تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

طبیعیات ابن سینا و سماع طبیعی ارسطو

طبیعیات ابن سینا و سماع طبیعی ارسطو

6,000 تومان
ISBN : 978-600-349-135-9
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان
نام کتاب
طبیعیات ابن سینا و سماع طبیعی ارسطو
نویسنده  عبدالله نایبی، عصمت نایبخیل
ناشر نشر احسان
زبان  فارسی
تعداد صفحات 112
سال انتشار 1394
قطع  

کتاب «طبیعیات ابن سینا و سماع طبیعی ارسطو» برگردان پایان­‌نامه دوره­‌ی نهایی کارشناسی ارشد فلسفه از زبان فرانسوی­ به زبان دری است که نگارنده از آن در دانشگاه «رنس شامپان-اردن» شهر رنس فرانسه زیر نظر استاد ژان فرانسوا بالوده به سال 2011 دفاع کرده است.

نگارنده بر آن شده برای آشنایی بیشتر خواننده امروزی همه متن‌هایی که از روی دانش­نامه علایی نقل کرده است به زبان فلسفی امروزی بازنگاری کند و در ترجمه همان زبان فلسفی متداول فرانسوی اصل قرار گرفته است و هیچ‌گونه دگرگونی برای ساده­‌سازی متن به کار گرفته نشده است.

هدف نگارنده در این بررسی مقایسه ‌ی بینش ابن‌سینا با بینش ارسطو در گستره­‌ی نخستین شاخه­‌ی علوم نظری یعنی طبیعیات است. در آغاز، محیط اندیشه‌ای و فرهنگی ابن‌سینا را همراه با منابع علمی و فلسفی او که عمدتاً یونانی و به‌ویژه ارسطوی­‌اند به نمایش گذاشته است. سپس فصل‌ به‌ فصل به مقایسه «طبیعیات» دانشنامه علایی ابن‌سینا با «سماع طبیعی» (فیزیک) ارسطو پرداخته است.

دانشنامه علایی در واقعیت امر، خلاصه‌ای از «الشفا» اثر عظیم فلسفی ابن‌سینا به زبان عربی است که به گفته علاءالدوله به زبان دری و در چهار بخش تدوین یافته است (منطق، الهیات، طبیعیات و ریاضیات) استناد مستقیم به متن دانشنامه علایی و مقایسه­‌ی آن با کتاب فیزیک ارسطو بهترین شیوه بوده که به نظر نگارنده رسیده است تا همسانی استدلال‌ها و احکام فلسفی و علمی این دو ابرمرد اندیشه را نشان داده باشد.

ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0