تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

هنر ارتباط با دیگران

هنر ارتباط با دیگران

25,000 تومان
ISBN : 978-600-349-194-6
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان
نام کتاب
هنر ارتباط با دیگران
نویسنده محمد سعید مرسی
مترجم ابراهیم گل محمدی
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 304
سال انتشار 1395
قطع  رقعی

این کتاب نسخه‌‏ی کم‏‌نظیری از تزکیه و اخلاق بر پایه اوضاع و فضای موجود معاصر به منظور بهره‏‌وری بیشتر در شکل و قالبی کارآمد است و نیز به منظور درمان همان دردهای آشنا - که از دیرباز مردم هر عصری به آن گرفتار بوده‏‌اند – نوشته شده است. قصد نویسنده بر آن است که تمام مهارت‏‌های گوناگون ارتباطی را در زمینه‏‌های گوناگون زندگی گردآوری کند؛ یعنی در هر زمینه‏‌ای از مسائل فردی و اجتماعی نمونه‌های کاربردی و موضع‏‌گیریِ تکنیکی را به خواننده نشان می‌دهد. برای تبیین درست مطلب، ابتدا اصول اخلاقی از قرآن کریم نقل نموده و پرتوهایی از سراج منیر حضرت محمّد ﷺ را بر دریچه قلب‏‌ها بازتابانده است؛ به ذکر سخنان صحابه و تابعان و تابع تابعان پرداخته؛ حکایت‏‌ها و داستان‏‌های آموزنده و سودمندی را از بزرگان دین نقل کرده است.

کتاب هنر ارتباط با دیگران به منظور بیان آن دسته از مهارت‏‌های ارتباطی گردآوری شده است که نه تنها در زندگی روزمره کاربرد دارد، بلکه در دین مبین اسلام برایش دستور صادر شده است. مهارت‏‌هایی که هنگام روبرو شدن با دیگران - در هر سطح و سن و جنس و موقعیت و جایگاهی – می‏‌توان از آن‏‌ها بهره برد. تمام این مهارت‏‌ها به صورت تئوری و نظری، بلکه به شکل عملی و کاربردی، بیان شده‌اند تا تطبیق و اجرای آن در زندگی واقعی امکان‏‌پذیر گردد؛ زیرا بیش از مبحث‏‌های نظری و تئوری به الگوی عملی در واقعیات زندگی نیازمندیم. نویسنده امیدوار است که به اذن پروردگار این کتاب گره‌گشای بسیاری از مشکلاتی باشد که هر روزه در جامعه شاهد آن هستیم. مشکلاتی که گاه بر اثر بدگمانی و برداشت نادرست پدید می‏‌آیند، گاه به سبب در تنگنا گذاشتن دیگران و گاه پیش‌داوری و حکم نادرست دادن در مورد دیگران با تداعی‏‌های گذشته این‌گونه معضلات گاهی بحران‌های جدی و دور از ذهنی را در ارتباطات شکل می‏‌دهد.

خواننده با خواندن این کتاب نشر احسان درمی‏‌یابد که میراث اسلامی‏ و سنت روشن‏گر و درخشان پیامبر ﷺ، و یاران بزرگوار و باوفا و پیشینیان پارسا و پاک‌دامن وی روشن می‏‌گرداند: آنان چگونه با دیگران رفتار کرده؟ و چگونه برای جهانیان الگو و نمونه شده‏‌اند؟

مخاطب این کتاب همگان هستند؛ از هر گروه سنی و جایگاه اجتماعی؛ زن و مرد، پدر و مادر، دانش‌آموز و معلم، پزشک و بیمار و سالم، کوچک و بزرگ، بالادست و پایین‌دست.

منظور از هنر ارتباط این نیست که اگر کسی به گونه‌ی چپ شما سیلی نواخت، گونه راست خود را به او بنمایانید؛ بلکه برعکس، ما می‏‌گوییم: شما با فراگیری هنر برخورد، باید بیاموزید چگونه و در چه زمانی می‏‌توانید حق خود را از زورگو بگیرید؛ برای نمونه، باید در برابر اشتباه همسر موضع گرفت، اما بی‏‌گمان این موضع‏‌گیری با برخورد در برابر اشتباه فرزندان یا کارمندان یا همکاران فرق دارد. با هرکدام از آن‏‌ها بنابر موقعیت و شخصیت و میزان اشتباه و پیامد آن باید برخورد نمود.

پیامبر ﷺ هنگام برقراری ارتباط با دیگران، گاه بسته به موقعیت و اقتضای حال، به روی دیگران لبخند می‏‌زد؛ حتی اگر در درون چنین نمی‏‌اندیشید، از شر بیشتر پیش‏گیری می‏‌نمود.

بارها پیش آمده بود با آن که به انصار مهر و علاقه‏‌ی خاصی داشت، هنگام تقسیم غنایم جنگی، به آنان چیزی نمی‏‌داد. با قومی‏ معاهده‌ی صلح می‏بست و با دیگری نبرد می‏‌نمود. گاه در راه خدا خشم می‏‌گرفت، گاه لبخند می‏‌زد. گاه به طایفه‏‌ای نفرین می‏‌فرستاد، گاه برای قومی‏ دعای خیر می‏‌نمود.

مردم خصوصیات متفاوتی دارند؛ کسانی شوخی را تاب می‏‌آورند، برخی از شوخی خوششان نمی‏‌آید؛ و بعضی دیگر در دایره‌ای بسته شوخی را می‏‌پذیرند؛ برخی نیز هستند که شوخی را بدون قید می‏‌پذیرند. گروهی از مردم بسیار حساس‏‌اند و با کوچک‏ترین مشکلی از کوره درمی‏‌روند. برخی زود تحریک می‏‌شوند. برخی هرچیزی را تاب می‏‌آورند. پس ضروری است آن‌چنان که خصلت هرکس اقتضا می‏‌کند، با آنان رفتار کنیم؛ نه آن‌گونه که موافق عادت است.

ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0