تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

موضوع نسخ و موضع‏ گیری قرآن

موضوع نسخ و موضع‏ گیری قرآن

16,000 تومان
ISBN : 978-600-349-386-5
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان

کتاب «موضوع نسخ و موضع‏ گیری قرآن» به بحث «نسخ» و مباحث پیرامون آن و گروه‏‌های موافق و مخالف مفهوم نسخ پرداخته است.

حاصل و سرآمد عقلی مبحث نسخ و موضوع کتاب این است که کل قرآن از همان اول «الحمد لله رب العالمین» تا «من الجنة والناس» دقیق و درست و ثابت است، هیچ ناسخ و منسوخی در آن وجود ندارد و کاملاً از ناهماهنگی و ناهمگونی به دور است. هم‏چنین در این کتاب، تمامی آنچه که تحت عنوان نسخ بیان شده، با دلایل معتبر نقلی و عقلی رد می‏‌شود.

موضوع نسخ در تاریخ پر فراز و نشیب میراث اسلامی حضور جدی داشته و مورد کنکاش کاوشگران حوزه ‌ی علوم قرآنی  و علم اصول فقه قرار گرفته است؛ در واقع نگاه غالب عالمان این دو حوزه‌ی مذکور، معطوف به پیش‏‌داوری‏‌ها و روایت‏‌های ناسنجیده در این زمینه بوده و موجب ایجاد خوانش‌های متفاوت و گاهی متناقض در خصوص توجیه و تبیین این موضوع شده است. نگاه و نگره‌ی غالب عالمان متقدم و متاخر در حوزه‌ی علوم قرآنی و علم اصول فقه به موضوع نسخ، نگاهی غیرمسئولانه بوده که نتوانسته و یا نخواسته‌اند تمام ابعاد پیامدهای ناگوار آن را بررسی نمایند.

خوش‏بختانه برخی از علمای معاصر اسلامی با الهام‏‌گیری از سیگنال‌های موجود در نظرات عالمان گمنام متقدم و متأخر اسلامی در این زمینه گام‏‌هایی سترگ و ستودنی برداشته‏‌اند، اما باز هم این موضوع اشباع نشده و نیازمند مطالب فراوان‌تر و فراخ‏‌تر می‏‌باشد.

زنجیره بحث‏‌های پژوهشی استاد بزرگوار مرحوم دکتر طه جابر علوانی در حوزه‌ی علوم قرآنی، از جمله پژوهش حاضر، یکی از مهم‏‌ترین و بهترین تکاپوهایی است که در این خصوص صورت گرفته است. دکتر علوانی متولد ١٩٣۵ عراق، رییس مجلس فقهی آمریکا از سال ١٩٨٨، رییس دانشگاه علوم اسلامی و اجتماعی (SISS) در هیرندن ایالت ویرجینیای آمریکا بود. وی دکترای اصول فقه را از دانشکده‌ی الهیات و حقوق دانشگاه الأزهر مصر در سال ١٩٧٣ دریافت نمود. سپس در فاصلەی سال‌های ١٩٧۵ تا ١٩٨۵ در دانشگاه محمد بن سعود در ریاض اصول فقه تدریس کرد. در سال ١٩٨١ در تأسیس مرکز جهانی اندیشه‌ی اسلامی در آمریکا مشارکت نمود و عضو شورای بنیانگذاری رابطه‌ی جهان اسلام در مکه‌ی مکرمه و عضو مجمع فقهی فقه اسلامی جهانی در جده بود. وی در سال ١٩٨٣ به آمریکا مهاجرت کرد. علوانی تا لحظەی وفاتش ریاست دانشگاه قرطبه (Cordoba University) در آمریکا را به عهده داشت. وی همراه خانواده‌اش در قاهره می‌زیست. 

برخی از کتاب‌ها و پژوهش‌های علوانی عبارتند از: اجتهاد و تقلید در اسلام، ادب اختلاف در اسلام، اصول فقه در اسلام: روش بحث و شناخت، اسلامی‌بودن معرفت در میان دیروز و امروز، تکثرگرایی، حاکمیت قرآن، بحران فکری معاصر و روش‌های تغییر

نویسنده

طه جابر علوانی

مترجم

علی عزیزی

سال انتشار

1397

قطع

رقعی
ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0

کتاب‌های مرتبط