تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مؤلفه های شخصیت اسلامی

مؤلفه های شخصیت اسلامی

14,000 تومان
ISBN : 978-600-349-221-9
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان

محوری که مکتب تربیت اسلامی بر آن می­‌چرخد تربیت انسان مسلمان است. انسانی که به «عمل صالح» پایبند بوده و آن را به‌درستی انجام می­‌دهد؛ زیرا عمل صالح درست و بی­‌عیب، هم علت آفرینش است، هم موضوع آزمون دنیوی و هم مقیاس نجات اخروی.

مفهوم «عمل صالح» فراگیری و اصالتش را از دست داده و در خلال روزگاران سیطره ‌ی جمود و تنگ­‌نظری، استبداد سیاسی و هرج‌ومرج فکری، در معرض دگرگونی، محدودیت و مسخ محتوا قرار گرفته است. به گونه­‌ای که در کاربردهای جاری اعم از وعظ، تألیف، تدریس و گفتگوی عمومی بر امور محدودی از قبیل عبادات، صدقات و اخلاق ساده­‌ی فردی اطلاق می­‌شود.

آنچه مایه ‌ی تمایز کتاب «مؤلفه های شخصیت اسلامی (بحثی نوین در تعلیم و تربیت اسلامی)» از دیگر کتاب­‌های نوشته‌شده در این زمینه می‏‌گردد نکات زیر است:

1- ایجاز و اختصاری که مؤلف مراعات نموده و از هرگونه زیاده‌گویی و تشریحات اضافی اجتناب ورزیده است، هرچند این امر باعث شده خواننده‏‌ی عادی و ناآشنا با اصول این علم در پاره‌ای موارد مقصدش را به وضوح درنیابد.

2- مراعات موضوعیت و بی­‌طرفی منصفانه­‌ای که لازمه­‌ی کارهای علمی و آکادمیک است، به این معنا که مؤلف بدون هیچ­‌گونه گرایش جناحی و فرقه­‌ای به دور از احساسات و عواطف خشک، وارد بحث و ارزیابی گردیده است.

3- نوآوری و استقلال نظری که در لابلای نوشته‌اش نمایان است و خواننده با مطالعه‌ی آن احساس می­‌کند به مطالبی تازه در این زمینه دست یافته است، به‌ویژه در برداشت­‌های لطیف از آیات و احادیث.

4- آشنایی عمیق و تخصصی با نظام‌های تربیتی جهان غرب و اندیشه‌های بزرگ‌‌مردان آن دیار، و اقتباس مناسب از دیدگاه­ و آرای آن‏‌ها به دور از تقلید و خودباختگی.

5- آشنایی عمیق با نظام‌های تربیتی موجود در کشورهای اسلامی [اعم از نظام‌های کلاسیک و نظام‌های نو] و برخورد تحلیلی و انتقادی با آن‌ها.

 

دکتر ماجد عرسان گیلانی اهل کشور اردن است. مدرک لیسانس را در رشته­‌ی تاریخ از دانشگاه قاهره و مدرک فوق‌لیسانس را در همین رشته از دانشگاه آمریکایی بیروت به دست آورده است.

سپس به تحصیل در رشته­‌ی «اصول تربیت» روی آورده و موفق به اخذ مدرک فوق‌لیسانس از دانشگاه اردن در این رشته و سالیان بعد موفق به اخذ مدرک دکتری از دانشگاه پنسیلوانیای ایالات‌متحده‌ی آمریکا گردیده است.

 

نویسنده

دکتر ماجد عرسان گیلانی

مترجم

محمد محق

ناشر

نشر احسان

زبان

فارسی

سال انتشار

1396

قطع

رقعی
ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0

کتاب‌های مرتبط