تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنام کتاب
تاریخ فقه اسلامی از دیدگاه اهل سنت
نویسنده محمدعلی سایس
مترجم عبدالاحد فضلی
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 240
سال انتشار 1394
قطع  

دیدگاه‌ها و برداشت‌های متفاوت از اسلام به خصوص در باب مسائل فقهی، از دیرباز مورد اختلاف دانشمندان این علم بوده است. در برخی موارد، فقها از دیدگاه پیشین خود منصرف شده و یا به اصطلاح آن همت گمارده‌اند و گاه شاگردان و یا دیگر فقها و متخصصین، دیدگاه‏‌ها، آرا و نظرات آنان را به چالش کشیده‌اند. به هر حال اساس این تلاش‏‌ها رسیدن به معنا و مفهوم صحیح‌تری از احکام و قوانین اسلامی بوده است.
از آنجا که هیچ یک از فقها معصوم نبوده‌‌‌‌اند، می‌توان به مطالعه و بررسی کلیه آرای آنان پرداخت. به یقین به چالش کشیدن آرای بزرگان فقهی، نیازمند رسیدن به درجات بالای علمی است. و این نقد و بررسی‌ها نباید از حوزه تخصصی و علمی خالص خارج شود و نباید بازیچه دست معاندان یا کم‌سوادان قرار گیرد. در نهایت باید ارتقای دین و وحدت مسلمانان را در پی داشته باشد.
این نوشتار مجموعه‌ای درباره‌ی تاریخ شریعت اسلامی است که ظهور و پیدایش دوره‌های فقه اسلامی را نشان داده و باعث دریافت آگاهی‌های لازم پیرامون منابع مذاهب فقه اسلامی خواهد گردید، مزایا و مقاصد قانون‌گذاری اسلامی را بیان خواهد کرد و در پی آن است تا رنج‌های پیامبر صلّی الله علیه وآله وسلّم و یارانش در راه پی‌ریزی ستون‌های محکم فقه اسلامی را به تصویر کشد و نشان دهد چگونه پیشینیان مسلمانان توان خویش را در خدمت این شریعت و بررسی ریشه‌ی اسرار آن و جستجوی احکام اسلام تقدیم نموده‌اند. همچنین این کتاب، اخبار و زندگی‌نامه‌های فقها و تاریخ علمی زندگی بزرگ‌مردان اسلام را بازگو می‌کند تا امت اسلامی به پیروی از آن‏ها علاقه‌مند شوند و بپذیرند که آن‏ها مردمانی بوده‌اند که به پیمان خویش با خداوند جامه‌ی عمل پوشانده‌اند.
نویسنده کتاب «تاریخ فقه اسلامی»، محمد علی سایس در این کتاب، موضوعات و دیدگاه‌های خویش را با روش نوینی که به دانشجویان سال دوم دانشکده‌ی شریعت اسلامی دانشگاه الازهر ارائه شده بیان نموده است.

تاریخ فقه اسلامی
واحد نگهداری انبار 001-445
23,000 تومان
18,400 تومان
معرفی به دوستان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید