تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

بازسازی اندیشه‌ی اسلامی

بازسازی اندیشه‌ی اسلامی

16,000 تومان
12,800 تومان
20 % تخفیف
ISBN : 978-964-5956-70-5
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان
نام کتاب بازسازی اندیشه‌ی اسلامی
نویسنده محسن عبدالحمید
مترجم داود ناروئی
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 96
سال انتشار 1389
قطع رقعی

 

در این کتاب از تجدید سخن رفته است. این مقوله در گفتار پیامبر صلّی الله علیه وسلّم به کار رفته و در این کتاب بازتابی به سزا یافته است. در کتاب از نگریستن به مقوله‌ی احیاگری از زاویه‌ی یک نحله‌ی فکری خاص خودداری شده و کوشش نگارنده بر آن بوده است که با در پیش گرفتن رویه‌ای فرانگر، نحله‌های اندیشگی موجود در تاریخ اسلام را مورد تحلیل قرار دهد و جایگاه آن‌ها را باز شناساند.
این مقوله در بستری صورت پذیرفته که از یک سو با گذشته پیوند داشته و از سوی دیگر دست اندر کار ریختن طرحی نو برای آینده بوده است و با گره زدن بازگشت به گذشته و نگاه به آینده، افق اکنون را ترسیم می‌کرده است. در این کتاب با طرح ضرورت این قضیه نویسنده با اتخاذ دید نقادانه، کردار نحله‌های مدعی احیاگری را وا کاوید و در چارچوبی روشمند، ما را با ضرورت این مقوله آشنا کرده است.
دکتر محسن عبدالحمید پژوهش خود را در دو بخش تنظیم کرده است. در بخش نخست موضوعی را که اندیشه‌ی کهن اسلامی نام نهاده بررسی کرده است؛ وی برای این موضوع پنج فصل اختصاص داده و طی آن‌ها روش‌های مطالعه‌ی اندیشه‌ی اسلامی، اصطلاحات معاصر اسلامی، مفهوم، حجیت، منابع و اصالت اندیشه‌ی اسلامی و دگردیسی اندیشه‌ی اسلامی را مورد پژوهش قرار داده است. دگردیسی اندیشه را در سه محور: اعتقاد و فلسفه، فقه و اصول فقه، و تصوف پی جسته است و فصل پنجم این باب را به ارزیابی اندیشه‌ی کهن اسلامی اختصاص داده است.
 بخش دوم کتاب تحت عنوان «اندیشه‌ی نوین اسلامی» در چهار فصل: سر آغاز نوزایش، نوزایش در حوزه‌ی تمدن، مقوله‌هایی در انتظار تجدید، پیرامون فعالیت‌های اسلامی، نوشته شده است که هر فصل خود شامل چندین بخش مختلف است که از جهات گوناگون و به شیوه‌ای منظم به آن‏ها پرداخته است.

ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0