تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتکتاب «معجزه جاوید» خوانشی انتقادی به قرآن پژوهیِ محمد عابد الجابری است که به بررسی و شناخت دیدگاه وی می‌پردازد.

الجابری، دو اثرِ مشهور در حوزه قرآن پژوهی دارد که موجبات بحث و گفتگو و چالش در میان قرآن پژوهان را فرهم ساخت. ایشان معتقد است که درک قرآن هنگامی کامل و صحیح شکل می‌گیرد که براساس ترتیب نزول مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد. و حتی درک صحیح سنت را از دریچه ترتیب نزول قرآن می‌داند. اعتقاد به نظم بین قرآن و سنت باعث می‌شود که اشتباهاتی را بر اغلب مفسرین پیشین خود وارد بداند.

جایگاه قصص قرآن در باور مرحوم محمد عابد الجابری، تربیتی و اندرزگونه است و ایده قصص قرآن به مثابه برهان را مطرح می‌کند.

جابری همچنین در تفسیر خود که خود بر اساس ترتیب نزول قرآن به رشته تحریر در آورده است، به تقسیم‌بندی سوره‌ها بر اساس دوره تاریخی سیره پیامبر می‌پردازد و آن‌ها را در دسته‌بندی‌های خاصی بازخوانی می‌کند. او مانند سایر مسلمانان بر اعتبار دائمی قرآن صحه می‌گذارد و بر همین اساس نیز استدلال می‌کند که تفسیر قرآن بر اساس روند نزول، صحیح‌تر خواهد بود و همین روشمند کردن آن باعث می‌شود تا در قید و بند مفسران پیشین نمانیم و بتوانیم درک کاربردی از قرآن داشته باشیم.

دکتر محمد عماره، مؤلف کتاب، مهم‌ترین انتقادهایی که الجابری به قرآن کریم وارد کرده را مورد بررسی قرار می‌دهد و ادله‌ای محکم در برابر ادعاها و اشتباهات او به صورت علمی و تفصیلی ارائه می‌کند.

آنچه که این کتاب را متمایز می‌کند سهولت در ارائه است. نویسنده، با توجه به شناخت و ارتباط نزدیکی که با مرحوم الجابری داشته فهم عمیق‌تری از ایشان و نوشته‌های ایشان دارد و با افکار و اندیشه‌ها به ویژه در مسأله‌ی قرآن پژوهی به خوبی آشناست.

نگارنده، کتاب ارزشمند حاضر را در چندین قسمت مختلف به نگارش درآورده است. در بخش اول، جابری و سنت، به نقد برخی آرای الجابری که بر سنت پیامبر وارد ساخته، می‌پردازد و به آن‌ها پاسخ می‌دهد. در بخش دوم نیز بر تفکر الجابری و ترتیب نزول قرآن اشکالاتی را وارد می‌سازد و به تفصیل به آن‌ها می‌پردازد و در بخش سوم و چهارم نیز به بیان اشتباهات فکری ایشان و سایر هم‌فکرانشان می‌پردازد.

با وجود افکار نواندیشان امروزی که در جامعه ایران نیز از رنگ و بوی خاصی برخوردار است، مطالعه این کتاب و آشنایی با روند فکری محمد عماره که در  اصلاح افکار نو اندیشان، گام‌های مفیدی برداشته است و آثار فاخری به جامعه ارائه کرده، بسیار مفید خواهد بود.

آقای یاسین عبدی این کتاب را به زبان فارسی، ترجمه کرده است.

معجزه جاوید؛ خوانشی انتقادی به قرآن پژوهی محمد عابد الجابری
واحد نگهداری انبار 001-649
27,000 تومان
معرفی به دوستان