تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنام کتاب نکته‌های نغز قرآنی
نویسنده

صلاح عبدالفتاح‌الخالدی

مترجم محتبی دوروزی
ناشر

نشر احسان

زبان

فارسی

تعداد صفحات

276

سال انتشار

1395

قطع

 

همانا اندیشیدن و تدبر در آیات قرآن و بهره‏مند شدن از اشارات و نکته‌‏هایش، نعمتی فوق العاده از سوی خداوند نعمت‌دهنده و بخشاینده است، نعمتی که ارج و ارزشش را نمی‏‌شناسد جز کسی که خود آن را چشیده باشد؛ نعمتی است که بر عمر می‌‏افزاید و پاکیزه و مبارکش می‏‌گرداند. بی‌‏تردید قرآن کریم و محبوب، نفیس‏‌ترین چیزی است که نظرات و تفکرات بدان روی آورده و متوجه‌‏اش گشته و زمان‏‌ها و عمرها در آن صرف شده و مطالعات و پژوهش‌‏ها پیرامونش صورت می‏‌گیرد. نویسنده در خصوص اسلوب و شیوه‏‌ی قرآن نظرات و برداشت‌‏هایی داشته است و در باب آیات و واژگانش درنگ‌‏ها و تأمل‌‏هایی نموده است که این نکات و لطایف را در این مجموعه به چاپ رسانده است.
بی‌شک گنجینه‌‏های عظیمی از اشارات، نشانه‌‏ها، نکته‌‏ها، معانی حقایق و دلالت‏‌ها در قرآن کریم وجود دارد.
علما و دانشمندان به قرآن کریم روی آورده و خود را وقف آن نموده‏‌اند، و از این نکته‌‏ها و معانی و حقایقی که خداوند به آنان الهام کرده، بهره برده‌‏اند.

تلاوت قرآن، حفظ و گوش سپردن بدان، تأمل و تدبر و تفسیر و سخن گفتن درباره‌اش، ارائه و معرفی حقایق و دلالت و نکته‌‏هایش و فراخواندن مردم به سوی آن، زندگی در سایه‏‌‌ی آن، به کار بستن و عملی نمودن رهنمودها و آموزه‌‏هایش، حرکت کردن با آن در عالم واقعیت، رویارو شدن با جاهلیت و جهاد با آن به کمک قرآن و هر آن چه که در ارتباط و متصل به قرآن است، همه و همه، عبادت خداوند سبحان است. نویسنده در مقدمه می‌‏نویسد: من گاه گاهی در خصوص اسلوب و شیوه‌‏ی قرآن نظرات و برداشت‌هایی داشته‌‏ام و در برابر آیات و واژگانش درنگ‏‌ها و تأمل‏هایی نموده‌‏ام و از آنچه خداوند به واسطه‌‏ی آن از برخی اشارات و نشانه‌‏ها و نکته‏‌ها به من ارزانی داشته و مرا به درک آن مفتخر نموده، بهره برده‌‏ام.
در سخنرانی‌‏های آکادمیک و دانشگاهی، و در درس‏‌های تفسیر که به صورت عمومی ارائه داده‌‏ام از برخی از این مطالبی که دریافته و متوجه شده‏‌ام سخن گفته‏‌ام و شنوندگان از شنیدن آن‌ها دچار اعجاب شده و آن را پسندیده‌‏اند، شیفتگی‌‏شان نسبت به قرآن و علاقه‌‏مندی‌شان به علم و آگاهی از معانی آن و تدبر و اندیشیدن از اسلوب و شیوه‌‏ی قرآن افزایش یافته است. دوست داشتم که برخی از این نکته‏‌ها و اشارات را ارائه داده و آن را بر جمع کثیری از دوستداران قرآن و تأمل‌کنندگان در آن عرضه نمایم، این کتاب در نکته‌‏های نغز قرآنی هم یکی از مجموعه کتاب‌‏های کتابخانه قرآنی است که تحت عنوان «مجموعه گنجینه‌‏های قرآن » ارائه داده و عرضه نموده‌‏ام. نویسنده بیان این نکته‌‏ها را با پیش‏‌‌گفتاری آغاز کرده است که در آن از موضوع تأمل در قرآن، نشانه‏‌ها و جلوه‌‏های برکت آن و کثرت و فراوانی معانی آن به گونه‌‏ای که علما از آن سیر نشده و شگفتی‌‏های آن پایان‌ناپذیرند، سخن گفته است.
بی‏‌تردید ممکن نیست که دروازه تفسیر بسته شود، به هر حال در هر نسلی یک یا چندین مفسر کلام خدا پدیدار گشته و اقدام به این کار می‌‏نمایند. اهل هر زمانه‌‏ای نیازها و موضوعات و مسائل و مشکلات خاص خود را دارند و آنچه را که در جستجویش هستند به زودی در قرآن می‏‌یابند. علم تفسیر علمی زنده و رو به رشد و جلو رونده است، همچون برخی از علوم اسلامی «سوخته» نیست که از لحاظ کند و کاو و پژوهش اشباع شده است و عرصه و مجالی برای پیوست و الحاق‏‌های اساسی برای آن باقی نمانده است؛ علومی مانند ارث و اصول فقه و اصول نحو و از این قبیل. در این کتاب پنجاه نکته از نکته‌‏های نغز قرآنی مطرح شده است، این نکته‌‏ها بسیار متنوع و گوناگون‌‏اند.

 

نکته‌های نغز قرآنی
واحد نگهداری انبار product_259
18,000 تومان
معرفی به دوستان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید