تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

حقوق و تکالیف زن در اسلام

حقوق و تکالیف زن در اسلام

25,000 تومان
ISBN : 978-964-356-663-0
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان

کتاب «حقوق و تکالیف زن در اسلام» پاسخ عالمانه، دانشگاهی و مبتنی بر اصول اسلامی است به این ادعا که در دین، حقوق زن رعایت نشده است و زنان ناگزیرند برای دستیابی به حقوق خود چاره‌ای خارج از چارچوب دین دست و پا کنند. به سخن دیگر، این کتاب دور از هرگونه هیاهو و رویکرد ژورنالیستی، با دلایل روشن نشان می‌دهد که حقوق بشر در اسلام نه امری نوپیدا، بلکه موضوعی ریشه‌دار و اصولی است. دلیل آن هم بیان صریح و جامع آیات قرآن، احادیث پیامبر صلّی الله علیه وآله وسلّم و اجتهادات صریح علمای قدیم و جدید در این‌باره است.

از شاخصه‌های مهم روزگار جدید، نظام‌های «تفکیک‌‌گرا»ی افراطی است و یکی از بارزترین نمادهای این تفکیک افراطی، تفکیک میان زن و مرد به عنوان دو جزء از یک کل واحد (انسان) است که نتیجه‌ی آن پیدایش فمنیسم و جلوه‌های متعدد آن بود. جمع میان نظرهای حقوق بشری و رهیافت‌های فمنیستی این شد که در دین، حقوق زن رعایت نشده است و زنان باید چاره‌ای بیندیشند. کتاب حاضر جواب عالمانه، دانشگاهی و مبتنی بر اصول اسلامی است به این ادعا که غالباً در جمع‌های هیجانی، روشنفکر مآبانه و اپوزپسپونی سر داده می‌شود.

به عبارت دیگر دکتر عبدالکریم زیدان در این کتاب با دلایل صریح از کتاب و سنت و اجتهادات علمای قدیم و جدید نشان می‌دهد که حقوق بشر در اسلام موضوعی بسیار ریشه‌دار و اصولی است و نیز بدون آنکه بکوشد یا نشان دهد که قصد نقد این دیدگاه‌ها را دارد، عملاً همه مبانی آن مکاتب و رویکردها را به چالش می‌کشاند و نشان می‌دهد که نتیجه‌ی باطنی که درباره‌ی حقوق زن در دین اسلام گرفته‌اند، مولود دو مقدمه‌ی فاسد است و طبیعی است که از کوزه همان برون تراود که در اوست.

به علاوه عبدالکریم زیدان با شخصیت جدی یک فقیه، می‌کوشد به فراخور بحث، بخش‌هایی از مراقبت‌های فقهی و اصولی اسلام در مورد حقوق زنان را ارائه کند.

این کتاب را به کسانی که شبهات زیادی درباره‌ی حقوق زنان در اسلام به گوششان خورده و در گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی ملحدین و اسلام‌ستیزان دیده‌اند، به شدت توصیه می‌کنیم.

این کتاب، در سال 1395 در 376 صفحه به همت نشر احسان، به چاپ رسیده است.

نویسنده

عبدالکریم زیدان

مترجم

سهیلا رستمی

ناشر

نشر احسان

زبان

فارسی

سال انتشار

1395
ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0