تهران، خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، مجتمع فروزنده، واحد 406
021-66954404
ورود

ثبتکتاب‌فروشی نشر احسان در تهران

کتابفروشی شهر خود را بیابید

نام کتاب
پژوهشی پیرامون تدوین احادیث نبوی (از دیدگاه اهل سنت)
نویسنده ساجدالرحمن صدیقی
مترجم عبدالصمد مرتضوی
ناشر نشر احسان
زبان فارسی
تعداد صفحات 160
سال انتشار 1392
قطع  رقعی

نگارنده کتاب «پژوهشی پیرامون تدوین احادیث نبوی» در ابتدا بابی را به برخی مباحث که به کتابت و نوشتن حدیث مربوط است اختصاص داده و سپس به هدف و ماهیت تدوین حدیث و مراحلی را که پشت سر گذارده پرداخته است. آنگاه در باب دوم کتاب؛ کتابت حدیث توسط صحابه تحلیل و بررسی شده و در این بخش مؤلف ابتدا به خلفای راشدین (به عنوان کاتبین حدیث) و سپس صحابی را که دارای صحیفه‌ها و مجموعه‌هایی از حدیث بوده، نام برده و به توضیحاتی در مورد آنان پرداخته است.
در کتاب پیش رو سعی شده است تا وضعیت احادیثی که کتابت آن در عصر رسول اکرم صلّی الله علیه وسلّم و در عصر اصحاب  وی -که برخی از آنان احادیث را در صحیفه‌هایی ویژه کتابت و تدوین نموده و گروهی دیگر به طور عمومی به کتابت آن می‌پرداختند- انجام گرفته، بررسی شود. در این کتاب به سه موضوع محوری شامل 1- کتابت (نوشتن) قبل از اسلام و بعد از آن 2- بررسی احادیثی که در مورد نهی از کتابت حدیث وارد شده و احادیثی که دال بر عدم ممنوع بودن کتابت آن می‌باشد 3- نامه‌ها و مکتوباتی که به دستور پیامبر صلّی الله علیه وسلّم انجام گرفته است، پرداخته شده است.
در ادامه مباحث به آنچه از احکام و نامه‌ها که به دستور پیامبر برای عمان و پادشاهان سرزمین‌های مختلف ارسال شده و نیز مجاهدات و عهدنامه‌های مزبور که میان پیامبر و دیگران امضا شده را مورد بررسی و سپس آنچه از احادیث را که صحابه در صحیفه‌های اختصاصی خویش یا به طور عمومی نگاشته‌اند، مورد بررسی قرار داده است.
تعداد اصحابی که ثابت شده که به کتابت حدیث پرداخته‌اند در این کتاب به چهل نفر می‌رسد.
در این کتاب برای جمع آوری نصوصی که دال بر کتابت حدیث توسط هر یک از اصحاب می‌باشد به کتب معتمد و معتبر حدیثی نزد امت اسلامی اتکا شده و به علاوه در برخی موارد از کتب رجالی موثق و معتمد نیز کمک گرفته شده است.

پژوهشی پیرامون تدوین احادیث نبوی
واحد نگهداری انبار 001-187
15,000 تومان
12,000 تومان
معرفی به دوستان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید