تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درآمدی بر اصول فقه (ادله‌ی احکام)

درآمدی بر اصول فقه (ادله‌ی احکام)

30,000 تومان
ISBN : 978-964-356-527-5
ناشر : نشر احسان
ناموجود

تعداد:

معرفی به دوستان

کتاب «درآمدی بر اصول فقه (ادله‌ی احکام)» در ابتدا به تعاریفی از فقه و اصول فقه و شرایط مجتهد و ...پرداخته و پس از آن ادله‌ی شرعی را آورده است که ضمن تعریف لغوی و اصطلاحی هر یک به توضیحاتی در میان ادله پرداخته است که به ترتیب دلیل اول: قرآن، دلیل دوم: سنت، دلیل سوم: اجماع، دلیل چهارم: قیاس، دلیل پنجم: استحسان، دلیل ششم: مصالح مرسله، دلیل هفتم: سد ذرایع، دلیل هشتم: عرف، دلیل نهم: قول صحابی، دلیل دهم: شرع من قبلنا و دلیل یازدهم: استصحاب هستند.

علم اصول فقه از جایگاه ممتاز و شایسته‌ای برخوردار است، علاوه بر این که در رشد عقلانیت نقش چشم‌گیری دارد، زیر بنای علم فقه و زمینه ساز رشد فقاهت فقیه است و به اصولیون و صاحب نظران در مسائل فقهی کمک می‌کند تا از نصوص (کتاب و سنت) فهم صحیح‌تری بدست آورند.

بی‌شک اصول فقه از مبانی و پیش‌نیاز اجتهاد فقیهان است، در واقع یکی از مسائل حیاتی و سرنوشت‌ساز و رمز ماندگاری و جاودانگی دین و از ضرورت‌های اساسی برای افتاء و اجتهاد است.

بر کسانی که می‌خواهند درباره‌ی آراء و اختلاف نظر مجتهدان به بحث و اظهار نظر بپردازند، لازم است که از جایگاه والای علمی، اخلاقی و ایمانی برخوردار باشند، به ویژه در ادبیات عرب، اصطلاحات فقهی، علوم تفسیر، حدیث شناسی و اصول فقه، متخصص باشند و از شرایط زمانی و اوضاع و احوال خود از فهم عمیقی برخوردار باشند. نگارنده نظرات علما را در زمینه‌های علم اصول فقه جمع آوری کرده و با سبکی جدید و با زبانی ساده به دانشجویان و علاقمندان تقدیم کرده است.

نویسنده

محمد احمدیان

سال انتشار

1387

قطع

رقعی
ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0

کتاب‌های مرتبط