تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

زندگی، روزگار، اجتهاد، اصول و آرای فقهی امام شافعی

زندگی، روزگار، اجتهاد، اصول و آرای فقهی امام شافعی

40,000 تومان
ISBN : 978-600-349-236-3
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان
نام کتاب
زندگی، روزگار، اجتهاد، اصول و آرای فقهی امام شافعی
نویسنده دکتر محمد ابو زهره
مترجم دکتر علی آقا صالحی
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 368
سال انتشار 1395
قطع  وزیری

شافعی نماینده فقه اسلامی، در دوران شکوفایی و رشد و تکامل آن می‌باشد. او فقه اهل رأی و اهل حدیث را هم جمع و متعادل کرد، به رأی احترام گذاشت و قوانین قیاس را پایه‏‌ریزی کرد و اولین شخصیت علمی بود که برای تنظیم حدیث کوشید و قواعد و معیارهایی برای آن بنیاد نهاد و برای فهم کتاب و سنت و بیان ناسخ و منسوخ راه حل‏‌هایی پیشنهاد کرد؛ با این تلاش‏‌ها و ارائه‏‌ی سایر قواعد اصولی، توانست برای صنعت استنباط و اصول اجتهاد قوانینی ثابت و ماندگار وضع کند، کسی که بخواهد فقه شافعی و طریقه‏‌ی اجتهادی او را مورد بررسی و مطالعه قرار دهد، در واقع فقه و دانش اهل حجاز و برنامه‏‌ی پژوهش آن‏‌ها را احساس می‌کند.

کتاب «زندگی، روزگار، اجتهاد، اصول و آرای فقهی امام شافعی» بر آن است درباره‏‌ی ظهور و تولد و رشد و فرهنگ شافعی و استادان و شاگردانش به بحث بپردازد و تمامی زندگی و عصر و روزگارش را مورد تحقیق قرار دهد. از چگونگی تألیف و اندازه‏‌ی اعتبار آن‏‌ها اطمینان حاصل کند و بعد اصول و قوانین استنباط احکام و برنامه و سبک اجتهادی‏‌اش را مورد مطالعه قرار دهد. از اندیشه و فکر جامع او باخبر شود و بعد مذهب و چگونگی انتشار آن در سراسر جهان اسلام و عوامل رشد و موفقیتش را موشکافانه بررسی نماید.

نویسنده می‏‌کوشد تا زندگی امام شافعی و عناصر تشکیل‌دهنده رشد و تکامل اولیه و رویدادها و امور و حوادث زندگی او را به تصویر بکشد و نشان دهد که این امور موهبت‏‌ها و لطف‏‌های زیادی در حق شافعی ارزانی داشت و او را از سجایا و ویژگی‏‌های ارزشمندی بهره‏‌مند ساخت، به گونه‏‌ای که زمانه را به تأمل وا داشت و نیز کوشیده است تا شمه‏‌ای از تاریخ جهان اسلام در عصر شافعی، زندگی و نما و رشد و شکل‏‌گیری شخصیت او را در آن برهه از زمان به رشته تحریر درآورد و نشان دهد که علم شافعی از چه سرچشمه‏‌هایی جوشیده و از چه منابع فقهی سیراب گشته است. شافعی هر دانشمند فقیهی را که می‏‌شناخت برای کسب علم به خدمتش می‏‌رفت و اگر به خودش دسترسی نداشت به سراغ شاگردان یا آثار و نوشته‏‌هایش می‏‌رفت و برای یادگیری علم علاقه‏‌ای سیری‏‌ناپذیر داشت. برایش مهم نبود که منبع نقل خوراک علمی‏‌اش چه کسی و یا چه شخصیتی باشد، بلکه او به علم و دانش و فراگیری آن اهمیت می‏‌داد؛ گاهی برای فراگیری علم نزد بعضی علمای معقول می‏‌رفت، هر چند مذهب کلامی آنان را نمی‏‌پسندید، زمانی هم از برخی شیعیان کسب علم می‏‌نمود و کاری به بینش سیاسی آنان نداشت؛ این کتاب در این موارد مطالب زیادی بیان نموده است. تا اینکه زندگی شافعی و ویژگی‏‌ها و هم‏نوایی بین روح او و عصرش را بیان نموده و به بیان آرا و نظریاتش پرداخته و به گونه‏‌ای مختصر و مفید نظر او را درباره عقیده و حکومت و خلافت اسلامی و این که خلافت حق چه کسی است به رشته تحریر درآورده است. سپس به آثار ایشان یعنی فقه پرداخته است که تخصص و فعالیت عمده‏‌ی علمی او بیش‏تر در این زمینه بود و مقصد و هدف اصلی این نگارش نیز معطوف به آن می‏‌باشد.

نویسنده کتاب ابتدا از کتاب‏‌هایش آغاز نموده و به بررسی آرا و نظریات دانشمندان و تاریخ‏‌دانان و مجادله‏‌ها و گفت و گوهایی پیرامون آن کتاب پرداخته و رأی و نظر درست و حقیقی را مورد بررسی قرارداده است. سپس توجه خود را به دو مسئله‏‌ی مهم معطوف می‏‌دارد:

اول : اصول فقه که شافعی بنیان‏گذار آن بود و این علم مرهون تلاش‏‌ها و فعالیت‏‌های علمی او می‏‌باشد. دوم: حال و روز و مذهب شافعی پس از وفات او، در این مبحث نیز به بیان رویدادها و حوادثی که بر این مذهب گذشت و چگونگی انتشار آن در سرزمین‏‌ها و مناطق مختلف جهان اسلام و اختلافاتی که بین پیروان آن و کسانی که بعدا پا به عرصه‏‌ی هستی گذاشته و به این مذهب گرویدند، پرداخته است و اساس و ریشه این اختلافات را روشن نموده است.

محمد احمد مصطفی احمد معروف به ابی زهرة در ۶ ذوالقعده ۱۳۱۵ ه ق، برابر با ۱۸۹۸ میلادی، در محله الکبری استان الغربیه مصر دیده به جهان گشود. ایشان عالم، متفکر، پژوهش‏گر و نویسنده مصری از علمای بزرگ شریعت اسلامی در سده‏‌ی بیستم است و در سال ۱۳۳۵ هجری مصادف با ۱۹۱۶ میلادی وفات نمود.

ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0