورت انکارناپذیر است. و بدون رعایت حقوق همدیگر زندگی تبدیل به جهنمی می‌گردد که بشریت در لابلای شعله‌های آن می‌سوزند؛ تجربه‌ي تلخ تاریخ گذشته و حال، اثبات‌گر این ادّعا است.
نشر احسان، کتاب «اسلام و حقوق شهروندی و ضمانت‌های اجرایی آن» را در 116 صفحه به چاپ رسانده و در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0