تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
LOGIN

جدیدترین کتب

پرطرفدارترین کتب

پیشنهاد ناشر

مطالب بلاگ

دانلود لیست کتاب‌های نشر احسان در 31 امین نمایشگاه کتاب تهران

دانلود لیست کتاب‌های نشر احسان در 31 امین نمایشگاه کتاب تهران

نشر احسان با افتخار امسال نیز همانند سال‌های گذشته، در سی و یکمین نمايشگاه بين المللی كتاب تهران حضور دارد و مجموعه‌ای از بهترين كتاب‌های جزئیات بیشتر
حضور نشر احسان در 30امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

حضور نشر احسان در 30امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

نشر احسان مفتخر است كه امسال نیز همانند سال‌های قبل، در سی‌اُمین نمايشگاه بين المللي كتاب تهران حضور يافته و مجموعه‌اي از بهترين كتاب‌های خود جزئیات بیشتر
زبان

زبان

يكى از ويژگی‌هاى عمومى هر ويراستار، چيرگى به زبان فارسى‏‌ست. زبان در فارسى به چند دسته تقسيم مى‏‌‏شود: 1. زبان عادى؛ براى رفع نيازهاى روزمره جزئیات بیشتر
  • 1

نام کتاب
مدخلی بر احوال و آثار علامه بیتوشی
نویسنده عبدالله رسول نژاد
مترجم  محمدامین رسولی
ناشر نشر احسان
زبان  فارسی
تعداد صفحات 218
سال انتشار 1394
قطع  

علامه ملا عبدالله بیتوشی، عالم، ادیب و شاعر نامدار نیمه دوم قرن دوازدهم، در بیتوش، منطقه­‌ی آلان سردشت، ستاره­ ای بود که در آسمان کردستان درخشید و پس از تبحر در علوم رایج روزگار خود، بر اثر وجود انواع ابرهای تیره­‌ی محرومیت، نابسامانی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و پس از چند بار رفت و آمد میان زادگاه خود، بغداد، بصره و منطقه هجر، سرانجام در منطقه­‌ی «احساء» عربستان ماندگار شد. وی آثار ارزشمندی را از خود به یادگار نهاد که حدود صد سال پیش، چند اثر از آن‌ها در استانبول و قاهره به چاپ رسیده ‌اند و بقیه همچنان در انتظار دست­‌های پرمهر و نگاه‌های منصفی هستند که تنها با نظر به «ما قال» و بدون توجه به «من قال»، آن‌ها را از زیر آوار تبعیض و بی­‌توجهی بیرون آورند.

کتاب «مدخلی بر احوال و آثار علامه بیتوشی»، تلاشی است در مورد بررسی مختصر احوال و آثار این ادیب بزرگ، به‌منظور آشنایی با افکار، اندیشه­‌ها، شخصیت و اوضاع اجتماعی-فرهنگی دوران او. 

شیخ عبدالله پسر شیخ محمد پسر اسماعیل پسر عزالدین شافعی، کردی، آوانی، خانخلی بیتوشی، در فاصله ‌ی سال‌های 1130 تا 1160 ه.ق، در روستای خانخلی یا روستای بیتوشی از توابع شهرستان سردشت واقع در آذربایجان غربی متولد و تا سن یازده‌سالگی نزد پدرش که اهل فضل و ادب و مدرس مدرسه­‌ی بیتوش بود به تحصیل پرداخت، سپس بعد از فوت پدر همراه برادر بزرگترش شیخ محمود، جهت ادامه­‌ی تحصیل به نزد علامه ابن الحاج آلانی در روستای سنجوی سپس به نزد شیخ المشایخ صبغة الله أفندی الحیدری به ماوران اربیل رفت و پس از اتمام علوم معقول و منقول متداول در آن عصر، جهت کسب تبحر بیشتر همراه برادرش به بغداد و بصره روی آوردند و نهایتاً در احساء که اکنون جزو عربستان سعودی است ماندگار شدند و هر دو تا سال 1178 در آنجا هرکدام در مدرسه‌­ای به تدریس پرداختند؛ بعد از مدتی عشق به وطن آن‌ها را به روستایشان بازگرداند و حاکم و مردم زادگاهشان به گرمی از آنان استقبال کردند.

بیتوشی دانشمندی متبحر و شاعری توانا و ادیبی متدین بود و در طول عمر خود همواره با فقر و قناعت و زهد و تقوی، زندگی را سپری کرد و سفرها و گردش­‌هایش به او تبحری تمام در علوم مختلف اسلامی و نیز گستردگی خیال و اندیشه بخشیده بود و در ادبیات عربی و فارسی و کردی، توانایی بالایی داشت هر چند که جز چند بیتی، تمامی آثار ایشان به زبان عربی است.

واحد نگهداری انبار 001-434
9,000 تومان

نام کتاب
زندگی، روزگار، اجتهاد، اصول و آرای فقهی امام شافعی
نویسنده دکتر محمد ابو زهره
مترجم دکتر علی آقا صالحی
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 368
سال انتشار 1395
قطع  وزیری

شافعی نماینده فقه اسلامی، در دوران شکوفایی و رشد و تکامل آن می‌باشد. او فقه اهل رأی و اهل حدیث را هم جمع و متعادل کرد، به رأی احترام گذاشت و قوانین قیاس را پایه‏‌ریزی کرد و اولین شخصیت علمی بود که برای تنظیم حدیث کوشید و قواعد و معیارهایی برای آن بنیاد نهاد و برای فهم کتاب و سنت و بیان ناسخ و منسوخ راه حل‏‌هایی پیشنهاد کرد؛ با این تلاش‏‌ها و ارائه‏‌ی سایر قواعد اصولی، توانست برای صنعت استنباط و اصول اجتهاد قوانینی ثابت و ماندگار وضع کند، کسی که بخواهد فقه شافعی و طریقه‏‌ی اجتهادی او را مورد بررسی و مطالعه قرار دهد، در واقع فقه و دانش اهل حجاز و برنامه‏‌ی پژوهش آن‏‌ها را احساس می‌کند.

