تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گناهان و لغزش ها از دیدگاه اسلام

گناهان و لغزش ها از دیدگاه اسلام

30,000 تومان
ISBN : 978-964-5956-00-2
ناشر : نشر احسان

تعداد:

معرفی به دوستان

نباید تردید داشت که گناه از مهم‌ترین عوامل نگون بختی انسان به شمار می‌رود. علت حرمت آن نیز زیان‌ های جسمی، روانی، عقلی‌، فردی و جمعی بسیاری است که به بار می‌‌‌‌‌ آورد.

گناه، انسان را دچار چند شخصیتی و از دست دادن هویت فردی و پریشانی، آشفتگی و گمراهی می‌کند.

در یک تقسیم بندی ما با گناهان صغیره و کبیره رو به رو هستیم که هر کدام در جای خود می‌تواند به ایمان و زینت ایمانی ما لطمه وارد کند. در تقسیم ‏بندی دیگر، گناهان ظاهر و گناهان باطن وجود دارد که پرهیز از آن‏ها لازمه‌ی داشتن زینت ایمانی است. چه بسا آدمی به سبب شرم و سرزنش دیگران، از گناهان ظاهر دوری جوید، اما گناهان باطن، به سبب نهان بودن و آگاه نشدن دیگران از آن‏ها، بستر مناسب‌تری برای رشد و سوزاندن خرمن معنویت در قلب آدمی داشته باشند. این است که پرهیز به مراتب دشوارتر و در زندگی یک مسلمان تاثیرگذار‌تر است.

در کتاب «گناهان و لغزش ها از دیدگاه اسلام» تقریباً از همه گونه‌های گناه سخن رفته و راه‏ های پرهیز از آن‏ها بیان شده است.

در عصری که بشر در آن به سوی طغیان و سرکشی سرازیر شده و از تعالیم آنان دور گردیده و در گناه و شرارت غوطه‌ور گشته و احساس می‌شود که مسلمانان از راه راست و هدف اصلی -که همان ستایش پروردگار به وسیله امر به معروف و نهی از منکر به لکه‌ها- دور گشته‌اند؛

عفیف طّباره کتاب (خطایا) یا همان گناهان و لغزش‏ ها را بر جامعه اسلامی عرضه می‌دارد تا بلکه مردم پیوسته پروردگار خویش را به یاد داشته باشند. وی موقعیت خوبی را در نظر گرفته و متناسب با زمانِ بلند شدنِ آوای مدد خواهی کتاب خویش را به عنوان راه‏گشا، و به خاطر ایجاد نور و روشنایی بعد از تاریکی طولانی به رشته‌ی تحریر در آورده است، تا اینکه به وسیله‌ی آن دست افراد غرق در گناهان را بگیرد و مانند ماهِ شبِ چهارده آنان را در وادی ظلماتِ گناهان به عرصه‌ی نور و روشنایی ( توبه خالص ) ارشاد نماید. این کتاب شکاف بزرگی ایجاد شده در عصر کنونی را می‌بندد، و مردم نیز آن را به عنوان وسیله‌ای خواهند یافت که بسیار مفید و موردِ اعتماد، که ایشان را براه راست هدایت می‌ کند و به سوی رجای اجابت توبه و انابت، به درگاه پروردگار خویش رهنمود می‌سازد.

موضوع‌ها و مباحث کتاب بسیار مرتب و منظم پشت سر هم بیان شد و با روش ساده و زود فهم ضررها و خطرهای فردی و اجتماعی آن‏ها توضیح داده شده است، و در حقیقت انسان را وادار نموده به اینکه آن ضررها و خطرها را جدی بگیرد و به عنوان دشمن خود به حساب آورد و جداً از آن‏ها تنفر و دوری جوید، سپس در مقابل آن‏ها نیز جانب دینی و هر آنچه از ابواب توبه که شریعت اسلام بر روی هر فردی گشوده است واضح و روشن گردانیده و انسان را به توبه و انابت از این ابواب رحمت و اجابت تشویق و دعوت نموده است، به گونه ‏ای که تمام همت و خواسته‌های خویش را متوجه خدا سازد و با کمال عشق و علاقه و با امید ریزش فیض و رحمت، دست دعا و استجابت به آستانه پروردگار غفور و رحیم بردارد بی‏گمان درک و فهم دین خدا بر مردم درهم و برهم شده است به گونه‌ای که ماهیت آن را درک نمی‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و از این رو (عده‌ای از مردم) به نام دین جنایت ‏ها می‌کنند، در حالی‏ که دین از آن دور و بیزار است، و نیز طعنه و بر چسب‏ های ناروا به دین می‌زنند و آن را وسیله‌ی تفرقه می‌دانند، که متاسفانه به این وسیله دین و آئین خویش را از هویت خود می‌اندازند و آن را ملوّث و تکه تکه می‌کنند.

عفیف طباره نگذاشت که آنان به حقیقت دین ضربه بزنند، کمر همت بست و جوانمردانه تلاش کرد حق را از باطل جدا کند و در این کتاب آنچه مشکل ساز بود بیان نموده و مبادی اسلام را به عنوان پدیده‌ی خیر و برکت روشن ساخته و گناهانی را که خداوند مردم را از آن‏ها بر حذر داشته بیان کرده است؛ گناهان و تبهکاری ‏هایی که موجب بدبختی و شقاوت انسان می‌شوند. مولف در تحلیل و بررسی معنی گناه و بیان اقسام و اثرات آن در روح و روان انسان، و کیفیت علاج آن به عنوان روی‏گردانی از آن‏ها تلاش بسیاری نموده است.

نخست نافرمانی ‏های ما را نسبت به خداوند بیان نموده و به دنبال آن درباره گناهان ما نسبت به خانواده و افراد تحت تکفل، و سپس نسبت به جامعه، معاملات،سلب آسایش، جرم‏ ها و خیانت ‏ها، و درباره اعراض از عبادت خدا به تفصیل بحث نموده است و هر گناه و خطایی را همراه ذکر ضرر و زیان آن بر جامعه و افراد انسان بیان نموده و شیوه‌ی چاره جویی و راه علاج اسلام برای آن را توضیح داده است.

عفیف عبدالفتاح طباره در بیروت در سال 1923 متولد شده است.

نویسنده

عفیف‌عبدالفتاح طباره

مترجم

محمدصالح سعیدی

سال انتشار

1391

قطع

وزیری
ابعاد 0 x 0 x 0
وزن 0