تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شرح منظومه عمدة الطلاب در اصول فقه

شرح منظومه عمدة الطلاب در اصول فقه

25,000 تومان
ISBN : 978-600-349-286-8
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان
نام کتاب
شرح منظومه عمدة الطلاب در اصول فقه
نویسنده جلیل امیدی، ادریس قیصری
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 344
سال انتشار 1395
قطع رقعی

کتاب شرح منظومه عمدة‏الطلاب در اصول فقه، کتابی است مختصر که در یک دیباچه و سه فصل با ارجاع به منابع معتبر فقه، اصول تفسیر، حدیث و لغت به شرح و تحقیق مطالب منظومه می‌‏پردازد. بنای نگارندگان بر این بوده است که اولاً با اعراب‌گذاری و حرکت‌گذاری صحیح ابیات و ترجمه روان آ‌ن‌ها و ثانیاً با شرحی مختصر و البته مستدل و مستند به منابع معتبر، معانی مورد نظر ناظم را تبیین و فهم آن‌ها را برای خوانندگان تسهیل کند. روشن است که مسائل اصول فقه مبسوط‏‌ تر و بعضاً بسیار پیچیده‏‌تر از آن است که در این مختصر آمده است.

رسالت این کتاب آن است که آگاهی‏‌هایی پایه‏‌ای در اختیار طالبان علم اصول بگذارد و آن‌ها را برای مطالعه و فهم منابع مبسوط مهیا سازد.

اصول فقه اجمالاَ دانشی است که درباره ضوابط اجتهاد و اصول استنباط احکام فقهی از منابع شرعی بحث می‏‌کند و به اصطلاح امروزی روش‌شناسی اجتهاد و اظهار فقهی در باب اعمال و وقایع منسوب به افراد و حقوق و مسئولیت‏‌های آنان است. هدف از این دانش این است که شخص واجد اوصاف اجتهاد در چهارچوب قواعد و ضوابطی مشخص و منقح به تحقیق درباره‏‌ی‏ مسائل فقهی بپردازد؛ مبانی اقوال و فتاوای فقهی گذشتگان را به درستی درک و تحلیل کند و در خصوص وقایع مُحْدث به نحوی منضبط و مقبول اظهار نظر نماید.

صاحب‏نظران و علاقمندان به علم اصول فقه در کنار تألیف کتاب مستقل، در موارد متعدد به شرح و تحشیه و تعلیق و تلخیص آثار تألیف‌شده در این علم هم پرداخته‏‌اند و گاه نیز از باب تنفس یا به منظور حفظ مسائل این فن، منظومه‌هایی در این باره پدید آورده‏‌اند. از جمله‏‌ی‏ آثار منظوم در این زمینه منظومه‏‌ی‏ موسوم به عمدة‏الطلاب، تألیف شیخ عباس بن محمد بن احمد بن سید رضوان مدنی شافعی (م.۱۳۴۶) است. منظومه‏‌ی‏ مورد اشاره متضمن دوره‌ای مختصر در علم اصول فقه است که همه ۱۰۷ بیت در بحر رجز به زبانی ساده تقریباً تمام امهات مسائل علم اصول را به نظم درآورده است. منظومه‏‌ی‏ مورد بحث هم از حیث ترتیب شرح مطالب و هم از نظر تعابیر و مصطلحات و نیز از دید اقوال و آرا، بر سبک و سیاق تألیفات کتاب اصولی شاخصیه یا متکلمان تدوین شده است. ناظم در مقدمه، مسائل مقدماتی نظیر تعریف علم اصول فقه، تعریف و اقسام حکم تکلیفی و وضعی، تعریف علم، دلیل، نظر و امثال آن‌ها را ذکر کرده است. در متن اصلی، مسائل اساسی علم اصول فقه، نظیر مسائل مربوط به ادله، شامل کتاب، سنت، اجماع، قیاس و اقسام لفظ و دلالات آن‌ها و نیز مسائل ناظر به احکام اجتهاد و تقلید را مطرح کرده و با یک خاتمه در باب حمد و ستایش خداوند و درود بر پیامبر صلّی الله علیه وآله وسلّم و یاران و پیروان ایشان بحث را به پایان برده است.

بر خلاف معظم کتاب‌های اصولی، در این منظومه از ذکر اختلاف نظرهای اصولیان در باب مسائل علم اصول، اجتناب و همین‌طور از ذکر اصحاب اقوال و استدلال‌های آنان خودداری شده است.

ظاهر آن است که ناظم این منظومه در تنظیم مسائل و ترتیب آن‌ها نظری به کتاب جمع الجوامع تألیف امام تاج الدین عبدالوهاب بن سبکی و تخلیص آن موسوم به لب الأصول تألیف شیخ الاسلام قاضی ذکریا انصاری (م.۹۲۵) داشته است. بر منظومه‏‌ی‏ حاضر دو تن از دانشمندان بزرگ چون علامه جعفر کتانی و محمد بن سلیمان تقریظ نوشته‏‌اند.

برای مشاهده تقریظ ها می‌توان به شرح و تعلیقه‏‌ی‏ خود ناظم بر منظومه، موسوم به فتح المنعم الوهاب مراجعه کرد. آنچه ذکر آن در اینجا لازم است، مختصری در باب شرح احوال و آثار صاحب منظومه‏‌ی‏ مورد بحث است. ناظم منظومه عمدة‏الطلاب، عباس فرزند محمد فرزند احمد فرزند سید رضوان مدنی شافعی است که در آخر ذی الحجه سال ۱۲۹۳ هجری در خانواده‌ای اهل علم متولد شده است.افراد این خانواده که علوم شرعی را از آباء و اجداد خود فراگرفته‏‌اند، سلسله‏‌ی‏ نسبشان به حسن بن علی ختم می‏‌شود. عالمان این خانواده بعضاً نامشان در ردیف مدرسان تراز اول حرمین شریفین یعنی مسجدالحرام و مسجدالنبی قرار دارد. از جمله‏‌ی‏ عالمان این خانواده، علامه سید رضوان ازهری است که در مصر به حجاز منتقل شده است. ظاهراً محمد علی پاشا او را به خاطر جایگاه علمی‏‌اش به مدینه فرستاده است. او که سابقاً مدرس دانشگاه الازهر بوده در مدینه یکی از مدرسین ممتاز مسجد النبی محسوب می‏‌شده است. پدر ناظم، علامه شیخ محمد بن احمد رضوان مدنی است که به شیخ دلایل معروف بوده است.

ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0