تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

بحران عقلانیت مسلمان

بحران عقلانیت مسلمان

25,000 تومان
20,000 تومان
20 % تخفیف
ISBN : 978-964-356-995-2
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان
نام کتاب
بحران عقلانیت مسلمان (چالش ها، چارچوب ها، چاره اندیشی ها)
نویسنده عبدالحمید ابوسلیمان
مترجم علی عزیزی
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 402
سال انتشار 1394
قطع  

هنگامی که روشنفکران و علمای اسلامی نگاه عقلانی را گفتمان غالب خود کرده و با عقل‌گرایی افراطی وارد حوزه‌ی الهیات و غیبیات شوند و صرفاً عقل را معیار تحلیل مباحث دین نمایند، بزرگترین بحران را در حوزه‌ی فکری ایجاد می‌کنند، زیرا حوزه‌ی فعالیت عقل را بیش از آن چه هست گسترش داده‌اند.
اما گاهی هم نص‌گرایی افراطی، نگاه صرفاً جبرگرایانه و انتظار حد اکثری از نصوص؛ چنان قشری‌نگری و مطلق‌گرایی انحصارطلبی را گسترش می‌دهد که گویی اسلام به حضور عقل و به کاربردن آن هیچ‌گونه تمایلی ندارد. هدف این پژوهش برقراری تعادل میان دو مبحث است.
مطلبی که این پژوهش برای دستیابی به آن تلاش می‌کند این است که بتواند به عنوان مشارکتی فعال در ارائه‌ی تصویری توانا و فعال از امت اسلامی در عرصه رسانه نوشتاری حضور پیدا کند، امتی که خالی از معلولیت فردی و اجتماعی و عاری از گسست سیاسی و مدنی باشد؛ و راه درست و صحیحی را که امت اسلامی از لحاظ تئوری و پراکندگی به دنبال آن است، به نمایش بگذارد و اهداف و ابزار واقعی را انتخاب نماید.
کتاب «بحران عقلانیت مسلمان (چالش ها، چارچوب ها، چاره اندیشی ها)» توجه چندانی به ورود به میدان جزئیات و ارائه مثال و دلایل و ایجاد مناقشه و نقد و بررسی آرا ندارد، بلکه بیشتر مشغولیت ذهنی خود را متوجه مسائل کلان و کلی کرده است.
این پروژه هرگز به معنای کاهش مقیاس ارزش‌ هیچ یک از گروه‌ها  و متفکران جامعه اسلامی نیست، بلکه نویسنده کاملاً آگاه به ایمان و اخلاص و خدمت و فداکاری فرزندان برومند این امت و عالمان و متفکران بوده و هست و این پروژه فعالیتی جدی است در راستای فهم موضوعی کاروان تاریخ این امت و حوادث و وقایع آن، موضوعی که شهروندان و سیاست‌مداران را در مسیری قرار داده که هیچ تابلویی و راهنمایی برای حرکت مسالمت‌آمیز بر روی آن نصب نشده و به همین خاطر نگاه‌ها و نگره‌ها در آن تیره و تار است و هر نوع جایگزینی در آن غیر ممکن می‌باشد. این کتاب در راستای فعالیت پژوهشی و با همان ادبیات وارد میدان شده و کاملاً بدان معتقد است. این کتاب اثر عبدالحمید ابو سلیمان است و چالش‌ها و بحران‌هایی را که دامن‌گیر عالمان دینی و سیاستمداران و عقل‌گرایان و نص‌گرایان شده، مورد بررسی قرار داده و راه کارها و راه حل‌هایی عملی را برای خروج از این فراز و فرودهای غیر اصلی و فرایندهای ناهمواری که در تاریخ تمدن و فرهنگ اسلامی به وجود آمده ارائه داده است.

ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0