تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تفسیر مارکسیستی اسلام

تفسیر مارکسیستی اسلام

25,000 تومان
ISBN : 978-600-349-251-6
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان
نام کتاب
تفسیر مارکسیستی اسلام (خوانشی انتقادی به اندیشه های نصر حامد ابوزید)
نویسنده محمد عماره
مترجم یاسین عبدی
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 342
سال انتشار 1395
قطع  رقعی

آنچه در این کتاب هست از سلسله پژوهش‌‏های معرفتی گفتمان اعتدال‌گرایی دینی-اسلامی است. آغاز و سنگ‌بنای این پژوهش‏‌ها، با آثار فکری معرفتی دکتر محمد عماره است که به عنوان فیلسوف، متأله، دین‏‌شناس و متفکر اعتدال‏‌گرای اسلامی  زبانزد خاص و عام بوده و مرجعی برای محافل علمی و روشنفکری اسلامی غرب به شمار می‌آید. وی به خاطر همین رویکرد اعتدالی و خوانش وسطیت جامع اسلامی، حائز نشان و جوایز بسیاری گشته است. کتاب «تفسیر مارکسیسی اسلام» ترجمه‏‌ای از کتاب «التفسیر المارکسیستی للإسلام» دکتر محمد عماره است که خوانشی انتقادی به اندیشه‏‌های دکتر نصر حامد ابوزید به ویژه در مسائلی چون قرآن، وحی، پیامبر و دین دارد.

در این زمانه‏‌ی پرهیاهو که از یک‌سو تروریسم، بنیادگرایی و خشونت‌ورزی با حمایت‏‌های فکری و مالی تاجران اسلحه و نفت و سوداگران سیاست و قدرت، عرصه را بر جهانیان تنگ ساخته و هر روز در گوشه‏‌ای از پهنای گیتی، جگرگوشه‏‌هایی از جامعه انسانی را گاه به بهانه‏‌ی تسنن و گاه تشیع و گاه نیز کفر و ارتداد و مانند این‏‌ها به مسلخ و قربان‏گاه می‌برد، و از دیگر سو نیز کسانی که در نتیجه عدم فهم بنیادین آموزه‏‌ها و انگاره‏‌های اسلامی و اغراض مادی و دنیوی و نیز در واکنش به عملکرد ضعیف و سوء برداشت‏‌های ظالمانه‏‌ی متدینان مسلمان از گزاره‏‌ها و انگاره‏‌های دینی اسلام در عرصه‏‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، رسانه، اقتصاد، فرهنگ و مانند آن ندای جدایی دین از سیاست و سکولاریز کردن جوامع مسلمان را سر می‏‌دهند، جوامعی که دین‏‌ورزی ریشه در نهادها، باورها و عرف‏‌های ملی و اجتماعی آنان دارد. از سویی دیگر از هر سؤالی در خداناباوری در قلب‏‌ها و پوستین‏‌های نوین و مدرن بر گزاره‏‌ها و آموزه‏‌های دینی ایمان و به ویژه اسلام تاخته و سعی در فرو پاشیدن و برون راندن آن‏‌ها از صحنه‏‌ی اذهان، قلوب و جوامع انسانی و متدینان دارد. هریک از این خوانش‏‌ها در تلاشند دورنما و سیمایی ناموزون از رخساره‏‌ی دین و تدین ارایه کنند؛ ضرورت طرح و اشاعه‏‌ی رویکرد فکری-معرفتی «گفتمان اعتدال‏‌گرایی دینی» با خوانش بومی و فارغ از وجه تشابهات سیاسی و حزبی بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. ضرورت این رویکرد با عنوان منطق بنیادین از آن‌جا ناشی می‏‌شود که سخن، هم سهم عقل و هم دین را می‌دهد و هم جانب سیاست و جامعه و نیز نظر به اخلاق، فرهنگ و هنر دارد.

آنچه این کتاب را از فضای کنونی فکری داخل ایران و حتی خارج از آن نیز متمایز و منحصر می‏‌کند این است که نویسنده علی‏‌رغم مخالفت مبنایی و فکری با پروژه‌ی فکری ابوزید، هیچ‌گاه زبان به طعن و تکفیر و تفسیق نگشوده است و تقریبا با روحیه و رویکردی علمی به تفسیر بررسی افکار، اندیشه‏‌ها و روش‏‌شناسی ابوزید پرداخته است.

محمد مصطفی عماره، نویسنده کتاب، متفکر، فیلسوف، متأله و دین‏‌شناس بزرگ معاصر در ۱۳۵۰ هـ برابر با ۱۹۳۱ میلادی در مصر دیده به جهان گشود. وی دارای مدرک لیسانس زبان عربی و علوم اسلامی و نیز فوق لیسانس و دکتری از دانشکده‏‌ی دارالعلوم دانشگاه قاهره است. او دارای عناوین و افتخارات و جوایز زیادی و نیز عضو هیئت کبار علمای دانشگاه الازهر است.

دین به مثابه‏‌ی برنامه‏‌ای الهی برای زندگی انسان دارای دستورالعمل‏‌های خاصی است که آن را از سایر برنامه‏‌ها و دستورالعمل‏‌های دیگر جدا می‌سازد و شکی نیست که دستورالعمل‏‌های آن حاوی مقاصد و اهداف خاصی است که باید آن‏‌ها را جدا از هرگونه تعامل به‏ خصوص با قواعد دینی مرتبط با آن در نظر گرفت، از این رو دین الهی مانند یک برنامه حاوی روش‏‌ها، ساز و کارها، اصول، مبانی و راه‏کارهایی برای بازسازی کاستی‏‌هایی است که گاهی حتی اهل دنیا دچار آن می‏‌شوند؛ مشهورترین این روش‏‌ها اجتهاد است.

ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0