تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتقرآن کریم کتابی است که هم از جنبه واژه‌گزینی و هم به لحاظ ساختار زبان و هم از منظر بافت و سیاق در اوج یک اثر ادبی قرار دارد.

کتاب «آفرینش های بیانی قرآن کریم» تلاش دارد، جایگاه فنون و زیبایی‌های قرآن کریم را به خواننده نشان دهد و او را به سمت بخشی از رازهای نهفته در آن رهنمون سازد. این نوشته به ریزه‌کاری‌های ساختاری زبان، آفرینش‌های بلاغی و تصویرپردازی‌هایی است نایافته با محوریت دانش‌های زبان قرآن کریم پرداخته است. فهم بافت و سیاق قرآن کریم، راه دست‌یابی به مرواریدهای غلطان نهفته را در آن کتاب استوار برای خواننده هموار می‌سازد.

کتاب قرآن از همان لحظه نزول، مورد توجه دانشمندان بوده، و هر کس به فراخور حال خود به کشف رازهای بی‌کران آن پرداخته است. در این میان شاید لغویان و زبان دانان، گوی سبقت را از دیگران ربوده باشند؛ زیرا یکی از مهم‌ترین جنبه‌های اعجازآمیز بودن این کتاب، زبان بیان آن است.

قرآن بستر مناسبی ایجاد کرد که زبان‌دانان در زمینه‌های مختلف علوم زبانی هم چون صرف، نحو، معانی، بیان، واژه‌شناسی، آواشناسی و به طور کلی مجموعه علوم زبانی، به کنکاش بپردازند و مرواریدهای غلتان بسپاری را از این دریای بی‌کران به کف آورند. شاید نتوان مفسری یافت که بدون توجه به دانش‌هایی که از آن‌ها یاد شد، به تفسیر کلام الهی پرداخته باشد.

کتاب پیش‌رو به ریزه‌کاری‌های ساختار لغوی و آفرینش‌های بلاغی و تصویرپردازی‌های بکر و دست نایافته قرآن کریم پرداخته است و با بررسی آثار قرآنی و بلاغی و پیشینیان به خصوص آثاری که به بلاغت بیان قرآن پرداخته‌اند، نمونه‌های فراوانی را ارائه و تحلیل کرده است.

یکی از ویژگی‌های این کتاب آن است که تنها به تبیین موضوع نمی‌پردازد بلکه با ارائه‌ی نمونه‌های فراوانی که گاهی زیاده‌گویی به نظر می‌رسد موضوع را برای خواننده، حتی غیر متخصص روشن می‌سازد.

نشر احسان این کتاب را در سال 1395 و با تعداد 400 صفحه در در قطع رقعی به چاپ رسانده است.

واحد نگهداری انبار 001-533
13,000 تومان

کتاب درس‌هایی پرورشی از قرآن کریم، در اصل مجموعه‌ی سخنرانی‌هایی بوده که محمد قطب در یکی از مدارس حفظ قرآن در جده، در کشور عربستان، تحت عنوان «درس‌های پرورشی در قرآن کریم» ارائه کرده است. ایشان هدف از تحریر آن را مسائلی از این دست می‌داند: قرآن کریم یک خطاب «تاریخی» نیست. کلید مسائل اصلی در همین کتاب (قرآن) است و با بیان این که «پرورش» حوزه‌ی گسترده‌ای است که همه‌ی وجود انسان را در بر می‌گیرد و موعظه‌ها و یا دعوت تنها به دعوت به رفتارهای معین و آراسته محدود نمی‌شود بلکه جنبه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فکری و فرهنگی همه مسائل بعد «پرورشی» هستند.

برای پیشبرد اهداف جوامع، قوانینی توسط انسان وضع می‌شوند، اما هیچ‌یک از این قوانین کامل و شامل نیستند، زیرا قوانین انسانی براساس اعمال ظاهری تدوین می‌شوند. برخلاف قانون، پرورش، بیش از ظاهر، معطوف به نهاد انسان‌هاست و قبل از «قانون مقدس» افراد، از آن‌ها انسان صالح می‌سازد.

فرد پرورش‌یافته، فراتر از فرد قانون‌گرا می‌اندیشد و عمل می‌کند. نه برای فردیت، که برای جامعه‌ی بشریت و در نهایت حمل پیام الهی تربیت می‌شود.

نویسنده کتاب، استاد محمد قطب، کتاب قرآن را که از نقض و سطحی‌نگری‌های قوانین بشری به دور است، مبنای پرورش قرار داده و در قالب شش درس، فرد را از «شهروند قانون‌پذیر» به «انسان صالح بودن» دعوت می‌کند.

این کتاب، در سال 1395 به همت نشر احسان در 200 صفحه به چاپ رسیده است و هم اکنون در وب‌سایت این ناشر اهل سنت در دسترس عموم قرار گفته است.

واحد نگهداری انبار 001-510
9,000 تومان
نام کتاب دیدگاه هایی نو درباره‌ی قرآن کریم
نویسنده محمدعبدالله دراز
مترجم  شعیب علی خواجه
ناشر نشر احسان
زبان  فارسی
تعداد صفحات 308
سال انتشار 1394
قطع  

استاد دکتر محمد عبداللبه درّاز از دانشمندان بزرگ جهان اسلام و از عالمان معاصر و برجسته دانشگاه الازهر مصر به شمار می‌رود. وی دانشمندی بی‌همتا و دعوتگری عمل‌گرا بود و کتاب‌های بسیاری برای دفاع از اسلام و بیان محاسن و مزایای قرآن نوشت. کتاب «دیدگاه‌هایی نو درباره‌ی قرآن کریم»، ترجمه «نبأ العظیم» یکی از تألیفات ایشان است که در آن موضوعاتی همچون تناسب، اعجاز و بلاغت قرآن را بررسی نموده، به گونه‌ای که دلیلی قوی علیه منکران وحی الهی است. شیخ در این کتاب ثابت نموده که امکان ندارد برای قرآن، مصدری غیر از اللّه تعالی یافت (پشت جلد کتاب).

این کتاب در زمینه صورت‌هایی جدید از وجوه در اعجاز بیانی، لغوی و عقلی قرآن کریم است. نویسنده از لحاظ عقلی، نقلی و واقعی ثابت نموده که محال است بتوان برای قرآن مصدری غیر از اللّه متعال متصور شد. وی فصول کتاب را با این شاخه شروع نموده و در بیش از صد صفحه، قوای مدرکه انسان را مورد خطاب قرار داده است. مخاطب وی هر انسان عاقل و فهیمی است. پس از اثبات این حقیقت که باید با عقل و برهان و دلیل، ایمان آورد و دین را پذیرفت با دلایل قوی، از موضعی سخن می‌گوید که مملو از دلایل اعجاز است. از جمله این که در مورد اسلوب اعجازآمیز قرآن، ویژگی‌های بیانی و اعجازی آن را چنان بیان می‌کند که از قبل بدین شکل گفته نشده است:

- خطاب عام و خطاب خاص

- ایجاز لفظ و ادای معنای کامل

- توضیح و اختصار

در نهایت نویسنده روش دائمی برای قرآن کریم را که خط مشی و روش تحلیلی و مفید و قانع‌کننده شیخ عبدالقاهر جرجانی در دو کتابش، «اسرار البلاغة» و «دلائل الاعجاز» بوده، پیموده و طرح‌ریزی نموده است.

واحد نگهداری انبار 001-421
10,000 تومان

کتاب تفسیر جزء سی‌ام (به انضمام سوره‌ی حمد) به تعبیر نویسنده در مقدمه، تفسیری همه‌فهم و نسبتاً دقیق از مفاهیم و آموزه‌های قرآنی را به نسل جوان و فرهیخته عرضه نموده است.

این کتاب با تکیه بر آموخته‌های نویسنده از اساتید خود و نیز با استفاده از تفاسیری نظیر فی ظلال القرآن و التفسیر الواضح نوشته شده است.

بعد از ضبط این تفاسیر بر روی کاست و سی‌دی و پیاده کردن آن‌ها و البته بعد از ویرایش‌های بسیار، طوری که هم محتوی محفوظ بماند و هم شکل نوشتاری به خود گیرد در شکل حاضر موجود شده است.

در تفسیر جز سی‌ام ابتدا محور آیات سوره بیان گردیده سپس مفردات با استفاده از مفردات راغب اصفهانی توضیح داده شده‌اند و بعد از آن تقسیم‌بندی آیات سوره و مقاطع آن بیان شده و در نهایت تفسیر آیات سوره آمده است. در ابتدای این تفسیر اگرچه سوره‌ی حمد از لحاظ تقسیمات قرآنی باید از جزء اول آورده شود اما به دلایلی که در تفسیر این سوره آمده، در ابتدای جزء سی‌ام قرار داده شده و سپس به ترتیب طبیعی، سوره‌های جزءِ سی‌ام آمده‌اند.

