تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتنباید تردید داشت که گناه از مهم‌ترین عوامل نگون بختی انسان به شمار می‌رود. علت حرمت آن نیز زیان‌ های جسمی، روانی، عقلی‌، فردی و جمعی بسیاری است که به بار می‌‌‌‌‌ آورد.

گناه، انسان را دچار چند شخصیتی و از دست دادن هویت فردی و پریشانی، آشفتگی و گمراهی می‌کند.

در یک تقسیم بندی ما با گناهان صغیره و کبیره رو به رو هستیم که هر کدام در جای خود می‌تواند به ایمان و زینت ایمانی ما لطمه وارد کند. در تقسیم ‏بندی دیگر، گناهان ظاهر و گناهان باطن وجود دارد که پرهیز از آن‏ها لازمه‌ی داشتن زینت ایمانی است. چه بسا آدمی به سبب شرم و سرزنش دیگران، از گناهان ظاهر دوری جوید، اما گناهان باطن، به سبب نهان بودن و آگاه نشدن دیگران از آن‏ها، بستر مناسب‌تری برای رشد و سوزاندن خرمن معنویت در قلب آدمی داشته باشند. این است که پرهیز به مراتب دشوارتر و در زندگی یک مسلمان تاثیرگذار‌تر است.

در کتاب «گناهان و لغزش ها از دیدگاه اسلام» تقریباً از همه گونه‌های گناه سخن رفته و راه‏ های پرهیز از آن‏ها بیان شده است.

در عصری که بشر در آن به سوی طغیان و سرکشی سرازیر شده و از تعالیم آنان دور گردیده و در گناه و شرارت غوطه‌ور گشته و احساس می‌شود که مسلمانان از راه راست و هدف اصلی -که همان ستایش پروردگار به وسیله امر به معروف و نهی از منکر به لکه‌ها- دور گشته‌اند؛

عفیف طّباره کتاب (خطایا) یا همان گناهان و لغزش‏ ها را بر جامعه اسلامی عرضه می‌دارد تا بلکه مردم پیوسته پروردگار خویش را به یاد داشته باشند. وی موقعیت خوبی را در نظر گرفته و متناسب با زمانِ بلند شدنِ آوای مدد خواهی کتاب خویش را به عنوان راه‏گشا، و به خاطر ایجاد نور و روشنایی بعد از تاریکی طولانی به رشته‌ی تحریر در آورده است، تا اینکه به وسیله‌ی آن دست افراد غرق در گناهان را بگیرد و مانند ماهِ شبِ چهارده آنان را در وادی ظلماتِ گناهان به عرصه‌ی نور و روشنایی ( توبه خالص ) ارشاد نماید. این کتاب شکاف بزرگی ایجاد شده در عصر کنونی را می‌بندد، و مردم نیز آن را به عنوان وسیله‌ای خواهند یافت که بسیار مفید و موردِ اعتماد، که ایشان را براه راست هدایت می‌ کند و به سوی رجای اجابت توبه و انابت، به درگاه پروردگار خویش رهنمود می‌سازد.

موضوع‌ها و مباحث کتاب بسیار مرتب و منظم پشت سر هم بیان شد و با روش ساده و زود فهم ضررها و خطرهای فردی و اجتماعی آن‏ها توضیح داده شده است، و در حقیقت انسان را وادار نموده به اینکه آن ضررها و خطرها را جدی بگیرد و به عنوان دشمن خود به حساب آورد و جداً از آن‏ها تنفر و دوری جوید، سپس در مقابل آن‏ها نیز جانب دینی و هر آنچه از ابواب توبه که شریعت اسلام بر روی هر فردی گشوده است واضح و روشن گردانیده و انسان را به توبه و انابت از این ابواب رحمت و اجابت تشویق و دعوت نموده است، به گونه ‏ای که تمام همت و خواسته‌های خویش را متوجه خدا سازد و با کمال عشق و علاقه و با امید ریزش فیض و رحمت، دست دعا و استجابت به آستانه پروردگار غفور و رحیم بردارد بی‏گمان درک و فهم دین خدا بر مردم درهم و برهم شده است به گونه‌ای که ماهیت آن را درک نمی‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و از این رو (عده‌ای از مردم) به نام دین جنایت ‏ها می‌کنند، در حالی‏ که دین از آن دور و بیزار است، و نیز طعنه و بر چسب‏ های ناروا به دین می‌زنند و آن را وسیله‌ی تفرقه می‌دانند، که متاسفانه به این وسیله دین و آئین خویش را از هویت خود می‌اندازند و آن را ملوّث و تکه تکه می‌کنند.

عفیف طباره نگذاشت که آنان به حقیقت دین ضربه بزنند، کمر همت بست و جوانمردانه تلاش کرد حق را از باطل جدا کند و در این کتاب آنچه مشکل ساز بود بیان نموده و مبادی اسلام را به عنوان پدیده‌ی خیر و برکت روشن ساخته و گناهانی را که خداوند مردم را از آن‏ها بر حذر داشته بیان کرده است؛ گناهان و تبهکاری ‏هایی که موجب بدبختی و شقاوت انسان می‌شوند. مولف در تحلیل و بررسی معنی گناه و بیان اقسام و اثرات آن در روح و روان انسان، و کیفیت علاج آن به عنوان روی‏گردانی از آن‏ها تلاش بسیاری نموده است.

نخست نافرمانی ‏های ما را نسبت به خداوند بیان نموده و به دنبال آن درباره گناهان ما نسبت به خانواده و افراد تحت تکفل، و سپس نسبت به جامعه، معاملات،سلب آسایش، جرم‏ ها و خیانت ‏ها، و درباره اعراض از عبادت خدا به تفصیل بحث نموده است و هر گناه و خطایی را همراه ذکر ضرر و زیان آن بر جامعه و افراد انسان بیان نموده و شیوه‌ی چاره جویی و راه علاج اسلام برای آن را توضیح داده است.

عفیف عبدالفتاح طباره در بیروت در سال 1923 متولد شده است.

گناهان و لغزش ها از دیدگاه اسلام
واحد نگهداری انبار 001-029
30,000 تومان
معرفی به دوستان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید