تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنام کتاب كردها و اسلام: نقدی بر كتاب "كوردستان و پروسه ی به ئیسلام كردنی كورد"
نویسنده

هیوا سلام

مترجم کیومرث یوسفی
ناشر

نشر احسان

زبان

فارسی

تعداد صفحات

136

سال انتشار

1394

قطع رقعی

 

چگونگی آئین کردها قبل از ظهور اسلام و بعد از آن، مورد مناقشه بسیار از مورخین است. در برخی موارد اختلاف نظرات پژوهشگران چنان مختلف و یا متضاد است که گمان به غرض‌ورزی و تحریف تاریخ، به ذهن خطور می‌کند.
این کتاب قرائتی انتقادی است بر پایان‌نامه «کوردستان و پروسه‏ی به ئیسلام کردنی کورد» نوشته شوان عثمان که در سال 2002 در شهر سلیمانیه به چاپ رسیده است.
بخش اول کتاب حاضر بررسی تکنیکی و آکادمیک کتاب شوان عثمان و انتقاد نسبت به روش نگارش پایان‌نامه ایشان است.
بخش دوم شامل شش موضوع است: 1- مسلمان کردن/مسلمان شدن کردها 2- تعریب کردستان 3- وضعیت آئینی و سیاسی کردها قبل از اسلام 4- آزادسازی و اشغال کردستان 5- جزیه و نقش آن در آزادسازی کردستان از طریق مصالحه 6- ارتداد و قیام شهرهای کردنشین

در اسلام، منطق در بسیاری از مسائل و مشکلات – تا حد زیادی – نقش خاص خود را دارد، و این که هیچ تضاد و کشمکش و رقابتی بین «اسلام و کردها» وجود نداشت، به دلیل و سند و مدرک نیازی نیست؛ در صورت پذیرش منطق صحیح و تسلیم شدن در برابر آن باید اذعان نمود که کردها هم با اسلام نجنگیده‌اند.
«کرد» خود و سرزمینش تحت سلطه و فاقد دینی مختص به خود بوده است. در اسلام نیز هرکس که شهادتین را بر زبان جاری سازد، مسلمان محسوب می‌شود و اختلاف نژاد و زبان دال بر بزرگی خداوند متعال هستند، حتی اگر مسأله دین مهم نباشد، «کرد» هم هیچ‌گونه شناختی نسبت به اسلام نداشته باشد و نسل «دوره فتوحات» نیز «بت‌پرست» بوده باشند، این ملت آزمایشی هم که شده، برای آزادی و رهایی از سیطره‌ی حکومت‌های ساسانی و رومی، اسلام را آگاهانه پذیرا شده است.
در حقیقت اگر منطقی نیز به مسأله بپردازیم، تصدیق خواهیم کرد که خود اسلام و منابع تاریخی، دلایل صحیحی بر این موضوع‌اند که اکثریت «کردها» از راه صلح و آشتی به استقبال اسلام رفته و همین موضوع باعث شده که امروزه 98 درصد مردم کرد مسلمان باشند.

کردها و اسلام
واحد نگهداری انبار 001-218
15,000 تومان
12,000 تومان
معرفی به دوستان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید