تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

قسم در فقه و حقوق

قسم در فقه و حقوق

16,000 تومان
ISBN : 978-964-356-919-8
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان

نظر به اینکه ادای سوگند در شریعت اسلام دارای ارکان و احکام خاص، و آموختن و به‌کارگیری آن برای هر مسلمانی حائز ارزش و اهمیت می‌باشد و نیز همه‌ی ما به نوعی در زندگی روزمره با قضیه «قسم» سر و کار داریم، لذا در کتاب «قسم در فقه و حقوق» سعی بر نگارش مطالبی پیرامون قسم در فقه و حقوق اسلامی شده است و خواننده با خواندن این کتاب با احکام و ارکان ادای سوگند به صورت تفصیلی آشنا می‌‌‌‌‌شود.

این کتاب، موضوع پایان‌نامه‌ی نویسنده است که موضوع قسم از منظر فقهی و حقوقی به شیوه‌ی تحقیقی و تحلیلی مورد بررسی قرار گرفته است. قسم یا برای تعظیم مقسماً به و یا تأکید محلوفاً علیه استعمال می‌شود. به عبارت دیگر قسم یعنی گواه قرار دادن خداوند متعال بر وجود یا عدم امری که حالف مدعی یا منکر آن است. استعمال قسم از دیدگاه کتاب و سنت مشروع است و فقها هم با وجود اختلاف نظرشان، ضوابط و جزئیات آن را با توجه به آن دو منبع تبیین نموده‌اند.

قسم به خداوند و اسماء و صفات او مشروع و به غیر آن جایز نیست. گاهی استعمال قسم به صورت مشروط (تعلیق) واقع می‌شود که در این صورت ممکن است حالف موردی مثل نذر، صدقه مال، ایقاع طلاق و یا اعمال مباح دیگری را بر ذمه خود لازم کند. در برخی از صور قسم، از آن جمله قسم به صورت تعلیق، بین فقها اختلاف نظر است. مثلا ظاهریه قسم به صورت شرط و جزا را در مورد طلاق باطل و بلااثر می‌دانند. در قسم معقوده، برای اینکه قسمی منشأ اثر باشد، باید مکمل ارکان و شروط و اوصاف صحیح باشد که در این صورت حالف با ایقاع قسم مکلف است در صدد قسم خود باشد. قسم اگر از ایمان لاغیه نباشد و مکمل ارکان و شروط لازم آن باشد، دارای آثاری است که این آثار حسب نوع آن ممکن است دنیوی یا اخروی باشد. در صورت حنث در قسم، اگر قسم از نوع معقوده باشد حالف مکلف به پرداخت کفاره مقرر می‌شود.

نشر احسان این کتاب را در 157 صفحه منتشر کرده است.

نویسنده

محمد عزیزمحمدی

ناشر

نشر احسان

زبان

فارسی

سال انتشار

1392

قطع

رقعی
ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0

کتاب‌های مرتبط