تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اصطلاحات چهارگانه در قرآن

اصطلاحات چهارگانه در قرآن

14,000 تومان
ISBN : 978-964-356-519-0
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان

چهار واژه‌ی اله، رب، دین و عبادت، پایه و اساس اصطلاحات قرآنی هستند که مسلمانان در فهم صحیح آن‏‌ها دچار خطا شده‌اند، به گونه‌ای که پیام قرآن در نظر آنان بسیار محدود شده است.

در حالی که هر کس بخواهد آیات قرآن را به دقت مورد بحث و بررسی قرار دهد و در معنای آن تأمل نماید، ناگزیر باید معنای صحیح اصطلاحات چهارگانه را به خوبی و به طور کامل و فراگیر بفهمد، چون فهم صحیح آن‏‌ها رسوبات جاهلی را از دل پاک می‌کند و به تمام اعمال انسان معنا و مفهوم خاصی می‌بخشد، به نحوی که با درک درست آن‏‌ها، انسان خدای خود را به خوبی خواهد شناخت و خواهد توانست رابطه‌اش را با اللّه و رب خود به طور صحیح تنظیم نماید، دین خود را خالصانه برای او قرار دهد و همواره او را عبادت کند. در کتاب اصطلاحات چهارگانه در قرآن تلاش شده است برای تنویر اذهان مسلمانان، معنا و مفهوم این اصطلاحات به طور صحیح و فراگیر گفته شود.

چهار واژه، اله، رب، دین و عبادت پایه و اساس اصطلاحات قرآنی‌اند و همچنین محور اصلی دعوت این کتاب مقدس الهی را تشکیل می‌دهند.

خلاصه آنچه که در قرآن کریم به سوی آن دعوت می‌کند، این است که خدای متعال، یگانه معبود بی‌همتا و پروردگار یکتای بی‏‌نیاز است؛ هیچ اله و ربی جز (ذات مبارک) او وجود ندارد و در ربوبیت و الوهیت خویش بدون شریک است. لذا بر انسان واجب است از ته دل از اینکه خدای متعال اله و معبود اوست، راضی و خشنود باشد و در همه حال فقط او را رب خویش بداند، به الوهیت و ربوبیت غیر او کفر بورزد و منکر آن باشد؛ تنها او را عبادت کند و غیر او را نپرستد، دینش را همواره برای او خالص گرداند و هر دینی را به غیر از دین او رد نمایند؛ هر کسی که قرآن بخواند و آیات آن را به دقت مورد کنکاش قرار دهد، در نگاه نخست در می‌یابد تمامی هدایت‌ها و ارشاداتی که قرآن کریم با خود آورده است، فقط بر محور این چهار اصطلاح می‌چرخد و موضوع قرآن و اندیشه‌ی محوری آن چیزی نیست جز اینکه:

1- فقط خدای متعال، اله و رب جهانیان است.

2- هیچ اله و ربی جز خدای متعال وجود ندارد.

این کتاب به همت نشر احسان در 216 صفحه و در قطع رقعی به چاپ رسیده است.

نویسنده

ابوالاعلی مودودی

مترجم

سامان یوسفی نژاد

ناشر

نشر احسان

زبان

فارسی

سال انتشار

1389

قطع

رقعی
ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0

کتاب‌های مرتبط