تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

حقوق و آزادی های زن در اسلام

حقوق و آزادی های زن در اسلام

24,000 تومان
ISBN : 978-600-349-346-9
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان

کتاب «حقوق و آزادی های زن در اسلام» بیان حقوق از دست ‏رفته‏‌ی زن زیر لوای اسلام‏گرایان تاجر (تاجران اسلام) و رهیده از چنگال اسلام‏ ستیزان است.

نویسنده مسائلی را عنوان و بررسی نموده که منشأ دین‏‌گریزی بسیاری و به‏ خصوص زنان از اسلام است. مسائلی مانند ارث زن که به تصور بیشتر افراد جامعه و تبلیغ سوء مخالفان اسلام نصف ارث مرد است (در حالی‏ که در بعضی شرایط ارث زن بیشتر از مرد است). هم‏چنین نصف بودن شهادت و گواهی زنان که به آیه 282 سوره بقره استناد می‌شود.

در جوامع اسلامی به ‏ویژه زنان و مردان تحصیل ‏کرده، جوانان و روشن‏فکران نه تنها چهره ترسیم شده از زن را ناپسند می ‏دانند بلکه از این‏که زن مسلمان در جهان با چنین چهره‌ای شناخته می‌شود، آزرده خاطر می‌‏گردند. چهره‌ای که زن به دلیل محدود بودنش در آن فضا و به تاراج رفتن حقوق انسانی خویش دائماً از برچسب اسلامی خوردن فراری است.

نگرش اسلام نسبت به مسئله ‏ی حقوق و آزادی ‏های زنان که بحث‏ ها و چالش ‏های بسیاری را برانگیخته، رویکردی میانه است. تبیین و تحقق این رویکرد مرهون ازاله‌‏ی شبهات و شبهه پراکنی‌ها از آن است. کتاب‌های زیادی در این خصوص نگاشته شده‏‌اند -که کم هم نیستند- اما به ندرت به تبیین و توضیح مسائل قرآنی که موجب شک و شبهه شده‌اند پرداخته است. مسائلی مانند ارث و شهادت زن، ریاست و ولایت زن و مسائلی خاص زنان که موجبات نارضایتی زنان را به دنبال دارد، هنوز هم برای بسیاری نامفهوم است. آنچه در این کتاب عرضه می‌شود پاسخ‏گویی به برخی از شبهات افراط‏ گرایان دینی و لادینی است که یکی به مدد میراث و اندیشه‌های متدینانه و با هدف گوشه‏‌نشین کردن زن و دیگری به کمک شعارهای آزادی‌خواهانه و به هدف تاراج روحیه‌ی زنان، مسئله‌ی زن را نوک پیکان مناظرات  و جدل‌های خود قرار داده‌اند.

دکتر محمد عماره مؤلف کتاب، متفکر، دین‏ شناس و فیلسوف معاصر مصری، متولد 1931 استان کفرالشیخ است. وی بیش از صد کتاب و مقاله تدوین نموده است.   

نویسنده

محمد عماره

مترجم

یاسین عبدی

سال انتشار

1397

قطع

رقعی
ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0

کتاب‌های مرتبط