تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنام کتاب
ابهام و اتهام‌زدایی از اندیشه اسلامی معاصر
نویسنده سالم بهنساوی
مترجم عبدالعزیز سلیمی
ناشر نشر احسان
زبان  فارسی
تعداد صفحات 344
سال انتشار 1395
قطع  

اندیشه اسلامی معاصر مورد هجمه بسیاری از دشمنان و حتی برخی از دوستان قرار گرفته است. و به شیوه‌­های گوناگون به آن تاخته­‌اند. زیرا درک صحیحی از آن نداشته و ندارند.

به طور یقین بیان مبسوط و شرح مفصل دیدگاه‌­های این تفکر -که در دایره بیداری اسلامی معاصر می­گنجد- در کتابچه­‌ای به این حجم، مقدور نیست. اما می­‌توان انتظار داشت که از شبهات و ابهامات و اتهاماتی که بر آن وارد شده دفاع کرد و به بیان ادله لازم پرداخت. در کتاب «ابهام و اتهام‌زدایی از اندیشه اسلامی معاصر» سعی شده است تا از تندروی­‌ها و منسوب کردن عالمان و بزرگان به القاب مختلف جلوگیری به عمل آید. این کتاب سعی کرده  بر کوی وحدت بنوازد و تلاش کند که با همسو کردن دسته­‌ها و گروه­‌های اسلامی مختلف، صفوف مسلمین را وحدت بخشد و از آسیب بزرگ‏تر جلوگیری به عمل آورد.

بر هیچ خردمندی پنهان نیست که توطئه­‌ی پیشگیرانه سرکوب و خنثی­‌سازی جنبش بیداری اسلامی در پاره­‌ای از جوامع، موارد زیر را در برمی­‌گیرد:

1- تغییر در نظام آموزشی به ویژه در حوزه تربیت دینی و تاریخ اسلامی به منظور هماهنگی با شرایط و اوضاع موجود.

2- طعنه زدن به نظام سیاسی اسلام در برابر دانستن ارزش‌­های آن با ستم­‌های حاکمیت دین در اروپا.

3- جلوگیری از سپرده ­شدن مناصب حساس و تأثیرگذار بر جامعه به رهبران و پیشگامان جنبش بیداری اسلامی.

4- تلاش در جهت تفرقه‌افکنی میان پیشگامان و رهبران دینی و گسترش فعالیت در راستای از بین بردن اعتماد متقابل میان آنان و در هم شکستن وحدتشان با بهره‌گیری از هرگونه وسایل ممکن.

5- دور نگاه داشتن آنان از هرگونه سازمان حکومتی، مردمی، رسانه ­ای، اجتماعی، دانشجویی و یا کارگری در جهت جلوگیری از تأثیرگذاری­شان بر دیگران.

6- مشارکت­ دادن دیگران در رویارویی با اسلام­‌گرایان و ممانعت از تلاش و فعالیت مذهبیون در برابر سکولارها.

7- ایجاد تردید در خصوص جهاد اسلامی فلسطین و دیگر میادین جهادی و دامن زدن به شایعه­‌ی وابستگی آنان به حکام و استعمارگران.

8- تلقین و ثبت این مسئله برای نظامیان و دست‌اندرکاران رسانه متولی اجرای سیاست­‌ها که سرنوشت آنان در ارتباط ناگسستنی با سرنوشت حکومت است و مصون­ ماندن از هرگونه انتقام و یا محاکمه، وابسته به حاکمیت نظام است. «از مقدمه کتاب»

برای تهیه این کتاب از کتابفروشی آنلاین نشر احسان، روی دکمه «افزودن به سبد خرید» کلیک کنید.

واحد نگهداری انبار 001-484
12,000 تومان
نام کتاب
طبیعیات ابن سینا و سماع طبیعی ارسطو
نویسنده  عبدالله نایبی، عصمت نایبخیل
ناشر نشر احسان
زبان  فارسی
تعداد صفحات 112
سال انتشار 1394
قطع  

کتاب «طبیعیات ابن سینا و سماع طبیعی ارسطو» برگردان پایان­‌نامه دوره­‌ی نهایی کارشناسی ارشد فلسفه از زبان فرانسوی­ به زبان دری است که نگارنده از آن در دانشگاه «رنس شامپان-اردن» شهر رنس فرانسه زیر نظر استاد ژان فرانسوا بالوده به سال 2011 دفاع کرده است.

نگارنده بر آن شده برای آشنایی بیشتر خواننده امروزی همه متن‌هایی که از روی دانش­نامه علایی نقل کرده است به زبان فلسفی امروزی بازنگاری کند و در ترجمه همان زبان فلسفی متداول فرانسوی اصل قرار گرفته است و هیچ‌گونه دگرگونی برای ساده­‌سازی متن به کار گرفته نشده است.

هدف نگارنده در این بررسی مقایسه ‌ی بینش ابن‌سینا با بینش ارسطو در گستره­‌ی نخستین شاخه­‌ی علوم نظری یعنی طبیعیات است. در آغاز، محیط اندیشه‌ای و فرهنگی ابن‌سینا را همراه با منابع علمی و فلسفی او که عمدتاً یونانی و به‌ویژه ارسطوی­‌اند به نمایش گذاشته است. سپس فصل‌ به‌ فصل به مقایسه «طبیعیات» دانشنامه علایی ابن‌سینا با «سماع طبیعی» (فیزیک) ارسطو پرداخته است.

دانشنامه علایی در واقعیت امر، خلاصه‌ای از «الشفا» اثر عظیم فلسفی ابن‌سینا به زبان عربی است که به گفته علاءالدوله به زبان دری و در چهار بخش تدوین یافته است (منطق، الهیات، طبیعیات و ریاضیات) استناد مستقیم به متن دانشنامه علایی و مقایسه­‌ی آن با کتاب فیزیک ارسطو بهترین شیوه بوده که به نظر نگارنده رسیده است تا همسانی استدلال‌ها و احکام فلسفی و علمی این دو ابرمرد اندیشه را نشان داده باشد.

واحد نگهداری انبار 001-406
6,000 تومان
نام کتاب
تأثیر اندیشه‌های سیاسی - اسلامی بدیع‌الزمان سعید نورسی بر اسلام سیاسی در ترکیه با تأکید بر حزب عدالت و توسعه
نویسنده صفر ولدبیگی
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 368
سال انتشار 1395
قطع  

در دنیای پر التهاب و آشوب‌زده که هر روز با عناوین گوناگون خون صدها بی‏‌گناه ریخته می‌شود نیاز به یک بازبینی جامع، ضروری به نظر می‌رسد.
به خصوص اینکه آبشخور بسیاری از این کشتارها، تصور، تعبیر، تفسیر و توقع غلط از آموزه‌های ادیان است. امروز بیشتر از هر روز و زمان دیگر نیاز به شناخت بهتر و گسترش هر چه بیشتر اندیشه‌‌های اسلامی دینی، آشتی‌جویانه و مشفقانه احساس می‌گردد تا شاید با درک و فهم این آموزه‌های مهرورزانه اسلامی، چهره و روی صلح‌جویانه‌ی دین نیز برجسته گردد.
استاد بدیع الزمان سعید نورسی چهره‌ای است که می‌توان به عنوان نماد وحدت و آشتی‌خواهی در میان اقوام گوناگون مطرح گردد.
نظرات و دیدگاه‌های آشتی‏‌جویانه و مهر‏جویانه ایشان در صورتی که به شیوه صحیح بازخوانی گردد، می‌تواند قوی‌ترین راهکار فرهنگی – سیاسی برای خروج از بحران‌های تفرقه‏‌آمیز در منطقه گردد.
از آن‌جایی که چهره و اندیشه‌های بدیع الزمان شیخ سعید نورسی اصلاحگر بزرگ دنیای اسلام در میان جامعه ایرانیان و کردها به ویژه جامعه دینی و دانشگاهی بسیار گمنام و ناشناخته است و بجز معدود بسیار کمی نخبه دین به ویژه در کردستان، کسی با زندگی و اندیشه‌های اصلاحی آن مصلح بزرگ آشنایی ندارد، هدف از این تحقیق آشنایی و معرفی این شخصیت تأثیرگذار بر جریانات اسلامی در عالم اسلامی و به ویژه در ترکیه و اثبات اینکه بسیاری از آرا و سیاست‌های احزاب اسلامی بخصوص حزب عدالت و توسعه چه در حوزه داخلی و چه در حوزه خارجی متأثر و منبعث از آرا و اندیشه‌های این روشنفکر د‌ینی است.
کتاب «تأثیر اندیشه‌های سیاسی - اسلامی بدیع‌الزمان سعید نورسی بر اسلام سیاسی در ترکیه با تأکید بر حزب عدالت و توسعه» به بررسی تأثیر تفکرات بدیع الزمان سعید نورسی در تحولات سیاسی صده اخیر کشور ترکیه و بالاخص بر حزب عدالت و توسعه پرداخته است، لذا گستردگی مطالب و ضرورت پرداختن به تمامی متغیرهای مورد نظر ایجاب می‌کند تا این پژوهش در چندین بخش تدوین گردد. به همین منظور مطالب مورد نظر در هشت فصل و به تفصیل ارائه گردیده‌اند.

