تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

واکاوی مبانی حدیث شناسی

واکاوی مبانی حدیث شناسی

25,000 تومان
ISBN : 978-600-349-321-6
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان

کتاب «واکاوی مبانی حدیث شناسی؛ تحلیلی بر الرسالة في علوم الحديث استاد ناصر سبحانی» شرح «رسالة في علوم ‏الحدیث» ناصر سبحانی است.

نویسنده به بررسی احادیثی که تحت ترغیب و ترهیب وعاظ و سخن‏وران و یا توسط افراد متملق نزد خلفا در کتب حدیثی ذکر شده و موجب برداشت نادرست مسلمانان و سوء استفاده غیرمسلمانان شده پرداخته است. وی با مقایسه این دسته از احادیث با سیره رسول‏ اللهﷺ و استخراج تناقضاتی که در احادیث و سیره اصحاب و اهل بیت ایشان هست، اسرائیلیات احادیث را مشخص نموده است.

موضوع بررسی احادیث نبوی و جداکردن صحیح از غیر صحیح بسیار مهم است تا مسلمانان بدین‌وسیله به آنچه از رسول خدا برای آن‏‌ها نقل شده، اطمینان پیدا کنند. مؤلف تلاش دارد تا معیاری به دست دهد که به کمک آن بتوان مطالبی را که منافقان و به‏ ظاهر مسلمانان به دروغ و نیرنگ وارد دین کرده و به پیامبر نسبت داده‌اند و مطالبی که به قصد ترغیب و ترهیب مردم از سوی وعاظ وارد دین شده است، و نیز سایر مطالبی که به قصد تملق نزد خلفا و تأیید و دفاع از آرا و نظرات و دلایل دیگر توسط جاعلین وضع شده و وارد دین شده است را مشخص کند که تمام این مسائل در فاسد کردن و انحراف فکری بسیاری از مردم تأثیر داشته‏‌اند و باعث شده دشمنان از این رهگذر طعن‏ه‌هایی را متوجه اسلام نمایند.

استخراج اسرائیلیات از احادیث واقعی پیامبرﷺ در تمام ادوار اسلامی از مسائل مهم محدثین بوده است و کسانی مانند ابن تیمیه و شاگردش ابن قیم جوزی تلاش بسیار نموده‌اند؛ اما علی‌رغم شدت و دقت کافی، این تلاش‏‌ها کافی نبوده و متأخرین علاوه بر بررسی احوال اشخاص و راویان احادیث، به بررسی متن خود حدیث نیز پرداخته‌اند. آن‏‌ها همچنین احوال و اعمال و سیره رسول خدا را با احادیث مقایسه و تطبیق نموده‏‌اند تا اگر تناقضی هست، برطرف شود.

استاد تحسین محمد غریب، مؤلف این کتاب از علمای معاصر اقلیم کردستان عراق است.

نویسنده

تحسین محمد غریب

مترجم

کیومرث یوسفی

سال انتشار

1396

قطع

رقعی
ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0

کتاب‌های مرتبط