تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنام کتاب
پایان یک رویا (مرگ از دیدگاه مسلمانان)
نویسنده عبدالرشید تریز
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 144
سال انتشار 1396
قطع  

بدون تردید هرآنچه آمدنی است نزدیک است و هرآنچه نیامدنی است دور، مرگ ناگهان و بدون ارسال پیک و بدون قرار و اطلاع قبلی سر می‎رسد و هیچ جانداری را زنده نمی‎گذارد. مرگ در فصل معینی از سال و یا ماه مشخص و یا روز بخصوصی در هفته و یا در دوران کودکی و یا عنفوان جوانی و یا اوان پیری نخواهد آمد بلکه در تمام این دوران سر می‎کشد، درو می‎کند تا به یقین بدانیم که هرگز از تیررس آن در امان نیستیم و بایستی همیشه و در همه حال همچون سربازان خط مقدم جبهه آماده باش باشیم و خوشا به سعادت آنانکه حقیقت زندگی را دریافته‎اند و خالق خویش را خشنود ساخته و برای مردن دغدغه ندارند.
بشر طبیعتا از مرگ گریزان است چون یک مصیبت است و دو گروه از آن سخت هراسانند یکی آنانکه مرگ را پایان‎بخش زندگی می‎دانند و به جهان بعد از آن ایمان ندارند و دوم آنانکه نامه‎ی اعمالشان را با مرکبی سیاه از گناه و ظلم و ستم نگاشته‎اند.
خلاصه مرگ جزئی تفکیک‌ناشدنی و گریزناپذیر از زندگی است و نزد تمام اقوام و ملل دنیا احکام، قوانین و رسوم و مراسم خاص خودش را داراست.
تمام مردم دنیا در کلیه اعصار و ادوار مردگان خویش را تحت شرایط خاص و تشریفات ویژه دفن می‎کرده‎اند، می‎سوزانده‎اند و ... .
از آنجایی که اسلام، کامل‌ترین ادیان بوده و آخرین دین آسمانی است این بخش را مهمل رها نکرده بلکه با دقت و ظرافتی بی‎نظیر به آن پرداخته است. اسلام احکام و مقررات خویش را همچون سایر شعائرش از دیگر ادیان و اقوام وام نگرفته، بلکه قائم بالذات و کاملاً مستقل می‎باشد.
کتاب حاضر تخت عنوان «پایان یک رؤیا» در مورد مرگ و احکام آن به صورتی بسیار ساده و روان و مختصر و در عین حال جامع و فراگیر به رشته‎ی تحریر درآمده تا راه‌گشای مسلمانان در این خصوص باشد.
نویسنده، کتاب را به پنج بخش تقسیم کرده‎ است. در بخش اول در مورد آمادگی برای مرگ، توبه، بیماری، کیفیت جان کندن و ... و در بخش دوم احتضار و مرگ، تغسیل و تکفین و در بخش سوم نماز جنازه و مراسم تدفین و در بخش چهارم تعزیت اسلامی، پرداخت دیون، وصیت و ارث و ... مورد بحث قرار گرفته‎اند و در بخش پایانی دعاهای متعلق به تمام مراحل ذکر شده‎اند.

پایان یک رویا (مرگ از دیدگاه مسلمانان)
واحد نگهداری انبار 001-552
12,000 تومان
معرفی به دوستان