در فصل اول به بررسی کلیات موضوع پرداخته شده است.
فصل دوم که در حقیقت چارچوب نظری پژوهش می‌باشد، اختصاص به اسلام سیاسی و حضور آن در تاریخ اسلام دارد که در آن به این مسأله پرداخته شده که آیا اسلام ماهیتی سیاسی دارد و یا اینکه دو حوزه متفاوت و مجزای از یکدیگر می‌باشند و بر همین اساس به حضور پررنگ اسلام سیاسی در تاریخ اسلام اشاره گردیده است.
موضوع مطرح شده در فصل سوم همانا زندگی‌نامه‌ی سیاسی، آثار و پیروان بدیع الزمان سعید نورسی است ک در سه قسمت ارائه گردیده است که در اصطلاح «سعید قدیم»، «سعید جدید» و «سعید سوم» نامیده می‌شود و همچنین آثار و نوشته‌های ایشان و جماعت‏‌ها و گروه‌های منشعب شده از تفکرات او نیز مورد اشاره قرار گرفته‌اند.
در فصل چهارم به سؤال و فرضیه فرعی اول در حوزه بررسی آرا و نظرات نورسی در حوزه نقد و مخالفت با سکولاریسم رادیکال آتاتورکی پاسخ داده شده و تأثیر آن بر اسلام سیاسی با تأکید بر حزب عدالت و توسعه بحث شده است.
در فصل پنجم به سؤال و فرضیه فرعی دوم و بررسی اندیشه‌های سیاسی اسلامی سعید نورسی در حوزه اتحاد اسلامی و همچنین تأثیر این اندیشه بر اسلام سیاسی و حزب عدالت و توسعه پرداخته شده است.
فصل ششم نیز به سؤال و فرضیه فرعی سوم اختصاص یافته است که در ابتدا به اندیشه‌های سیاسی - اسلامی نورسی در حوزه حل مسأله‌ی اقلیت‌‌ها به ویژه کردها و همچنین بررسی تأثیر این اندیشه‌ها بر فضای اسلامی سیاسی با تأکید بر حزب عدالت و توسعه اشاره شده است.
فصل هفتم نیز به بررسی مختصری از زندگی و اندیشه‌های شاخص‌ترین شاگرد کنونی نورسی یعنی فتح الله گولن و تأثیرپذیری جنبش او از اندیشه‌های استادش پرداخته شده است.
در فصل هشتم چکیده‏‌ای از کتاب و یک ضمیمه در خصوص اختلافات اخیر جنبش گولن با حزب عدالت و توسعه و در پایان نیز منابع و مآخذ مورد استفاده ذکر شده‌اند.
دکتر صفر ولد بیگی نویسنده این کتاب، متولد سال 1358 در شهر پاوه واقع در استان کرمانشاه ایران و دانش ‌آموخته رشته‌ی اندیشه سیاسی در اسلام در دانشکده حقوق و علوم اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی تهران است.

