تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جایگاه پرورش در فعالیت‌های اسلامی

جایگاه پرورش در فعالیت‌های اسلامی

15,000 تومان
ISBN : 978-600-349-071-0
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان

برای بررسی جایگاه پرورش، نخست باید معنایی از این اصطلاح کلیدی را به دست داد تا بتوان بر اساس آن تعیین نمود که جایگاه واقعی پرورش در فعالیت­‌های اسلامی چه اندازه است زیرا گاهی در اثر عدم تشخیص درست، این امکان وجود دارد که امر فرعی و حاشیه­‌ای در جایگاه واقعی اصلی و متنی قرار گیرد. این است که گاهی از زبان برخی از فعالان حوزه­‌های دینی اوصافی نظیر بحران، فاجعه و ... را درباره­‌ی بعضی از مسائل و موضوعات می­‌شنویم که بیش از آن که کلمه­‌ی بحران برای آن‌ها مناسب باشد، می­‌توان از کلمات ساده­‌تری نظیر «مسئله»، «مشکل» و یا الفاظی شبیه این‌ها را به کار برد؛ زیرا واقعیت این است که بار معنایی کلمات، و مفهومی که دربر ندارند، گاهی تعیین‌کننده‌ی بینش و نگرش حوزه یا جمعی است که آن کلمه یا عبارت را به کار می­‌بندند.

آدمی هرگز بی­‌نیاز از پرورش نخواهد بود زیرا پرورش امری قطعی است و محدود به زمان و مکان نیست و طبق شرایط مختلف، پارامترهای پرورش تغییر می­‌یابند. مبانی اساسی پرورش در اسلام را باید در خلال آموزش‌های کامل و در عین حال ظریفی جستجو کرد که در قرآن و سنت به آن‌ها اشاره شده است.

کسب این آموزه­‌ها شرط لازم است ولی کافی نیست. فرد مسلمان باید آموزه­‌های خود را در قالب رفتار و عمل نشان دهد.

استاد محمد قطب در کتاب جایگاه پرورش در فعالیت‌های اسلامی، با تکیه بر قرآن و سنت رسول اکرم صلّی الله علیه وآله وسلّم به بیان این نکته پرداخته است که روند پرورش متوقف بر مکان و زمان نیست، و آن را امری پیوسته و جاری می­‌داند. وی پرورش در اخلاص، شورا، اخلاق و ... را لازم می­‌داند ولی در عین حال پرورش در حوزه­‌های سیاسی و اجتماعی را هم مد نظر قرار داده است.

این کتاب با ترجمه‌ی زاهد ویسی و به همت نشر احسان، در 144 صفحه به چاپ رسیده است.

نویسنده

محمد قطب

مترجم

زاهد ویسی

ناشر

نشر احسان

زبان

فارسی

سال انتشار

1395
ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0