نویسنده برای فهم بیشتر معانی جزءِ سی‌ام پیشنهاد داده است که ابتدا از سوره‌ی ضحی تا ناس، و سپس از سوره‌های نبأ تا لیل مطالعه گردد تا استفاده از معانی این جزء، استفاده بر مبنای ترتیب نزول سوره‏‌ها باشد و فهم کامل‌تری حاصل شود. این کتاب به همت نشر احسان در 417 صفحه به زیور طبع آراسته شده است.

دکتر محمود ویسی متولد 1342 در شهر کرمانشاه و عضو هیأت علمی دانشگاه تقریب مذاهب تهران است.  ایشان در سال‌های جوانی خویش به تحصیل در مدارس علوم دینی اهل سنت و تلمذ در خدمت استاد ناصر سبحانی پرداخته است. استاد محمود ویسی حائز مدرک کارشناسی زبان و ادبیات فارسی، کارشناسی ارشد فقه شافعی دانشگاه تهران و دکتری فقه مقارن دانشگاه ام دُرمان سودان است.

واحد نگهداری انبار 001-504
23,000 تومان
نام کتاب
قرآن کریم (تحت اللفظی)
مترجم  محمود حسن شیخ‌الهند، به کوشش محمدعلی کوشا
ناشر نشر احسان
تعداد صفحات 618
سال انتشار 1393
قطع رحلی

قرآن، کتاب هدایت است و برای هدایت بشر بر پیامبر خاتم نازل شده است. در شماری از آیات نقش هدایت­گری قرآن به تصریح بیان شده است. لازمه‌‏ی هدایت­گری قرآن، آن است که برای مخاطبان خود قابل‌ فهم و درک باشد و معانی و اهداف آیات با کمترین تلاش ذهن خواننده را به سوی خود جذب کند. امام شاه ولی الله دهلوی، فقیه و قرآن­‌پژوه نامدار هندی، در فرازی از مقدمه­‌ی خود بر ترجمه­‌ی قرآن کریم به زبان فارسی به نام فتح الرحمن می­‌گوید: اگر انصاف دهی فایده­‌ی اصلی نزول قرآن اتعاظ به مواعظ آن، و اهتداست به هدایت آن، نه صرف تلفظ به آن. اگرچه تلفظ آن هم مغتنم است؛ پس چه مسلمانی به دست آورده است کسی که مدلول قرآن را نفهمد؟ و کدام حلاوت دارد آن که مدلول کلام‌الله را نداند؟ تفاسیر و کتاب­‌هایی که با موضوعات قرآنی از سوی نشر احسان منتشر شده و در دسترس قرآن‌پژوهان و علاقه‌مندان به قرآن قرار گرفته­‌اند، با همین هدف تألیف، ترجمه و چاپ شده­‌اند.

ویژگی­‌های این مصحف با ترجمه تحت‌اللفظی به فارسی به شرح زیر است:

1- رسالت این ترجمه، آشنایی خوانندگان قرآن کریم با معادل­‌های واژگان فارسی آن است.

2- این اثر، جنبه «لغت – معنی» واژ­ه‌های قرآن را دارد نه ضرورتاً تفهیم محتوایی آیات.

3- در این ویرایش، تلاش ویراستار این بوده که تا سرحد امکان، ذهن خواننده­‌ی قرآن را به مقصود هر آیه نزدیک کند، هرچند چنین رسالتی از عهده­‌ی ترجمه­‌ی تحت‌اللفظی خارج است .

4- در معادل‌یابی کلمات، واژ­ه‏‌های نزدیک به نشر معیار انتخاب شده است.

5- برای مفهوم­تر شدن آیات، کم و بیش از توضیحات بسیار کوتاه میان قلاب­‌ها استفاده شده است.

6- هرچند در بازترجمان این ترجمه، تغییر واژگان و تبدیل آن‌ها به واژه­‌های مناسب­تر به فراوانی انجام گرفته، ولی آرای مترجم – به ویژه در موارد اختلافی – دست‏‌خوش تغییر نشده است.

7- از جمله امتیازات ظاهری و شکلی این ترجمه، حسن سلیقه­‌ای است که ناشر در رنگی نمودن متن و ترجمه­‌ی آن به کار برده است، بدین‌گونه که هر واژه­‌ی فارسی به رنگ همان کلمه قرآن است که دقیقاً در زیر آن قرار گرفته است. این طرح نیکوی کم­‌سابقه، خواننده قرآن را در معادل­‌یابی واژگان فارسی آن به‌درستی رهنمون می­‌سازد و در ضمن تلاوت، معنی کلمات قرآن را به گونه­‌ی آموزشی، در ذهنش استقرار می­‌بخشد.

واحد نگهداری انبار 001-093
80,000 تومان