واحد نگهداری انبار 001-505
15,000 تومان
نام کتاب
تفسیر مارکسیستی اسلام (خوانشی انتقادی به اندیشه های نصر حامد ابوزید)
نویسنده محمد عماره
مترجم یاسین عبدی
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 342
سال انتشار 1395
قطع  رقعی

آنچه در این کتاب هست از سلسله پژوهش‌‏های معرفتی گفتمان اعتدال‌گرایی دینی-اسلامی است. آغاز و سنگ‌بنای این پژوهش‏‌ها، با آثار فکری معرفتی دکتر محمد عماره است که به عنوان فیلسوف، متأله، دین‏‌شناس و متفکر اعتدال‏‌گرای اسلامی  زبانزد خاص و عام بوده و مرجعی برای محافل علمی و روشنفکری اسلامی غرب به شمار می‌آید. وی به خاطر همین رویکرد اعتدالی و خوانش وسطیت جامع اسلامی، حائز نشان و جوایز بسیاری گشته است. کتاب «تفسیر مارکسیسی اسلام» ترجمه‏‌ای از کتاب «التفسیر المارکسیستی للإسلام» دکتر محمد عماره است که خوانشی انتقادی به اندیشه‏‌های دکتر نصر حامد ابوزید به ویژه در مسائلی چون قرآن، وحی، پیامبر و دین دارد.

در این زمانه‏‌ی پرهیاهو که از یک‌سو تروریسم، بنیادگرایی و خشونت‌ورزی با حمایت‏‌های فکری و مالی تاجران اسلحه و نفت و سوداگران سیاست و قدرت، عرصه را بر جهانیان تنگ ساخته و هر روز در گوشه‏‌ای از پهنای گیتی، جگرگوشه‏‌هایی از جامعه انسانی را گاه به بهانه‏‌ی تسنن و گاه تشیع و گاه نیز کفر و ارتداد و مانند این‏‌ها به مسلخ و قربان‏گاه می‌برد، و از دیگر سو نیز کسانی که در نتیجه عدم فهم بنیادین آموزه‏‌ها و انگاره‏‌های اسلامی و اغراض مادی و دنیوی و نیز در واکنش به عملکرد ضعیف و سوء برداشت‏‌های ظالمانه‏‌ی متدینان مسلمان از گزاره‏‌ها و انگاره‏‌های دینی اسلام در عرصه‏‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، رسانه، اقتصاد، فرهنگ و مانند آن ندای جدایی دین از سیاست و سکولاریز کردن جوامع مسلمان را سر می‏‌دهند، جوامعی که دین‏‌ورزی ریشه در نهادها، باورها و عرف‏‌های ملی و اجتماعی آنان دارد. از سویی دیگر از هر سؤالی در خداناباوری در قلب‏‌ها و پوستین‏‌های نوین و مدرن بر گزاره‏‌ها و آموزه‏‌های دینی ایمان و به ویژه اسلام تاخته و سعی در فرو پاشیدن و برون راندن آن‏‌ها از صحنه‏‌ی اذهان، قلوب و جوامع انسانی و متدینان دارد. هریک از این خوانش‏‌ها در تلاشند دورنما و سیمایی ناموزون از رخساره‏‌ی دین و تدین ارایه کنند؛ ضرورت طرح و اشاعه‏‌ی رویکرد فکری-معرفتی «گفتمان اعتدال‏‌گرایی دینی» با خوانش بومی و فارغ از وجه تشابهات سیاسی و حزبی بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. ضرورت این رویکرد با عنوان منطق بنیادین از آن‌جا ناشی می‏‌شود که سخن، هم سهم عقل و هم دین را می‌دهد و هم جانب سیاست و جامعه و نیز نظر به اخلاق، فرهنگ و هنر دارد.

آنچه این کتاب را از فضای کنونی فکری داخل ایران و حتی خارج از آن نیز متمایز و منحصر می‏‌کند این است که نویسنده علی‏‌رغم مخالفت مبنایی و فکری با پروژه‌ی فکری ابوزید، هیچ‌گاه زبان به طعن و تکفیر و تفسیق نگشوده است و تقریبا با روحیه و رویکردی علمی به تفسیر بررسی افکار، اندیشه‏‌ها و روش‏‌شناسی ابوزید پرداخته است.

محمد مصطفی عماره، نویسنده کتاب، متفکر، فیلسوف، متأله و دین‏‌شناس بزرگ معاصر در ۱۳۵۰ هـ برابر با ۱۹۳۱ میلادی در مصر دیده به جهان گشود. وی دارای مدرک لیسانس زبان عربی و علوم اسلامی و نیز فوق لیسانس و دکتری از دانشکده‏‌ی دارالعلوم دانشگاه قاهره است. او دارای عناوین و افتخارات و جوایز زیادی و نیز عضو هیئت کبار علمای دانشگاه الازهر است.

دین به مثابه‏‌ی برنامه‏‌ای الهی برای زندگی انسان دارای دستورالعمل‏‌های خاصی است که آن را از سایر برنامه‏‌ها و دستورالعمل‏‌های دیگر جدا می‌سازد و شکی نیست که دستورالعمل‏‌های آن حاوی مقاصد و اهداف خاصی است که باید آن‏‌ها را جدا از هرگونه تعامل به‏ خصوص با قواعد دینی مرتبط با آن در نظر گرفت، از این رو دین الهی مانند یک برنامه حاوی روش‏‌ها، ساز و کارها، اصول، مبانی و راه‏کارهایی برای بازسازی کاستی‏‌هایی است که گاهی حتی اهل دنیا دچار آن می‏‌شوند؛ مشهورترین این روش‏‌ها اجتهاد است.

واحد نگهداری انبار 001-538
15,000 تومان
نام کتاب

الحاد نوین، باتلاق رنگین (جلد اول)

نویسنده مراد یوسفی
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 591
سال انتشار 1397
نوبت چاپ دوم
قطع  

خرید جلد دوم این کتاب

دشمن در حال نابودی ارکان ایمان جوانان امت اسلام است. امروزه افراد زیادی می‏گویند خدایی وجود ندارد و خدا ساخته‏‌ی ذهن ماست!
می‏‌گویند ملائکه‏‌ای وجود ندارند و این تخیلات مسلمانان است، می‏‌گویند کتابی وجود ندارد و قرآن و انجیل و تورات کپی یکدیگر هستند که از منابع تاریخی و... دنیای قدیم اقتباس شده‏‌اند، می‏‌گویند معاذ الله پیامبر یک فرد شهوت‌ران و خونریز بوده است. به معادی ایمان ندارند و می‏‌گویند زندگی همین چند روز است و بس، به قضا و قدر و آزمایش و ابتلایی معتقد نیستند و به این مسائل می‏‌خندند و تا دلتان بخواهد سؤالات جبرگرایانه و چالش‏‌برانگیز در این زمینه مطرح می‏‌کنند. این وضعیت بسیاری از جوانان فعال در اینترنت و... است. اگر ما تکانی به خود ندهیم عواقب بسیار خطرناکی در پیش‏روی جوانان نسل آتی قرار دارد.
الحمدلله پاسخ تمام شبهات و موضوعاتی که در پاراگراف بالا  ذکر شد و سایر شبهات مشابه در کتاب «الحاد نوین، باتلاق رنگین» وجود دارد.

مؤلف این کتاب، آقای مراد یوسفی، کتاب را به سه فصل تقسیم نموده‏ است:
فصل اول را به مقالات رد الحاد اختصاص داده‏ است، زیرا اکثر آن‌ها نتیجه‏‌ی کنجکاوی‏‌ها و مطالعات شخصی ایشان می‏‌باشند و زمانی که شبهات مربوط به آن‌ها را می‌شنید برای خودش سؤال پیش می‏‌آمد که واقعاً چرا اسلام چنین حکمی داده؟! یا چرا چنان چیزی در اسلام وجود دارد و... .
فصل دوم پاسخ به شبهات رایج می‏‌باشد. برخی از شبهات در کمال سادگی نوشته شده‏‌اند ولی دریایی از مفهوم و اشکال را با خود حمل می‏‌کنند و به صورت تخصصی طراحی شده‏‌اند لذا برای آن‌ها پاسخی ساده و مناسب نوشته‏ شده است.
فصل سوم پاسخ سؤالات جوانان می‏‌باشد، نویسنده برای جلوگیری از قطور شدن کتاب سعی نموده‏ است سؤالات اساسی و تا اندازه‏‌ای معروف و شایع (و پاسخ خود به آن‌ها) را در اینجا بگنجاند.

واحد نگهداری انبار 001-550
25,000 تومان