تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتآثار مکتوب بسیاری به زندگانی و شرح حال یاران باوفای پیامبر اختصاص یافته است. اما تمرکز بر ملیت آنان کمتر به چشم می خورد. استاد عبدالرشید تریز مطالب این کتاب را به سه بخش مجزا را برای خوانندگان تقسیم بندی کرده است.

بخش نخست، کلیات پیرامون اصحاب رسول الله. سپس در بخش دوم به ارتباط میان اعراب و ایرانیان می پردازد. و در نهایت در بخش سوم و بخش اصلی کتاب، به ذکر نام و مشخصات و شرح حال یاران فارس تبار رسول گرامی اسلام پرداخته است.

جایگاه یارانِ پیامبر نزدِ مسلمانان بسیار رفیع و ارزشمند است. تا جایی که هرگاه بر پیامبر درود و صلوات فرستاده می‌شود، ذکر و یاد و سلامی هم بر یاران و اصحاب او افزوده می‌گردد. شناخت و آگاهی از آنان و نحوه تعامل آنان با رسول الله و با آموزه‌های دین مبین اسلام خود الگویی برای همه مسلمانان خواهد بود.

افتخار همراهی و همدلی با رسول الله (ص) مانند درجه‌ای ارزشمند و والا بر دوش همه اصحاب ایشان می‌درخشد و همه اقوام و ملیت‌ها آرزومند هستند که نماینده‌ای در میان اصحاب از اجداد آنان وجود می‌داشت.

رسول الله در پایان سال دهم هجری ظرف مدت بیست و سه سال رسالت و پیامبری خویش، به خوبی و نیکی توانست نسلی از مسلمانان تربیت کند که بتواند پس از وی حامل دعوت اسلامی برای سایر مردم جهان گردد و همان‌گونه که در تاریخ خوانده‌ایم و می‌خوانیم، یاران و تربیت‌شدگان مکتب نبوی با کفایت تمام توانستند اسلام را به اقصی نقاط جهان آن روز که بخش اعظم ربع مسکون کره خاکی را شامل می‌شد گسترش دهند. و از یاران و اصحاب خویش یک امت نمونه ساخت.

کتاب ارزشمند «اصحاب ایرانی رسول الله» یکی از آثار ماندگار، نفیس و گران‌سنگ حضرت مولانا عبدالرشید تریز بوده که در موضوع خود یگانه است و البته به نظر می‌رسد این کتاب گرانقدر اولین کتابی است که به زبان فارسی درباره اصحاب ایرانی به نگارش در آمده است.

اصحاب ایرانی رسول الله صلی الله علیه و سلم
واحد نگهداری انبار 001-753
30,000 تومان
معرفی به دوستان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید