تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تحلیلی بر افکار و اندیشه های فقهی دکتر یوسف قرضاوی

تحلیلی بر افکار و اندیشه های فقهی دکتر یوسف قرضاوی

23,000 تومان
ISBN : 964-356-323-5
ناشر : نشر احسان
ناموجود

تعداد:

معرفی به دوستان
نام کتاب تحلیلی بر افکار و اندیشه های فقهی دکتر یوسف قرضاوی
نویسنده عصام تلیمه
مترجم ایوب پوزش، عمر قادری
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 340
سال انتشار 1384
قطع وزیری

 

دانشمندان در حق همه‌ی امت، بزرگواری می‌کنند، آنان چراغ‌های هدایت و مشعل‌های حق در زمین هستند که مردم به وسیله ایشان به سوی حق رهنمون می‌شوند و به ریسملان الهی چنگ می‌زنند، به همین خاطر احترام آنان بر مردم واجب است.
ما، جماعت مسلمانان، عادت کرده‌ایم که علی‏رغم این که دلایل زیادی مبنی  بر احترام و اکرام داریم، تنها پس از مرگ بزرگان از ایشان تعریف و تمجید کنیم.
دانشکده‌ی شریعت در دانشگاه قطر در راستای این سنت پسندیده پیشنهاد داد که علما در مورد شیخ قرضاوی مطالبی بنویسند و در این راستا کار نوشتن در مورد شیخ قرضاوی به نویسنده این کتاب و شاگرد و یکی از اقارب شیخ یعنی عصام تلیمه افتاد.
نویسنده در روش خود پیرامون این کتاب چنین نوشته است:
در کتاب خود پیرامون شیخ یوسف قرضاوی ابتدا به گزیده مختصری از زندگانی او اشاره کرده‌ام، سپس پرده از صلاحیت‌های فقهی و استعدادهای شخصی او برداشته‌ام که زمینه‌ی فقیه بودن را برایش هموار ساخته‌اند و به دنبال آن موضوع مهمی را مطرح نموده‌ام که عبارت از ویژگی‌های فقه قرضاوی است و دوست دارم خواننده را با توجه به شرح زیر در جریان روش خود در نوشتن پیرامون ویژگی‌های فقه قرضاوی قرار دهم.
1- هر یک از ویژگی‌های فقه قرضاوی را با ذکر نصی از قرآن کریم و سنت شریف نبوی و آن چه از یاران پیامبر9 تابعین و سلف صالح یافته‌ام تأیید نموده‌انم.
2- عبارت‌های شیخ قرضاوی را در مورد ویژگی مورد بحث نقل کرده‌ام و سپس نظر ایشان را آشکار می‌سازم، چرا که عبارت‌های  ایشان در این زمینه از عبارت‌های من واضح‌تر و دلایلش از دلایل من گویاترند.
3- سپس به نمونه عملی از فتواهای شیخ یا دیدگاههای او اشاره کرده‌ام که دلیل استفاده‌ی او از این ویژگی و وفور آن در فتوایش است و این هم با انتخاب نمونه‌هایی صورت گرفته که بیش از همه واقع شده‌‌‌اند و در صورتی که بیش از یک نمونه را در اختیار داشته باشم خواننده را به مطالعه‌ی آن در جای خود راهنمایی کرده‌ام.
4- توضیح شیخ بسیاری اوقات در ارائه‌ی نمونه‌ی گرفته شده از دیدگاههایش که دلیل بر مواضع عملی او هستند، به طول می‌انجامد، که در آن مورد به شیخ آورده اکتفا می‌کنم؛ به ویژه در مورد مسائلی که شبهه و اتهاماتی پیرامون شیخ ایجاد می‌کنند.

ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0