کتاب «زندگی، روزگار، اجتهاد، اصول و آرای فقهی امام شافعی» بر آن است درباره‏‌ی ظهور و تولد و رشد و فرهنگ شافعی و استادان و شاگردانش به بحث بپردازد و تمامی زندگی و عصر و روزگارش را مورد تحقیق قرار دهد. از چگونگی تألیف و اندازه‏‌ی اعتبار آن‏‌ها اطمینان حاصل کند و بعد اصول و قوانین استنباط احکام و برنامه و سبک اجتهادی‏‌اش را مورد مطالعه قرار دهد. از اندیشه و فکر جامع او باخبر شود و بعد مذهب و چگونگی انتشار آن در سراسر جهان اسلام و عوامل رشد و موفقیتش را موشکافانه بررسی نماید.

نویسنده می‏‌کوشد تا زندگی امام شافعی و عناصر تشکیل‌دهنده رشد و تکامل اولیه و رویدادها و امور و حوادث زندگی او را به تصویر بکشد و نشان دهد که این امور موهبت‏‌ها و لطف‏‌های زیادی در حق شافعی ارزانی داشت و او را از سجایا و ویژگی‏‌های ارزشمندی بهره‏‌مند ساخت، به گونه‏‌ای که زمانه را به تأمل وا داشت و نیز کوشیده است تا شمه‏‌ای از تاریخ جهان اسلام در عصر شافعی، زندگی و نما و رشد و شکل‏‌گیری شخصیت او را در آن برهه از زمان به رشته تحریر درآورد و نشان دهد که علم شافعی از چه سرچشمه‏‌هایی جوشیده و از چه منابع فقهی سیراب گشته است. شافعی هر دانشمند فقیهی را که می‏‌شناخت برای کسب علم به خدمتش می‏‌رفت و اگر به خودش دسترسی نداشت به سراغ شاگردان یا آثار و نوشته‏‌هایش می‏‌رفت و برای یادگیری علم علاقه‏‌ای سیری‏‌ناپذیر داشت. برایش مهم نبود که منبع نقل خوراک علمی‏‌اش چه کسی و یا چه شخصیتی باشد، بلکه او به علم و دانش و فراگیری آن اهمیت می‏‌داد؛ گاهی برای فراگیری علم نزد بعضی علمای معقول می‏‌رفت، هر چند مذهب کلامی آنان را نمی‏‌پسندید، زمانی هم از برخی شیعیان کسب علم می‏‌نمود و کاری به بینش سیاسی آنان نداشت؛ این کتاب در این موارد مطالب زیادی بیان نموده است. تا اینکه زندگی شافعی و ویژگی‏‌ها و هم‏نوایی بین روح او و عصرش را بیان نموده و به بیان آرا و نظریاتش پرداخته و به گونه‏‌ای مختصر و مفید نظر او را درباره عقیده و حکومت و خلافت اسلامی و این که خلافت حق چه کسی است به رشته تحریر درآورده است. سپس به آثار ایشان یعنی فقه پرداخته است که تخصص و فعالیت عمده‏‌ی علمی او بیش‏تر در این زمینه بود و مقصد و هدف اصلی این نگارش نیز معطوف به آن می‏‌باشد.

نویسنده کتاب ابتدا از کتاب‏‌هایش آغاز نموده و به بررسی آرا و نظریات دانشمندان و تاریخ‏‌دانان و مجادله‏‌ها و گفت و گوهایی پیرامون آن کتاب پرداخته و رأی و نظر درست و حقیقی را مورد بررسی قرارداده است. سپس توجه خود را به دو مسئله‏‌ی مهم معطوف می‏‌دارد:

اول : اصول فقه که شافعی بنیان‏گذار آن بود و این علم مرهون تلاش‏‌ها و فعالیت‏‌های علمی او می‏‌باشد. دوم: حال و روز و مذهب شافعی پس از وفات او، در این مبحث نیز به بیان رویدادها و حوادثی که بر این مذهب گذشت و چگونگی انتشار آن در سرزمین‏‌ها و مناطق مختلف جهان اسلام و اختلافاتی که بین پیروان آن و کسانی که بعدا پا به عرصه‏‌ی هستی گذاشته و به این مذهب گرویدند، پرداخته است و اساس و ریشه این اختلافات را روشن نموده است.

محمد احمد مصطفی احمد معروف به ابی زهرة در ۶ ذوالقعده ۱۳۱۵ ه ق، برابر با ۱۸۹۸ میلادی، در محله الکبری استان الغربیه مصر دیده به جهان گشود. ایشان عالم، متفکر، پژوهش‏گر و نویسنده مصری از علمای بزرگ شریعت اسلامی در سده‏‌ی بیستم است و در سال ۱۳۳۵ هجری مصادف با ۱۹۱۶ میلادی وفات نمود.

واحد نگهداری انبار 001-539
20,000 تومان