تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

باید و نبایدهای دین و سیاست

باید و نبایدهای دین و سیاست

33,000 تومان
ISBN : 978-600-349-114-4
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان
نام کتاب
باید و نبایدهای دین و سیاست
نویسنده یوسف قرضاوی
مترجم عبدالعزیز سلیمی
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 282
سال انتشار 1394
قطع  

اهانت به کرامت مردم و سلب آزادی‌های عمومی آنان از بدترین گناهان و زشت‌ترین منکرات است. سپردن مسئولیت‌های اجتماعی و سیاسی به کسانی که شایستگی آن را ندارند و اولویت‌بخشی انسان‌های ناتوان بر توانمند، عاقبتی جز انحطاط در پی نخواهد داشت.
قرآن در آیات روشنگرش به کرات از فرمان‏روایان خودکامه مانند فرعون، هامون، قارون و... سخن به میان آورده است تا با بیان آن بتواند سیستم سیاسی و مدیریتی صحیحی را به انسان‌ها آموزش دهد.
کتاب «باید و نبایدهای دین و سیاست» پژوهشی است در ارتباط با «دین و سیاست» که در پاسخ به درخواست دبیرخانه «شورای فتوا و پژوهش اروپا» از دکتر یوسف قرضاوی به نگارش درآمده و نگارنده پس از مقدمه آن را به پنج بخش تقسیم کرده و هر بخش بیش از یک فصل است، و بخش پایانی با موضوع «اقلیت‌‌‌ها و سیاست» تنها یک فصل است.
بخش یکم: از دو فصل تشکیل شده و به تعریف مفاهیم و مبانی مربوط به دین و سیاست از نظر لغوی و اصطلاحی می‌‌پردازد و سیاست را از نگاه فقیهان با توجه به گرایش‌های متفاوت مذهبی آنان، و متکلمان و فیلسوفان، و غربی‌‌‌ها مورد بررسی قرار می‌دهد.
بخش دوم: به بررسی و تحلیل پیوند میان «دین و سیاست» از نگاه اسلامی‌ها و سکولارها می‌‌‌پردازد.
بخش سوم: به موضوع پیوند میان دین و دولت، از نگاه اسلام‏گرایان و سکولارها می‌پردازد و این بخش شامل شش فصل است.
بخش چهارم: به بررسی اندیشه سکولاریسم پرداخته شده است، و به این پرسش پاسخ می‌دهد که آیا سکولاریسم به راستی یک راه حل است یا خود مشکلی به شمار می‌آید. در این بخش توهم «سکولاریسم اسلامی» مورد بررسی قرار گرفته و شامل دو فصل است.
بخش پنجم: به بررسی موضوع دخالت اقلیت‌های مسلمان در کشورهای اروپایی در امور سیاسی می‌پردازد و این بخش تنها دارای یک فصل است.
نگارنده کتاب می‌گوید: رویکرد و راهکار من برای تمامی مطالعه‌کنندگان کتاب‏هایم روشن است، مثل همیشه از نظریه‌پردازی بی‌پایه پرهیز می‌نمایم، و چنانچه به یک اندیشه و نظریه رسیدم، پس از آن از کسی تقلید نمی‌کنم، نه از پیشوایان پیشین خویش، و نه از کسانی از غربی‌ها که در عصر حاضر برخی از مردم آنان را پیشوای خود گردانیده‌اند، غربیان که فرهنگ آنان جهان از جمله جهان اسلام را مورد آماج خود قرار داده است. روش من بر پایه تکیه بر «نص صحیح» همراه با «دلالت صریح» آن و پیوند دادنش با واقعیت‌های زندگی است. واقعیت‌های حقیقی نه توهمی، و به دور از ساختارشکنی و کج‌روی و با تکیه بر روش مقایسه و سبک و سنگین کردن قرار گرفته بر روی دلیل، و در عین حال ایجاد ارتباط میان «نصوص فرعی» و اهداف «مقاصد کلی» شریعت اسلام.
نویسنده برای اثبات آنچه نوشته جز بر آیه‌ای آشکار و روایتی راست و دلیل شرعی درست یا منطق عقلی سالم تکیه نکرده است، و در این رابطه از دیدگاه‌های دانشمندان مورد اعتماد الهام گرفته است تا نظریه خود را تقویت بخشد و در بیان آن تنها نماند، نه اینکه سخنانش در ذات خود حجت باشد، زیرا جز سخن صحیح پیامبر صلّی الله علیه وسلّم که خداوند او را برای گسترش مهربانی‌ها فرستاده و از پاکی بهره‌مندش ساخته و به وسیله او بشریت را راهنمایی نموده، سخن هیچ کس حجت شرعی نیست.

ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0