تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ترجمه فارسی البلاغه الواضحه همراه با حل تمرین

ترجمه فارسی البلاغه الواضحه همراه با حل تمرین

35,000 تومان
ISBN : 978-964-356-492-6
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان

فصاحت در لغت یعنی نمایان گشتن و روشن شدن، «افصح الصبح» یعنی صبح نمایان شد و سخن روان و فصیح آن است که دارای معنی واضح و واژگانی روان و شیوه‌ای زیبا باشد. بنابراین لازم است که تمام واژگان کلام فصیح مطابق قواعد صرف و اشتقاق و دارای معانی روشن و شیرین و آبدار و دل‌انگیز باشد. کلمه زمانی این شرایط را دارا می‌باشد که دانشمندان (شاعران و نویسندگان) آن را به کار ببرند، زیرا کلمه تا حائز شرایط مذکور نباشد بر زبان کلک دانش‌پژوهان جاری نمی‌شود و یگانه راه تشخیص برای درک زیبایی و دل‌انگیزی و یا زشتی و درشتی واژگان همان ذوق سالم است، چون واژگان پژواک هستند، کسی که از آواز بلبل به وجد درمی‌آید و از صدای کلاغ متنفر می‌شود به هجاهای واژه­‌ای که دل‌چسب و دلربا نباشد گوش نمی­‌دهد.

کلام فصیح باید عاری از کلمات متنافر باشد، نباید ترکیب کلام طوری باشد که بر گوش سنگینی کند.

کلام فصیح باید از تعقید لفظی نیز به دور باشد؛ تعقید لفظی آن است که به سبب پس و پیش شدن کلمات که می­‌باید به دنبال هم و بدون فاصله می‌آمدند دلالت کلام را بر معنی مقصود، پنهان و نارسا می‌کند. کلام فصیح لازم است که از تعقید معنوی نیز به دور باشد. تعقید معنوی آن است که متکلم در مقام تعریف و بیان، عمداً کلمات را در غیر معنی حقیقی خود به کار ببرد و در این مورد گزیدن واژگان برای معنی که در نظر دارد، انتخابی نامناسب است و کلام را آشفته می­‌گرداند و کار بر سامع و شنونده دشوار می­‌شود.

کتاب البلاغه الواضحه، تألیف علی الجارم و مصطفی امین، که از استادان مسلم بلاغت و نقد ادبی می‌باشند از لحاظ بیان مطالب و تنوع و خلاقیت در حوزه‌ی بلاغی کم­‌نظیر است، لذا ضرورت می‌نمود که کتاب مذکور به فارسی ترجمه گردد. باتوجه به اینکه کتاب مذکور از کتب درسی و موارد استفاده دوره‌های کارشناسی ادبیات عرب و کارشناسی ارشد ادبیات فارسی و عربی می‌باشد و دانشجویان نیاز به ترجمه‌ی این اثر داشته‌اند، مترجم بر آن شده که متن کتاب را به فارسی روان ترجمه کند.

نشر احسان این کتاب بسیار کاربردی را در سال 1395 در قطع وزیری به چاپ رسانده است.

نویسنده

مصطفی امین؛علی جارم

مترجم

محمدعلی خالدیان

سال انتشار

1395

قطع

وزیری
ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0

کتاب‌های مرتبط