تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنام کتاب
سیمای جامعه‌شناسی زنان در آیینه قرآن
نویسنده محمد احمدیان
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 394
سال انتشار 1394
قطع  

مؤلف در این پژوهش قرآنی بر آن شده با توجه به الفاظ «نساء» و «المرأة» که به صراحت از «حق و تکلیف» و سایر حقوق زنان در قرآن صحبت می‏نماید، آن‌ها را دسته‌بندی نموده و در مقایسه با کلمه «رجال» در قرآن، آن‌ها را از منظر حقوقی، در ترازوی حق و تکلیف در قرآن قرار دهد.
هرچند از حقوق زنان در اسلام، به صورت گسترده بحث شده است. در کتاب‌های فقهی و علمای دیگر رشته‏های علوم اسلامی در این مورد سنگ تمام گذاشته‏‌اند، ولی این موضوع مقتضی بحث و کاوش بیشتری است. آنچه مؤلف تعقیب می‏‌کند، مقایسه‏‌ای بین حقوق مردان و زنان، با توجه به صراحت دروازه‏‌ی «نساء» و «رجال» در قرآن است. در واقع مؤلف می‏‌خواهد سیمای جامعه‌شناسی زنان در آئینه‏‌ی قرآن را به تصویر بکشد.
 سیمای جامعه‌شناسی زن، در راستای تطور و پیشرفت زمان با سؤال‏‌های مداوم مواجه است، ناگزیر دین‌شناس واقعی باید زمان‌شناس باشد، و زمان‌شناس کسی است که با پرسش‏‌های جدی و حقیقی آن زمان که متناسب با شرایط و احوال و مقتضیات و شأن تاریخی انسان آن دوران است، پاسخگو باشد.
اینک برادر اندیشمند و داعی نواندیش جناب آقای محمد احمدیان با همکاری همسر هم‌فکر و مشاور خویش خانم پروانه محمدی در کتاب «سیمای جامعه‌شناسی زنان در آئینه‏‌ی قرآن» با احساس مسئولیت و تسلط به موضوع، به نحو احسن از عهده‏‌ی پاسخگویی به مسائل و قضایای مورد نیاز این عصر برآمده است؛ لذا برای مسلمانان حقیقت‌جو به ویژه طلاب علوم اسلامی و دانشجویان فقه و حقوق و معارف اسلامی لازم است از کتاب بهره‌مند گردند. این بخشی از تقریظ دکتر احمد نعمتی در مورد این کتاب بود.
با تدبر در سوره‏‌های قرآن، پیام و دستوراتی که در سوره‏‌ها- اعم از مکی و مدنی – آمده است، و با توجه به نام‌گذاری توقیفی سوره‏‌ها، ذهن قرآن‌پژوهان به پویایی وادار می‌شود؛ مبنی بر اینکه بعضی از مفاهیم کلیدی در سوره‏‌ها، محور بوده و رابطه‏‌ی اسمی و مهمی در این بخش از سوره‏‌ها، رابطه قوی و نزدیکی است.
برای مثال سوره‏‌ی «نساء» که یکی از سوره‌‏های طولانی قرآن است، نام‌گذاری آن به نام «زنان»، بیانگر عنایت و توجه خاص قرآن و حقوق اسلامی، به زنان و حقوق آنان است. در سوره‏‌ی نساء، بخش گسترده‏‌ای از حقوق زنان مطرح می‏‌شود، و علاوه بر حقوق عمومی زنان در لابلای بحث‌های حقوقی، تکرار هجده مرتبه کلمه «نساء» در سوره، با محورهای متفاوت حقوقی، نشانه‏‌ای بارز از توجه به حقوق زنان در قرآن است. در هیچ کدام از سوره‏‌های قرآن،با این گستردگی و صراحت از «نساء» صحبت به میان نیامده است.
آیات این سوره از حوزه‏‌های «حقوق معنوی»، «حقوق مادی»، «حقوق خانوادگی» و «حقوق اجتماعی» زنان، به صورت مفصل بحث شده است. و آنچه جای تأمل می‌باشد، این است که در این سوره کمتر از تکلیف زنان صحبت به میان آمده است.
محمد احمدیان متولد 1343 در شهر سقز ایران است.

سیمای جامعه‌شناسی زنان در آیینه قرآن
واحد نگهداری انبار 001-438
24,000 تومان
معرفی به دوستان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید