تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

منطق فهم نسخ در قرآن

منطق فهم نسخ در قرآن

18,000 تومان
ISBN : 978-600-349-399-5
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان

کتاب «منطق فهم نسخ در قرآن» ترجمه‌ی فارسی کتاب «حقائق و شبهات حول معنی النسخ فی القرآن الکریم» از مهم‏‌ترین و بلکه اثرگذارترین آثار فکری و معرفتی محمد عماره از نواندیشان معاصر مصری است  که در باب مفهوم نسخ نگاشته شده است.

محمد عماره با رویکردی تحلیلی- استنادی به بررسی مفهوم نسخ در دانش‏نامه‏‌های زبان‏‌شناسی عرب و واکاوی مفهوم‌شناختی آن در منطق و زبان قرآن پرداخته و پاسخی درخور و مستدل به ابهامات و بلکه خلط‏ های صورت‌گرفته در باب مقوله‌ی نسخ ارائه می‏‌کند. وی هم‏چنین به ارزیابی مقوله‏‌ی نسخ به مثابه‏‌ی تبدیل، محو و... در جهان‌بینی اسلامی پرداخته است.

نویسنده به نقد و بررسی نظریه‌ی رایج درباره‌ی مقوله‌ی نسخ در قرآن کریم پرداخته است. نظریه‏‌ی نسخ از مهم‏‌ترین مقولات دانش‏‌های قرآنی است که دانشمندان علوم قرآن و تفسیر و بلکه عموم متفکران مسلمان و حتی غیرمسلمان نیز درباره‏‌ی وقوع یا عدم وقوع آن، دیدگاه‏‌ها و نگره‏‌های متفاوتی ارایه کرده‏‌اند. اغلب اندیشوران در اعتقاد به وجود نسخ هم‌داستان و متفق بوده و اختلاف آن‏‌ها تنها در تعداد و چگونگی آیات منسوخ است. از سوی دیگر، برخی متقدمان و به ‏طور خاص بسیاری از متأخران و نواندیشان دینی قائل به «عدم نسخ» در آیات بوده و بر این باورند که هیچ یک از آیات قرآن نسخ نشده‌اند.

از آنجا که مقوله‌ی نسخ در مباحثات قرآن‌شناسی و بلکه معرفت‏‌شناختی و حتی حوزه‌ی روشن‏فکری و نواندیشی دینی معاصر در کانون بررسی و توجه قرار داشته و پیشینیان و پسینیان هر یک به گونه‏‌ای در باب آن سخن گفته ‏اند، باید با روشی میانه‌‏روانه، بسیاری از جدل‌ها و مناقشات مرتفع گردند که این کتاب در پی آن است.

نویسنده

محمد عماره

مترجم

یاسین عبدی

سال انتشار

1397

قطع

رقعی
ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0

کتاب‌های مرتبط