تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انسان و مسیر زندگی

انسان و مسیر زندگی

5,000 تومان
ISBN : 978-600-349-144-1
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان

پرستش خداوند و فرمان‌برداری از او و تنظیم حیات بر اساس شریعت الهی با بارش باران و توسعه‌ی دارایی و اموال و افزایش فرزندان و رویش گیاهان و تمامی امور عالم هستی مرتبط است؛ به همین دلیل چنان‌چه یکی از اجزای عالم هستی استثنا شده و مسیر دیگری برای آن در نظر گرفته شود، آن‌گاه از مسیر اصلی منحرف شده و دیگر اجزای عالم هم در حرکت خود با مانع و اشکال مواجه می‌شوند و نظم موجود به هم می‏‌خورد... . (از متن کتاب)

انسان یکی از مخلوقات جهان هستی است؛ بنابراین او تنها آفریده‌ی جهان نیست، بلکه مخلوقات زیادی از گونه‏‌های دیگر نیز با انسان در زندگی شریک هستند؛ اما روشن و بدیهی است که وی اشرف مخلوقات و برترین آن‏‌ها بوده و آفریده‏‌های دیگر، مسخر انسان و در خدمت او می‏‌باشند.

اگر موجودات جهان از نظر مقام و درجه‏‌ی خلقت (مراتب آفرینش) از ساده‌ترین تا کامل‌ترین آن‏‌ها را تقسیم‌بندی کنیم، به صورت زیر در خواهند آمد: 1- جمادات 2- گیاهان 3- جانوران 4- انسان

هرچند انسان جزء جانداران است، اما به مراتب از آن‏‌ها برتر است؛ زیرا سیستم بدن انسان از جانوران پیچیده‌تر است. انسان دو ویژگی بسیار مهم دارد که سایر موجودات فاقد آن دو ویژگی هستند:

1- علم 2- اراده. به دلیل این دو ویژگی مهم است که برای جان انسان اصطلاح روح را به کار می‌برند. روح در اصل به معنی نفس به کار می‏‌رود. نفس هم عبارت است از حرکت هوا در شش‏‌ها و دستگاه تنفسی. پس می‏‌توان گفت که روح عبارت است از نیروی حرکت‌دهنده. هر چند این نیرو در گیاهان و جانوران نیز وجود دارد، اما همانند آن‌چه در انسان است، تکامل‌یافته نیست؛ به همین دلیل واژه‏‌ی «روح» برای آن‏‌ها به کار نمی‏‌رود.

منشأ این دو ویژگی اساسی (علم و اراده) که در انسان وجود دارد، تأثیر روح است.

نویسنده‌ی کتاب انسان و مسیر زندگی، انسان و مسیرهای پیش روی او را اول تعریف و بعد مسیر تکامل آن را به سمت هدفی واحد و مقدس تعیین و مشخص نموده است.

استاد ناصر سبحانی این کتاب را نگاشته و نشر احسان در سال 1395 در قطع رقعی، چاپ و منتشر نموده است.

نویسنده

ناصر سبحانی

مترجم

محمد کریم سروش مهر

سال انتشار

1395

قطع

رقعی
ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0