تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتمحوری که مکتب تربیت اسلامی بر آن می­‌چرخد تربیت انسان مسلمان است. انسانی که به «عمل صالح» پایبند بوده و آن را به‌درستی انجام می­‌دهد؛ زیرا عمل صالح درست و بی­‌عیب، هم علت آفرینش است، هم موضوع آزمون دنیوی و هم مقیاس نجات اخروی.

مفهوم «عمل صالح» فراگیری و اصالتش را از دست داده و در خلال روزگاران سیطره ‌ی جمود و تنگ­‌نظری، استبداد سیاسی و هرج‌ومرج فکری، در معرض دگرگونی، محدودیت و مسخ محتوا قرار گرفته است. به گونه­‌ای که در کاربردهای جاری اعم از وعظ، تألیف، تدریس و گفتگوی عمومی بر امور محدودی از قبیل عبادات، صدقات و اخلاق ساده­‌ی فردی اطلاق می­‌شود.

آنچه مایه ‌ی تمایز کتاب «مؤلفه های شخصیت اسلامی (بحثی نوین در تعلیم و تربیت اسلامی)» از دیگر کتاب­‌های نوشته‌شده در این زمینه می‏‌گردد نکات زیر است:

1- ایجاز و اختصاری که مؤلف مراعات نموده و از هرگونه زیاده‌گویی و تشریحات اضافی اجتناب ورزیده است، هرچند این امر باعث شده خواننده‏‌ی عادی و ناآشنا با اصول این علم در پاره‌ای موارد مقصدش را به وضوح درنیابد.

2- مراعات موضوعیت و بی­‌طرفی منصفانه­‌ای که لازمه­‌ی کارهای علمی و آکادمیک است، به این معنا که مؤلف بدون هیچ­‌گونه گرایش جناحی و فرقه­‌ای به دور از احساسات و عواطف خشک، وارد بحث و ارزیابی گردیده است.

3- نوآوری و استقلال نظری که در لابلای نوشته‌اش نمایان است و خواننده با مطالعه‌ی آن احساس می­‌کند به مطالبی تازه در این زمینه دست یافته است، به‌ویژه در برداشت­‌های لطیف از آیات و احادیث.

4- آشنایی عمیق و تخصصی با نظام‌های تربیتی جهان غرب و اندیشه‌های بزرگ‌‌مردان آن دیار، و اقتباس مناسب از دیدگاه­ و آرای آن‏‌ها به دور از تقلید و خودباختگی.

5- آشنایی عمیق با نظام‌های تربیتی موجود در کشورهای اسلامی [اعم از نظام‌های کلاسیک و نظام‌های نو] و برخورد تحلیلی و انتقادی با آن‌ها.

 

دکتر ماجد عرسان گیلانی اهل کشور اردن است. مدرک لیسانس را در رشته­‌ی تاریخ از دانشگاه قاهره و مدرک فوق‌لیسانس را در همین رشته از دانشگاه آمریکایی بیروت به دست آورده است.

سپس به تحصیل در رشته­‌ی «اصول تربیت» روی آورده و موفق به اخذ مدرک فوق‌لیسانس از دانشگاه اردن در این رشته و سالیان بعد موفق به اخذ مدرک دکتری از دانشگاه پنسیلوانیای ایالات‌متحده‌ی آمریکا گردیده است.

 

مؤلفه های شخصیت اسلامی
واحد نگهداری انبار 001-560
14,000 تومان
معرفی به دوستان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید