تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلید حدیث شناسی

کلید حدیث شناسی

10,000 تومان
ISBN : 964-5956-38-2
ناشر : نشر احسان
ناموجود

تعداد:

معرفی به دوستان

کتاب کلید حدیث شناسی اثر حاج ملا عبداللّه احمدیان در یک پیش‏گفتار که شامل تاریخچه‌ی علم حدیث روایتی و درایتی و یک مقدمه (تعریفات) و هفت فصل که به ترتیب:

1- خبر به اعتبار کمیت راوی

2- خبر به اعتبار مبدأ و کیفیت سند

3- خبر به اعتبار نسبت راویان

4- حدیث مقبول

5- حدیث مردود

6- اشکال مختلف اداء و تحمل حدیث

7- شناسایی مشخصات راویان حدیث

و جرح و تعدیل راوی و ترسیم جلسات تعلیم احادیث رسول اللّهﷺ و خاتمه جلسه‌ی تعلیم احادیث به چاپ رسیده است.

یکی از مهم‌ترین علوم دینی و با ارزش‌ترین معارف اسلامی، علم حدیث شناسی است که با استفاده از قواعد آن می‌توان همه‌ی روایت‏ های صحیح را از روایت ‏های ناصحیح جدا نمود، تا به وسیله‌ی آن هر آنچه از رسوبات فرهنگ‏ های جاهلی، و حباب طوفان‏ های علم ‏زدگی است، از کالبد اسلام زدوده شود و اسلام خالص، آن چنان که قرآن کریم بیان فرموده و آن چنان که در شخص پیامبر خدا ﷺتبلور یافته است، به جوامع بشری معرفی گردد.

دانشمندان اسلامی با تأثیر پذیری از آیه‌های قرآن، در هر چیزی همواره واقع بین و حق‏جو بار آمده بودند، تنها زمانی روایت ‏ها را می‌پذیرفتند که با موازین سنجش روایت‏ ها، صحت نسبت آن را به پیامبر ﷺ ثابت می‌نمودند. بنابراین از همان روزهای نخستین دانشمندان اسلامی به وجود موازین سنجش روایت ‏ها، احساس نیاز شدید پیدا کرده و تدریجاً اصول و قواعد علم حدیث شناسی را تدوین نمودند.

در نیم قرن اخیر به علل گوناگون توجه به این علم هم کم‏رنگ شده و در نتیجه مسائل و اصطلاحات آن هم برای اکثر مردم بیگانه و نامفهوم گشته است.

با توجه به مهم بودن علم حدیث‏ شناسی، نگارنده برای آشنایی بیشتر مسلمانان از اصطلاحات این علم، این کتاب را به زبان فارسی و با بیان رسا و ساده و در خور فهم عموم نگاشته است.

نویسنده

عبدالله احمدیان

سال انتشار

1385

قطع

وزیری
ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0

کتاب‌های مرتبط